.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przymuszanie do rozwodu przez męża

Od 3 lat przebywam w Wielkiej Brytanii. Zmusiło mnie do tego zachowanie męża (przemoc). Dzieci zostały z mężem. Niedawno wróciłam do Polski, żeby załatwić różne sprawy osobiste. Mąż powiadomił mnie, że wniósł pozew o rozwód, rozprawa jest za 2 tygodnie. Czuję się przymuszona do tego kroku, mam też bardzo krótki czas na organizację. Czy sąd mógł mnie nie powiadomić o sprawie? Chciałabym wnieść odpowiedź na pozew, nie mam pojęcia, co mąż w nim wypisał. Co mogę robić, jak się bronić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sąd powiadamia strony postępowania o każdej rozprawie. Powinna Pani otrzymać pisemne wezwanie na rozprawę, w którym zawarta będzie data, godzina i numer sali, na której odbędzie się rozprawa. Jeżeli jednak sąd wyznacza kolejny termin podczas rozprawy, to wówczas należy zapisać dokładnie datę i godzinę – sąd nie przyśle dodatkowego wezwania! Oznacza to, że jeżeli będzie to pierwsza sprawa w sprawie rozwodu Pani i męża, to powinna Pani otrzymać stosowne wezwanie na tą rozprawę. Samo powiadomienie Pani przez męża o terminie rozprawy nie jest wystarczające.

 

Razem z wezwaniem na rozprawę powinna Pani bowiem otrzymać odpis pozwu, który złożył Pani mąż, na który powinna mieć Pani szansę odpowiedzi. Zgodnie z zasadami doręczania pism sądowych za granicę, mogą być one przesyłane i doręczane na różne sposoby, między innymi: za pośrednictwem właściwych jednostek przekazujących i przyjmujących (np. sądów), drogą konsularną bądź dyplomatyczną, pocztą lub bezpośrednie. Doręczenie powinno być zgodnie z prawem państwa, do którego wysyłane są dokumenty.

 

W Pani sytuacji najlepiej będzie, jeżeli powiadomi Pani sąd o tym, że nie dostała zawiadomienia o rozprawie, tylko dowiedziała się Pani o tym od męża i tym samym została Pani pozbawiona możliwości obrony swoich praw przed sądem. Sąd w takim wypadku powinien odroczyć termin rozprawy do czasu Pani właściwego powiadomienia.

 

Osoba pozwana pozbawiona możności obrony swoich praw ma również możliwość domagania się stwierdzenia nieważności postępowania, gdyby sąd jednak wydał wyrok mimo braku zawiadomienia Pani o rozprawie (art. 379 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego). Wadliwość ta występuje wówczas, gdy strona procesowa, wbrew swej woli zostaje faktycznie pozbawiona możności działania, w postępowaniu lub jego istotnej części, jeżeli skutki tego uchybienia nie mogły być usunięte w dalszym toku procesu przed wydaniem w danej instancji wyroku (por. np. uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2000 r., sygn. akt III CKN 416/98). Ta wadliwość uzasadniać może również wznowienie postępowania na podstawie art. 401 pkt 2 Kodeksu postępowania cywilnego (postanowienie SN z dnia 2 sierpnia 2007 r., sygn. akt V CSK 155/07, LEX nr 485892, postanowienie SN z dnia 14 kwietnia 2011 r., sygn. akt II UZ 10/11, LEX nr 901616).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl