.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przycinanie gałęzi drzew rosnących w granicy

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 01.10.2018

Sąsiad (wspólnota mieszkaniowa) wysłał nam pismo, w którym domaga się przycięcia gałęzi drzew znajdujących się w granicy z jego działką, uzasadniając to rysowaniem elewacji, zaśmiecaniem rynien, zacienieniem terenu itd. Drzewa są dużo starsze i rosły, zanim powstał blok sąsiada. Co najlepiej zrobić w tej sytuacji? Czy sąsiad może zrobić to we własnym zakresie (dużo wygodniej ze względu na dostęp do posesji i gałęzi)?. Jeśli tak, to czy może nas obciążyć kosztami? Obawiamy się, że może złośliwie wybrać najdroższą firmę lub zawyżyć koszt usługi. Czy odpisać na to pismo, czy raczej je zignorować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 150 Kodeksu cywilnego właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

 

W takim przypadku sąsiad (wspólnota mieszkaniowa) zachował się prawidłowo, wyznaczając termin do usunięcia gałęzi. Chodzi o to, by nie zostać posądzonym o zabór cudzego mienia (drewna czy owoców). W braku zawiadomienia to raczej właściciel gruntu, na którym rośnie drzewo, miałby prawo do odszkodowania z uwagi na utratę własności (pożytków) z drzewa. Kodeks cywilny nie przewiduje, by owo usunięcie miało nastąpić na koszt właściciela gruntu, na którym rośnie drzewo. Nie możemy tu bowiem mówić o wykonaniu zastępczym jakiegoś obowiązku, ale o własnym prawie do działania wynikającym z prawa własności. Innymi słowy konstrukcja tego przepisu nie oznacza: „ty sąsiedzie musisz usunąć gałęzie, bo jeśli nie, to my zrobimy to za ciebie”, ale „mamy prawo uciąć gałęzie twojego drzewa, ale ponieważ są twoje, to dajemy ci szansę zrobić to samemu”.

 

Co zrobić w chwili obecnej? Nie musicie odpowiadać na pismo, ale niewątpliwie dla dobrych stosunków sąsiedzkich warto przesłać informację, z której będzie wynikało, że nie macie nic przeciwko obcięciu gałęzi, zwłaszcza że dla wspólnoty jest to czynność łatwiejsza z uwagi na dostęp. Nie musicie się jednak obawiać obciążenia Państwa kosztami tego działania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »