Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, kto ponosi koszty?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 06.09.2016

Wierzyciel mojej zmarłej matki założył sprawę o stwierdzenie nabycia spadku po niej. Niedługo odbędzie się rozprawa. Ja odrzuciłem spadek, ale mam małoletnie dziecko, które dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza. Zmarła babcia nie pozostawiła żadnego majątku, a jedynie długi. Co mam zrobić, aby się upewnić, że dziecko nie odziedziczy długów? Jak uniknąć ewentualnych kosztów sądowych np. spisu inwentarza?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

Ważna jest tu data, kiedy Pan odrzucił spadek. Ma ona o tyle istotne znaczenie, że Pana dzieci z urzędu dziedziczą spadek z dobrodziejstwem inwentarza, jako osoby małoletnie, ale mają także prawo odrzucić spadek. Odrzucenie spadku wymaga jednak uzyskania uprzedniej zgody sądu rodzinnego na oświadczenie Pana i matki dziecka w tym przedmiocie. Innymi słowy, jeżeli od Pana oświadczenia o odrzuceniu spadku nie upłynęło więcej aniżeli 6 miesięcy (im mniej tym lepiej), proszę natychmiast złożyć do sądu wniosek o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Sądem właściwym do rozpatrzenia takiego wniosku jest sąd rejonowy wydział rodzinny właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka. Opłata sądowa od wniosku wynosi 40 zł i powinna być uiszczona wraz z wnioskiem, poprzez naklejenie znaków opłaty sądowej na wniosek (do zakupu w kasie sądu) lub na rachunek bankowy sądu do ustalenia na stronie internetowej sądu.

 

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające zadłużenie babci, odpis skrócony aktu urodzenia dziecka i Pana oświadczenie o odrzuceniu spadku. Wniosek powinien podpisać Pan i matka dziecka. Złożenie do sądu wniosku powoduje zawieszenie terminu 6-miesięcznego na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Po uzyskaniu orzeczenia sądu z wyrażoną zgodą należy niezwłocznie udać się z tymże do notariusza i szybko składać oświadczenie o odrzuceniu spadku. Najlepiej uczynić to w 22 dniu od wydania postanowienia. Od wydania postanowienia do jego uprawomocnienia musi upłynąć 21 dni. Wówczas składa Pan do sądu wniosek o wydanie postanowienia z adnotacją o prawomocności (wniosek podlega opłacie w kwocie 6 zł od strony) i czeka na dostarczenie przez sąd. Zasadnym jest jednak udanie się bezpośrednio do sądu i poproszenie o wydanie postanowienia od ręki z uwagi na krótki czas na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zachodzi zatem pytanie: kiedy Pan odrzucił spadku?

 

Jeśli upłynęło już 6 miesięcy, wówczas brak oświadczenia spadkobiercy w przedmiocie odrzucenia spadku jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku*. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Sąd z urzędu, po wydaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zarządzi spis inwentarza po zmarłej. Koszty takiego spisu ponosić będzie wierzyciel. W przypadku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku (postępowanie nieprocesowe) każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie. Jako że Pan w żaden sposób nie sprzeciwia się stwierdzeniu spadku przez dziecko, a zatem nie powinien mieć zastosowania przepis art. 520 § 2 K.p.c., zgodnie z którym – jeżeli jednak uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości. To samo dotyczy zwrotu kosztów postępowania wyłożonych przez uczestników.

 

Zatem w mojej ocenie nie można Pana jako rodzica obciążyć kosztami postępowania, albowiem stwierdzenia nabycia spadku Pan nie kwestionuje. Nabycie następuje bowiem z mocy prawa, jeśli w terminie nie zostało złożone odpowiednie oświadczenie woli.

 

 

 

* Opis sprawy z września 2015 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Spadek dla dziecka a konieczność ustanowienia pełnomocnika

W imieniu córki przyjęłam po zmarłym ojcu spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Były mąż miał sporo długów, ale po sprzedaży jego domu zostaną one spłacone, a reszta środków będzie rozdzielona między spadkobierców. Wkrótce jednak przeprowadzamy się za granicę, nie mogę więc pil
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »