Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przychodzenie do pracy na zwolnieniu lekarskim

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 30.06.2019

Przez ostatni miesiąc przebywałem na zwolnieniu lekarskim. Dziś mamy 27, a 25 lekarz przedłużył mi zwolnienie na kolejne trzy tygodnie. Problem w tym, że nie chcę wykorzystywać tego zwolnienia i chcę przychodzić do pracy. Czuję się dobrze i nie widzę powodu, żebym musiał wykorzystywać to zwolnienie. Czy muszę L4 pokazywać pracodawcy? Czy mogę tak po prostu przychodzić do pracy i pracować na zwolnieniu lekarskim?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Przychodzenie do pracy na zwolnieniu lekarskim

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że generalnie, jeśli zwolnienie zostało wystawione od 25 powinien je Pan przedstawić pracodawcy, aby uzasadnić swoją nieobecność w pracy w dniach 26-27. Jeśli Pan przedstawi zwolnienie, aby usprawiedliwić swoją nieobecność to w zasadzie skrócenie zwolnienia będzie już wymagało zgody pracodawcy.

 

W sytuacji gdy wystąpi samowolne skrócenie okresu zwolnienia lekarskiego przez pracownika, pracodawca nie ma obowiązku dopuszczenia takiej osoby do pracy.

 

Jednak, jeśli zwolnienie trwało krócej niż 30 dni (przy czym liczy się tutaj łączna nieobecność z powodu zwolnienia lekarskiego, bowiem po 30 dniach choroby – nawet na podstawie kilku zwolnień – pracodawca musi wysłać pracownika na badanie) skrócenie okresu zwolnienia lekarskiego jest możliwe i wówczas pracownik wraca do swoich obowiązków, gdy lekarz prowadzący wyda mu zaświadczenie, na którym osoba zatrudniona oświadczy, że odzyskała zdolność do pracy.

 

Kiedy okres zwolnienia lekarskiego jest dłuższy niż 30 dni, o skróceniu okresu zwolnienia lekarskiego i dopuszczeniu do pracy zdecydować może tylko lekarz medycyny pracy po przeprowadzeniu badań kontrolnych, na które pracownika kieruje pracodawca.

 

Słowem – jeśli Pan nie przedstawił zwolnienia lekarskiego, a nie musiał Pan być w pracy przez ostatnie dwa dni – nie musi Pan przedstawiać kolejnego zwolnienia. Jeśli jednak Pana nieobecność w pracy może być usprawiedliwiona tym zwolnieniem – nie może Pan samodzielnie go skrócić.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + VIII =

»Podobne materiały

Odpowiedzialność kadrowej

Pracuję w firmie na stanowisku kadrowej. Prowadzę ewidencję czasu pracy pracowników i sporządzam na jej podstawie harmonogram czasu pracy, który jest następnie zatwierdzany podpisem przez szefa. Ostatnio pracodawca nakazał mi (przekazał to w formie ustnej) wpisywać inne godziny niż pracownicy w rzec

Praca w okresie wypowiedzenia – czy jest możliwa?

Skąd mój obecny pracodawca będzie wiedział, że pracuję w okresie wypowiedzenia u nowego pracodawcy? Czy ZUS przekazuje takie informacje, czy składki nie mogą być płacone dwa razy?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »