Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przyjęcie spadku po żonie i wyjście na jaw długów

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 17.05.2017

W roku 2014 zmarła moja żona. Po jej śmierci postanowiliśmy przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Żona była obciążona kredytem, którego nie spłacała. Zaraz po śmierci żony otrzymałem nakaz zapłaty owego kredytu wraz z innymi kosztami jako żyrant małżonki. Zobowiązania spłaciłem w całości w ciągu pół roku. Obecnie otrzymaliśmy kolejny nakaz zapłaty na potężną dla mnie i córki kwotę ponad 50 000 zł. To inne zadłużenie dopiero teraz wyszło na jaw. Co mam robić? Komornik nie odbiera telefonu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Przyjęcie spadku po żonie i wyjście na jaw długów

Zgodnie z art. 1031 § 1 Kodeksu cywilnego w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo podstępnie uwzględnił w wykazie inwentarza lub podstępnie podał do spisu inwentarza nieistniejące długi.

 

Z treści powyższego przepisu wynika bezpośrednio, iż tylko świadome zatajanie zadłużenia wskazanego w nakazie zapłaty spowoduje, że będzie Pan wraz z córką ponosił odpowiedzialność. Ustawodawca wprost bowiem wskazuje na pominięcie lub podstępne nie podanie. Nie występuje zatem odpowiedzialność w sytuacji, kiedy nie podał Pan zadłużenia komornikowi nieświadomie. Na Panu będzie jednak ciążył obowiązek wykazania, że nie miał Pan wiedzy o zadłużeniu.

 

W chwili obecnej, w mojej ocenie, powinien Pan skierować pismo do wierzyciela oraz komornika, ze wskazaniem, iż nie ponosi Pan odpowiedzialności powyżej kwoty wskazanej w inwentarzu, jak również ze wskazaniem, że zadłużenie po małżonce zostało spłacone do kwoty inwentarza oraz z uwagi na wiedzę co do zadłużeń.

 

W przypadku nieuczciwych zachowań nakierowanych na zafałszowanie stanu spadku traci on ten przywilej całkowicie, natomiast w przypadku nieuprawnionego faworyzowania niektórych wierzycieli z krzywdą dla innych, znanych spadkobiercy, jego odpowiedzialność poszerza się na tyle, by zapewnić także pominiętym wierzycielom całkowite zaspokojenie – spadkobierca ponosi wówczas odpowiedzialność za nieuwzględnione długi ponad wartość stanu czynnego spadku, co takiej wysokości, w jakiej byłby obowiązany je zaspokoić, gdyby spłacał należycie wszystkie długi spadkowe.

 

Z uwagi na powyższe wraz z córką może Pan powołać się na to zdarzenie w toku postępowania egzekucyjnego, co winno skutkować ograniczeniem odpowiedzialności po Pana i córki stronie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 plus sześć =

»Podobne materiały

Spadek dla dziecka a konieczność ustanowienia pełnomocnika

W imieniu córki przyjęłam po zmarłym ojcu spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Były mąż miał sporo długów, ale po sprzedaży jego domu zostaną one spłacone, a reszta środków będzie rozdzielona między spadkobierców. Wkrótce jednak przeprowadzamy się za granicę, nie mogę więc pilnować wszystkich formal

Ekwiwalent zabużański a roszczenia ZUS

Dzieci po ojcu otrzymały ekwiwalent za mienie zabużańskie. Obecnie ZUS zawiadomił nas, że wszczął postępowanie w sprawie przeniesienia odpowiedzialności na spadkobierców nieżyjącej krewnej (jedna z córek zmarłego ojca) za nieopłacone należności z tytułu nieopłaconych składek. Nie wiedzieliśmy o tych
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »