Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przymusowe doprowadzenie a pobyt za granicą

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 02.04.2012

Dwa lata temu, chcąc chronić kolegę, który miał problemy z prawem, wziąłem jego winę na siebie. Sprawa dotyczyła skradzionego biletu. Aktualnie mieszkam za granicą, lecz dowiedziałem się, że w moim mieszkaniu w Polsce była policja – chodziło o przymusowe doprowadzenie. Okazało się, że jestem oskarżony z artykułu 291 Kodeksu karnego. Nie wiem, co mam zrobić. Czy koniecznie muszę jechać do Polski i przyznać się do złożenia fałszywych zeznań? Co mi grozi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z treści pytania wynika, że sąd zadecydował o zastosowaniu wobec Pana kary porządkowej w postaci przymusowego doprowadzenia za nieusprawiedliwione niestawiennictwo. W pierwszej kolejności należy wskazać, iż każdy, kto zostanie wezwany przez organy procesowe w charakterze świadka, ma obowiązek stawić się na termin przesłuchania w miejscu i czasie oznaczonym w wezwaniu. Oprócz stawiennictwa obowiązkiem świadka jest pozostawanie do dyspozycji organu procesowego do czasu, gdy zostanie przez niego zwolniony z tego obowiązku.

 

Konsekwencje z powodu niestawiennictwa mogą być zastosowane tylko w sytuacji, gdy osoba wezwana w charakterze świadka musi być o fakcie wezwania powiadomiona w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami. Tylko w takim wypadku można wobec tej osoby wyciągać konsekwencje z powodu niestawiennictwa.

 

W przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa świadek powinien liczyć się z tym, że organ procesowy może zastosować wobec niego kary porządkowe przewidziane w rozdziale 31 Kodeksu postępowania karnego. Ustawodawca wprowadził trzy formy tych kar, a mianowicie:

 

  • kara pieniężna,
  • przymusowe doprowadzenie,
  • aresztowanie porządkowe.

 

Przymusowe doprowadzenie może być zastosowane tylko i wyłącznie w przypadku uporczywego uchylania się od złożenia zeznań, a zatem w sytuacji, gdy świadek wielokrotnie nie stawi się na wezwanie bez usprawiedliwienia bądź gdy zastosowana kara pieniężna nie spełni swojego celu. W mojej ocenie niestety nie ma szans na uniknięcie złożenia zeznań.

 

Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do prokuratora prowadzącego sprawę i wskazanie na wszystkie okoliczności sprawy. Kto – składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy – zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

 

Obecność oskarżonego na rozprawie jest nie tylko jego prawem, lecz także obowiązkiem. Od zasady tej dopuszczalne są jednak ustawowe odstępstwa przewidziane w postępowaniu uproszczonym, w postępowaniu w sprawach z oskarżenia prywatnego, w postępowaniu nakazowym, w sprawie o wydanie wyroku łącznego. Nie ulega zatem wątpliwości, iż Pana stawiennictwo na rozprawie jest obowiązkowe.

 

Ponadto należy wskazać, iż najlepszym rozwiązaniem jest przyznanie się do składnia fałszywych zeznań, albowiem kara grożąca za to przestępstwo jest dużo mniejsza niż za przestępstwo, o które jest Pan oskarżony. Skutkiem takiego zachowania będzie jednak wydanie winnego, co grozi wszczęciem postępowania karnego przeciwko niemu.

 

Nie ulega wątpliwości, iż powiadomienie organów ścigania o fakcie złożenia fałszywych zeznań i chęci wycofania się z nich nie może się odbyć tylko i wyłącznie w drodze korespondencji listownej. Najlepiej będzie przyjechać do Polski i od razu złożyć stosowne oraz wyczerpujące wyjaśnienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - 7 =

»Podobne materiały

Świadek w procesie o oszustwo

Przed trzema laty prowadziłam biuro tłumaczeń. Zlecałam tłumaczenia tekstów otrzymywanych od firm  współpracującym ze mną tłumaczom, głównie drogą elektroniczną. Pewnego razu zleciłam tekst tłumaczowi, który okazał się oszustem. Podszywając się pod francuskie biuro t

Prawa i obowiązki świadka – wyłączenie jawności rozprawy, utajnienie danych osobowych świadka

Przed tygodniem otrzymałam wezwanie na policję w charakterze świadka w sprawie z art. 207 § 1 K.k. Sprawa dotyczy mojego sąsiada z naprzeciwka. Wezwanie otrzymałam osobiście od policjanta, oznajmił mi on, że jako najbliższa sąsiadka muszę zeznawać. Z tego co się orientuję, mój sąs

Doprowadzenie świadka siłą do sądu

Dostałem zawiadomienie z sądu na temat doprowadzenia siłą w charakterze świadka. Jak uniknąć doprowadzenia (chciałbym stawić się sam)? Jak ono wygląda? Dodam, że płaciłem już dwukrotnie grzywnę.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »