Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przyjaciel rodziny jako pełnomocnik na rozprawie

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 29.04.2011

Jestem 15 lat po rozwodzie, były mąż właśnie wystąpił o spłatę. Wynajął adwokata, a mnie na to nie stać. Czy moim pełnomocnikiem może być wieloletni przyjaciel rodziny? Mam niewielką rentę, nie stać mnie na adwokata.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Krąg osób uprawnionych do reprezentowania strony w postępowaniu cywilnym został enumeratywnie wyliczony w art. 87 Kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie bowiem z jego treścią § 1 „pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia”.

 

Wśród tych osób nie ma przyjaciela rodziny. W związku z powyższym nie może on reprezentować Pani na rozprawie.

 

Sprawy o podział majątku wspólnego nie ulegają przedawnieniu.

 

Zgodnie z art. 117 § 2 „osoba fizyczna może domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, jeżeli złoży oświadczenie z którego wynika, że nie jest w stanie ponieść kosztów adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny”.

 

Może Pani skierować do sądu wniosek o ustanowienie radcy prawnego lub adwokata z urzędu i dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, w którym wskaże Pani, że nie jest w stanie pokryć kosztów wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika.

 

Sąd może ocenić Pani wniosek pozytywnie, choćby przez fakt, iż strona przeciwna jest reprezentowana przez profesjonalistę.

 

Jednocześnie informuję, że istnieje możliwość skorzystania z pomocy radcy prawnego naszego serwisu – proszę wskazać, w jakim mieście toczy się sprawa, ile wynosi wartość majątku.

 

Być może uda się nam zaproponować warunki, które będzie Pani w stanie spełnić.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - 0 =

»Podobne materiały

Polisa na życie i zakupiona z własnych środków działka a podział majątku po rozwodzie

Jestem po rozwodzie, ale nie doszło jeszcze do podziału majątku. W związku z tym chciałam zapytać o dwie kwestie. W czasie trwania małżeństwa opłacałam polisę na życie i emerytalną, a mąż tylko polisę na życie. Były mąż żąda, abym zwróciła mu różnicę w płaconych składkach. Czy ma do tego prawo?

Pożyczka pieniędzy mamie i skorzystanie ze zwolnienia z podatku

Chcemy z mężem pożyczyć mamie pieniądze i skorzystać ze zwolnienia z podatku. Jeśli umowa pożyczki zawarta zostanie między mną a mamą i w umowie będzie wpisane, że mąż zgadza się na udzielenie tej pożyczki, a sam przelew będzie z naszego wspólnego konta, na którym znajdują się pieniądze przez n

Budowa domu na gruncie współmałżonka

Ja i mój mąż planujemy budowę domu. Małżonek dostanie od swojego ojca działkę, która będzie zapisana notarialnie tylko na niego. Obecnie posiadamy mieszkanie w bloku. W akcie notarialnym widniejemy oboje. Nieruchomość tę kupiliśmy po ślubie za pieniądze z książeczek mieszkaniowych (mojej i moich rod
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »