Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przychody z prostytucji

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.01.2014

Od kilku lat osiągam przychody z prostytucji za granicą (np. w Niemczech) oraz czasami w Polsce. Jestem w stanie udowodnić, że tak jest faktycznie (ogłoszenia w poszczególnych portalach, opinie klientów, rezerwacje hoteli, mój prywatny dziennik prowadzony od samego początku itd.). Jak urząd skarbowy w Polsce może potraktować moją sytuację: nie płacę podatków, a czerpię korzyści finansowe z prostytucji poza granicami Polski, jak również od czasu do czasu w Polsce?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pyta Pani: „Jak urząd skarbowy w Polsce może potraktować moją sytuację: nie płacę podatków, a czerpię korzyści finansowe z prostytucji poza granicami Polski, jak również od czasu do czasu w Polsce?”.

 

Oczywiście organ podatkowy traktuje każdą sprawę indywidualnie i jakiekolwiek kroki czy rozstrzygnięcia są zależne od szczegółów danej sprawy. Co do zasady nie powinna Pani mieć problemów, jednak w praktyce, gdy organ podatkowy napotka na Pani wydatki (np. kupi Pani nieruchomość, a organ podatkowy otrzyma akt notarialny od notariusza), zainteresuje się pochodzeniem Pani majątku, bowiem organ zobaczy znaczny wydatek i jednocześnie brak deklarowanych przychodów. Otrzyma Pani wezwanie i będzie musiała wskazać źródło przychodów. Oczywiście powoła się Pani na świadczenie usług seksualnych za wynagrodzeniem, co uznaje się za jedną z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, a czynności te wyłączone są z opodatkowania podatkiem dochodowym i podatkiem VAT. Jest tak, bowiem w Polsce obowiązuje od wielu lat norma ekskludująca przychody omawianego rodzaju poza krąg przychodów, które można by opodatkować.

 

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 3 lutego 2000 r. (sygnatura: I SA/Gd 1011/99) czytamy: „Za słuszne należy uznać zakwalifikowanie przychodów z prostytucji do przychodów z art. 2 ust. l pkt 4 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych”, czego konsekwencją jest właśnie uznanie świadczonych usług seksualnych za czynności niemogące być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Wyrok WSA w Krakowie (I SA/Kr 568/13) z dnia 23 kwietnia 2013 roku potwierdza dotychczasową wykładnię art. 2 ust. 1 pkt 4, tj. potwierdza, że przychody z prostytucji nie podlegają opodatkowaniu, w tym nawet jako przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzące ze źródeł nieujawnionych.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Problemem jest wykazanie ponad wszelką wątpliwość, iż osiągnięte przychody rzeczywiście pochodzą z prostytucji. Jeśli to się nie uda, zagrożeniem jest potraktowanie tych przychodów jako przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych i opodatkowanie ich aż 75% stawką podatku dochodowego.

 

W praktyce spotyka się też taką wykładnię dokonywaną przez organy podatkowe, że wymagają one dowiedzenia, iż osiągnięte z prostytucji dochody w kraju, w którym jest ona legalna, zostały w tymże kraju opodatkowane (przykładowo w Niemczech czy Holandii). Jeśli nie zostały tam opodatkowane, organ „chce” je opodatkować w Polsce, dowodząc, że w kraju, w którym zostały dochody osiągnięte, prostytucja jest czynnością, która może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Moim zdaniem, taka wykładnia jest nieprawidłowa; kwestia podatku np. w Niemczech, gdy usługi są tam świadczone, to odrębny temat i ewentualne konsekwencje będzie wyciągał niemiecki fiskus. Uważam, że nawet gdyby taki dochód nie został opodatkowany w kraju, w którym został osiągnięty, a mógł być opodatkowany, to w Polsce i tak nie można go opodatkować, bowiem ustawa o podatku dochodowym zawiera wspomnianą ekskluzję. Ekskluzja ta ma charakter totalny na gruncie ustawy, tj. nie pozwala na stosowanie żadnego przepisu ustawy do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy w Polsce, bowiem przepis ten jest elementem polskiego systemu prawa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dochody z prostytucji – wyrok WSA w Krakowie (I SA/Kr 568/13)

Moje pytanie dotyczy nieudokumentowanych dochodów z prostytucji. Od kilku lat zarabiam w ten sposób, a obecnie mam w planach kupno mieszkania, a więc chodzi o duży wydatek, który może zwróci uwagę fiskusa. Jak się bronić przed zarzutem uzyskiwania nielegalnych dochodów? Planuję również otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej (sklepu), głównie ze względu na możliwość odprowadzania składek, bo i tak prostytucja będzie nadal moim głównych źródłem utrzymania. Jak powiązać dochód z prowadzenia działalności i lewe zarobki ze świadczenia usług seksualnych, jak wtedy się rozliczać? Proszę o wskazówki!

Opodatkowanie dochodów z tańca erotycznego i prostytucji

Zarabiam zamiennie jako tancerka erotyczna i prostytutka pieniądze w Polsce i za granicą. Moje dochody są nieudokumentowane. Wiem, że po przekroczeniu jakiejś kwoty na koncie mogę się spodziewać problemów ze strony urzędników. Następny problem powstanie zapewne, gdybym zainwestowała środki w majątek trwały lub ruchomy. W jaki sposób zarejestrować swoje dochody (tak żeby moja praca pozostała w jak największej dyskrecji), odprowadzić ewentualne podatki, by nie mieć problemów z zakupieniem kosztownych dóbr i z urzędnikami państwowymi?

Uniknięcie podatku z nadwyżki za sprzedane mieszkanie

W 2013 r. po śmierci mojego taty wraz rodzeństwem i mamą na podstawie notarialnego protokołu dziedziczenia i oświadczenia o przyjęciu spadku zostaliśmy współwłaścicielami mieszkania rodziców. W tym roku sprzedaliśmy to mieszkanie za 185 000 zł. Kupujemy teraz mieszkanie z rynku wtórnego za 170.000 zł, które jest do małego remontu. Rozumiem, że w celu uniknięcia płacenia podatku nadwyżkę 15 000 zł musimy rozdysponować tylko na koszty związane z nowym mieszkaniem. Ile mamy na to czasu? Aby uniknąć płacenia podatku, musimy udokumentować poniesione koszty, np. zbierając rachunki za remont mieszkania. Czy np. zakup pralki i lodówki do tego mieszkania też możemy wliczyć w koszty? Czy faktury muszą być wystawione na wszystkie nazwiska spadkobierców?

Wynajem lokali - forma opodatkowania

Wraz z żoną posiadamy 8 lokali mieszkalnych i 7 komercyjnych (w różnych lokalizacjach), które chcemy wynajmować (mieszkania na czas określony). Oboje pracujemy na etat i prowadzimy też spółkę zajmującą się handlem kosmetykami. Chcemy zawiesić jej działalność. Czy wynajem tych lokali można rozliczać ryczałtem, czy trzeba na zasadach ogólnych?

Data nabycia nieruchomości w spadku a ulga mieszkaniowa

Od kiedy liczymy datę nabycia nieruchomości w spadku na potrzeby rozliczeń z urzędem skarbowym – czy od daty śmierci spadkodawcy, czy od daty otrzymania dokumentów (np. stwierdzenia nabycia spadku przez sąd i podpisania aktu notarialnego o wydzieleniu ze współwłasności)? Chodzi o spadkobiercę należącego do III grupy podatkowej. I drugie pytanie – czy podatek od spadku może być odliczony przy sprzedaży nieruchomości przed upływam 5 lat i czy można skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Preferencyjna stawka amortyzacji 10% dla nieruchomości

W 2008 r. kupiliśmy z żoną wspólnie dom o wartości 400 zł. W 2009 r. wykończyliśmy go i zamieszkaliśmy. Dom jest na kredyt. W 2012 r. dokonaliśmy podziału majątku, żona stała się właścicielką domu. W 2015 r. chce założyć działalność i wprowadzić dom do ewidencji środków trwałych. Czy może zastosować preferencyjną stawkę amortyzacji 10% dla nieruchomości?

Spadek dla obywatela Australii

Mieszkam od dawna w Australii, mam podwójne obywatelstwo. Odziedziczyłam w Polsce mieszkanie po mamie. Czy sprzedaż nieruchomości po 2 latach od jej nabycia i zakup mieszkania w Australii (lub remont domu) zwalnia mnie od podatku?

Umorzenie części podatku dla osoby niepełnosprawnej

Moja sprawa dotyczy prawa spadkowego. Sprzedałam nieruchomość ze spadku przed upływem 5 lat. Teraz mam zapłacić 19% podatku od uzyskanej kwoty. Jestem niepełnosprawna i ciężko mi kupić za te pieniądze jakieś mieszkanie. Czy w mojej sytuacji mogę mieć szansę na umorzenie podatku choćby w części?

Jak mam się rozliczać, skoro wyszłam drugi raz za mąż?

Jak mam rozliczać się w rocznym rozliczeniu podatkowym w urzędzie skarbowym? Wyszłam po raz drugi za mąż, mamy z mężem rozdzielność majątkową, wiem, że nie możemy rozliczać się razem. Wychowuję 14-letniego syna z pierwszego małżeństwa, który nie jest dzieckiem przysposobionym przez męża, syn ma dobry kontakt ze swoim tatą. Koszty utrzymania syna ponoszę ja i były mąż. Czy mam rozliczać się indywidualnie, czy mogę jako osoba samotnie wychowująca dziecko?

Budowa domu, spłata kredytu – wydatki na cele mieszkaniowe

W ubiegłym roku kupiłem mieszkanie za pieniądze z darowizny. Kupiłem je za 250 tys. zł, a teraz sprzedam za 300 tys. zł. Planuję za ok. 200 tys. postawić dom, a za resztę spłacić kredyt. Jaki zapłacę podatek?

Od jakiej kwoty zapłacę podatek dochodowy przy sprzedaży mieszkania?

Od jakiej kwoty zapłacę 19% podatek dochodowy w przypadku sprzedaży mieszkania (przed upływem 5 lat), jeżeli jego wartość przy sprzedaży wzrosła? Czyli w momencie nabycia spadku wynosiła 280 tys. zł (taką wartość zgłosiłem do urzędu skarbowego do podatku od spadków i darowizn), a zostało sprzedane za 300 tys. zł.

Rozliczenie zarobku płaconego przez PayPal

Pewna amerykańska firma chce, żebym pracował dla niej zdalnie raz na jakiś czas. Będą mi wysyłali zarobki poprzez platformę PayPal na podstawie mojego EU VAT ID. Zastanawiam się, jak rozliczyć taki przychód, który zacznę otrzymywać. Jedyna umowa, którą będę podpisywał, to NDA.

Przekroczenie limitu przychodu przy księgach handlowych

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, w 2012 roku przekroczyła limit i od 2013 prowadzi księgi handlowe. W 2014 roku nie przekroczyłam limitu przychodu, ale nadal w 2015 i 2016 r. prowadziłam księgi handlowe i nie zgłosiłam do US, że chcę dobrowolnie prowadzić KH. Brak jest zgłoszenia US o zaprowadzeniu KPiR. Co w takiej sytuacji zrobić – czy te dwa lata przeksięgować do KPiR? I co 2017 r.?

Podjęcie pracy przez dziecko samotnej matki a rozliczenie z fiskusem

Dotychczas rozliczałam się jako samotna matka z 2 dzieci. Jak możliwość rozpoczęcia pracy i praca starszego dziecka wpłynie na rozliczenie z fiskusem?

Darowizna mieszkania zamiast sprzedaży i kłopoty w Urzędzie Skarbowym

W 2012 r. doszło do darowizny mieszkania (relacja brat–siostra), która faktycznie była aktem kupna–sprzedaży. Obdarowana dysponowała swoim mieszkaniem, które sprzedała zaraz po akcie darowizny. Aktualnie ma poważne kłopoty przed US. Zażądano od niej zapłacenia 19% podatku + odsetek. Jakie będą konsekwencje, gdy darczyńca (ja) zgłosi się do urzędu dobrowolnie i ujawni prawdę o kupnie–sprzedaży mieszkania, które było darowane? Jakie konsekwencje poniosą? Czy jest inny sposób rozwiązania problemu?

Zmiana danych kontrahenta z zagranicy w trakcie realizacji zamówienia

Kontrahent ze Słowacji zarejestrowany jako podatnik VAT UE zamówił w naszej firmie dostarczenie wyrobów do swojego kraju. Wpłacił zaliczkę w wysokości 30% zamówienia. W trakcie realizacji zamówienia zmienił osobowość prawną, przez co zmianie uległa nazwa firmy oraz numer VAT UE. Przysłano do nas pismo informujące o tych zmianach oraz zawierające oświadczenie, że nowy podmiot przejmuje zobowiązania starego. Zostały wystawione faktury zaliczkowe ze stawką 0% VAT na stare dane zamawiającego, a faktura za wyroby musi być wystawiona na nowe dane (nowa nazwa kontrahenta i VAT UE). Jak rozliczyć zaliczkę? 

Zwrot darowizn rodzinie na zakup mieszkania jako cel mieszkaniowy

Kupuję mieszkanie. Część środków mam z kredytu, część z darowizn od rodziny. Jednocześnie sprzedam moje stare mieszkanie, przez co muszę zapłacić podatek 19%. Czy zwrot środków z darowizn od rodziny może być celem mieszkaniowym, zwalniającym mnie z podatku?

Odliczenie od dochodu opłaty za pobyt męża w zakładzie opieki i rehabilitacji

Czy mogę przy rozliczeniu PIT-37 dokonać odliczenia od dochodu opłaty za pobyt mojego męża w zakładzie opieki i rehabilitacji? Mąż mój był osobą niepełnosprawną o znacznym stopniu niepełnosprawności. W ostatnim okresie swojego życia wymagał całodobowej opieki, tak więc przebywał w niepublicznym zakładzie opieki i rehabilitacji (niecałe dwa miesiące, tj. do końca swojego życia). Każdego roku składaliśmy wspólne zeznanie podatkowe tj. PIT-37.

Jak wyliczyć podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania ze spadku

W 1997 r. ciotka i wujek testamentem w formie aktu notarialnego przekazali mi swoje mieszkanie, wydziedziczając w nim swoje dzieci. Opiekowałam się nimi do ich śmierci. Wujek zmarł w 2009 r., a ciocia w 2015 r. Po śmierci cioci płacę czynsz za mieszkanie do wspólnoty, chociaż w nim nie mieszkam, bo wymaga gruntownego remontu. W tym roku otrzymałam prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające nabycie spadku. Wiem, że muszę zapłacić podatek od spadku według II grupy podatkowej, ale czy będę płaciła również podatek dochodowy od sprzedaży tego mieszkania, które nastąpi w tym roku? Według mnie aktualna wartość mieszkania to kwota 35 tys. zł, a ze sprzedaży mogę uzyskać ok. 45 tys. zł. Jak powinnam wyliczyć podatek dochodowy od sprzedaży? Jak go zmniejszyć? Co mogę odliczyć od dochodu?

Kiedy zapłacić podatek od sprzedaży działki ze spadku?

Kiedy mam zapłacić podatek od sprzedaży działki uzyskanej w spadku po zmarłym ojcu? Zmarł w 2008 roku, a ja zostałam właścicielką 1/3 działki, później sprawa odbyła się o fizyczny podział spadku i wyrokiem sądu w 2015 roku zostałam właścicielką działki w 1/2.

Rozliczenie taksówkarza z urzędem skarbowym

Jestem taksówkarzem na ryczałcie (8,5%). Niedawno podpisałem umowę z firmą o świadczeniu usług transportowych. Jak mam rozliczać się z urzędem skarbowym?

Rozliczenie zarobku z YouTube

Od jakiegoś czasu zajmuję się zarabianiem w internecie przy pomocy YouTube, a mianowicie streamingu. W roku 2017 z dobrowolnych „dotacji” od widzów zarobiłem ok. 7000 zł, z wyświetleń reklam oraz płatnych subskrypcji – 2 euro, reklam z serwisu loots.com – 18 dolarów.
Z których z wymienionych przeze mnie kwot powinienem się rozliczyć i jak?

Opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą a określenie ośrodka interesów życiowych

W roku 2009 od 1 stycznia do 30 listopada przebywałem za granicą wraz z narzeczoną, w kraju, z którym Polska nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podczas tego pobytu pracowałem i uzyskiwałem dochody. Mój polski pracodawca na ten czas dał mi urlop bezpłatny, czyli pozostawałem w stosunku pracy z podmiotem krajowym. Do kraju wróciłem 30 listopada, urlop bezpłatny kończył mi się następnego dnia, więc cały grudzień pracowałem już u swojego polskiego pracodawcy. Od zagranicznego pracodawcy otrzymałem świadectwo pracy. Posiadam również wizy w paszporcie potwierdzające długość pobytu poza granicami Polski.

Przez cały ten okres nie byłem w kraju. Posiadam tu jednak mieszkanie, za które przez ten czas opłacałem elektronicznie czynsz oraz raty kredytu, który zaciągnąłem kilka lat temu, aby je wyremontować. Proszę o wyjaśnienie: jakie dochody uzyskane przeze mnie w 2009 r. podlegają opodatkowaniu w Polsce?

Czy w związku z moim pobytem za granicą podlegam nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czy też ograniczonemu do dochodu uzyskanego tylko w Polsce? Czy wypełnienie PIT 37 jest wystarczające, czy mam obowiązek zgłoszenia zarobków zagranicznych na innym dodatkowym formularzu? Czy dla celów podatkowych miejsce mojego zamieszkania w tym okresie znajdowało się poza granicami Polski? Jaki dokument byłby najwłaściwszy w celu potwierdzenia mojej rezydencji poza granicami Polski przez okres ponad 183 dni?

Podatek od wygranej

Wygrałem nagrody o łącznej wartości 10 000 zł w zagranicznym konkursie internetowym (firma zarejestrowana jest w Wielkiej Brytanii). Jaki powinienem zapłacić podatek od wygranej? Chciałbym jedną z tych nagród sprzedać – czy wówczas znów muszę zapłacić jakiś podatek?

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe dzieci a podatek

W 2017 roku sprzedałam nieruchomość, którą nabyłam w 2014 roku. Nieruchomość sprzedałam przed upływam pięciu lat od daty zakupu, zatem jestem zobligowana zapłacić podatek od sprzedanej nieruchomości. Przy czym pieniądze ze sprzedaży nieruchomości w całości przeznaczyłam na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych moich dzieci poprzez nabycie w grudniu 2017 roku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Czy w takiej sytuacji jestem zobligowana zapłacić podatek od zbycia nieruchomości? Czy z uwagi na fakt, że środki ze sprzedaży zbytej nieruchomości przeznaczyłam na zakup innej nieruchomości (która będzie zaspokajać potrzeby mieszkaniowe mojej rodzinnym), przysługuje mi zwolnienie z podatku dochodowego?

Sprzedaż namalowanego namalowanego obrazu a umowa i podatek

Jestem artystą – malarzem (niezrzeszonym, wolnym, niemającym założonej działalności gospodarczej) i chcę sprzedać obraz namalowany kilka lat temu (odpada więc umowa o dzieło). Jak powinna wyglądać umowa (czy to umowa kupna–sprzedaży?) i jaki podatek muszę zapłacić ja lub kupujący?

Odliczanie amortyzacji za wynajmowane mieszkanie

Od 2016 r. wynajmuję mieszkanie – tzw.najem prywatny. Mieszkanie to (spółdzielcze własnościowe prawo) dostałam od rodziców w 2015 r. Była to darowizna. Za 2017 r. chciałam rozpocząć odliczanie amortyzacji za to wynajmowane mieszkanie. Dowiedziałam się, że od stycznia 2018 weszła nowa ustawa zmieniająca zasady odliczania amortyzacji – nie można odliczać amortyzacji w przypadku, gdy nie zapłacono podatku (a tak było w moim przypadku). Czy te zmiany działają wstecz, tzn. jeżeli darowizna była w 2015 r., to czy będę mogła odliczać amortyzację mieszkania w latach przyszłych? Czy mogę tylko odliczyć amortyzację za 2017 r.? Czy kwota podana w akcie notarialnym może być podstawą do obliczenia amortyzacji?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »