Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przychody z prostytucji

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.01.2014

Od kilku lat osiągam przychody z prostytucji za granicą (np. w Niemczech) oraz czasami w Polsce. Jestem w stanie udowodnić, że tak jest faktycznie (ogłoszenia w poszczególnych portalach, opinie klientów, rezerwacje hoteli, mój prywatny dziennik prowadzony od samego początku itd.). Jak urząd skarbowy w Polsce może potraktować moją sytuację: nie płacę podatków, a czerpię korzyści finansowe z prostytucji poza granicami Polski, jak również od czasu do czasu w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pyta Pani: „Jak urząd skarbowy w Polsce może potraktować moją sytuację: nie płacę podatków, a czerpię korzyści finansowe z prostytucji poza granicami Polski, jak również od czasu do czasu w Polsce?”.

 

Oczywiście organ podatkowy traktuje każdą sprawę indywidualnie i jakiekolwiek kroki czy rozstrzygnięcia są zależne od szczegółów danej sprawy. Co do zasady nie powinna Pani mieć problemów, jednak w praktyce, gdy organ podatkowy napotka na Pani wydatki (np. kupi Pani nieruchomość, a organ podatkowy otrzyma akt notarialny od notariusza), zainteresuje się pochodzeniem Pani majątku, bowiem organ zobaczy znaczny wydatek i jednocześnie brak deklarowanych przychodów. Otrzyma Pani wezwanie i będzie musiała wskazać źródło przychodów. Oczywiście powoła się Pani na świadczenie usług seksualnych za wynagrodzeniem, co uznaje się za jedną z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, a czynności te wyłączone są z opodatkowania podatkiem dochodowym i podatkiem VAT. Jest tak, bowiem w Polsce obowiązuje od wielu lat norma ekskludująca przychody omawianego rodzaju poza krąg przychodów, które można by opodatkować.

 

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 3 lutego 2000 r. (sygnatura: I SA/Gd 1011/99) czytamy: „Za słuszne należy uznać zakwalifikowanie przychodów z prostytucji do przychodów z art. 2 ust. l pkt 4 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych”, czego konsekwencją jest właśnie uznanie świadczonych usług seksualnych za czynności niemogące być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Wyrok WSA w Krakowie (I SA/Kr 568/13) z dnia 23 kwietnia 2013 roku potwierdza dotychczasową wykładnię art. 2 ust. 1 pkt 4, tj. potwierdza, że przychody z prostytucji nie podlegają opodatkowaniu, w tym nawet jako przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzące ze źródeł nieujawnionych.

 

Problemem jest wykazanie ponad wszelką wątpliwość, iż osiągnięte przychody rzeczywiście pochodzą z prostytucji. Jeśli to się nie uda, zagrożeniem jest potraktowanie tych przychodów jako przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych i opodatkowanie ich aż 75% stawką podatku dochodowego.

 

W praktyce spotyka się też taką wykładnię dokonywaną przez organy podatkowe, że wymagają one dowiedzenia, iż osiągnięte z prostytucji dochody w kraju, w którym jest ona legalna, zostały w tymże kraju opodatkowane (przykładowo w Niemczech czy Holandii). Jeśli nie zostały tam opodatkowane, organ „chce” je opodatkować w Polsce, dowodząc, że w kraju, w którym zostały dochody osiągnięte, prostytucja jest czynnością, która może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Moim zdaniem, taka wykładnia jest nieprawidłowa; kwestia podatku np. w Niemczech, gdy usługi są tam świadczone, to odrębny temat i ewentualne konsekwencje będzie wyciągał niemiecki fiskus. Uważam, że nawet gdyby taki dochód nie został opodatkowany w kraju, w którym został osiągnięty, a mógł być opodatkowany, to w Polsce i tak nie można go opodatkować, bowiem ustawa o podatku dochodowym zawiera wspomnianą ekskluzję. Ekskluzja ta ma charakter totalny na gruncie ustawy, tj. nie pozwala na stosowanie żadnego przepisu ustawy do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy w Polsce, bowiem przepis ten jest elementem polskiego systemu prawa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + dwa =

»Podobne materiały

Dochody z prostytucji – wyrok WSA w Krakowie (I SA/Kr 568/13)

Moje pytanie dotyczy nieudokumentowanych dochodów z prostytucji. Od kilku lat zarabiam w ten sposób, a obecnie mam w planach kupno mieszkania, a więc chodzi o duży wydatek, który może zwróci uwagę fiskusa. Jak się bronić przed zarzutem uzyskiwania nielegalnych dochodów? Planuję również otwarcie

Opodatkowanie dochodów z tańca erotycznego i prostytucji

Zarabiam zamiennie jako tancerka erotyczna i prostytutka pieniądze w Polsce i za granicą. Moje dochody są nieudokumentowane. Wiem, że po przekroczeniu jakiejś kwoty na koncie mogę się spodziewać problemów ze strony urzędników. Następny problem powstanie zapewne, gdybym zainwestowała środki w majątek

Uniknięcie podatku z nadwyżki za sprzedane mieszkanie

W 2013 r. po śmierci mojego taty wraz rodzeństwem i mamą na podstawie notarialnego protokołu dziedziczenia i oświadczenia o przyjęciu spadku zostaliśmy współwłaścicielami mieszkania rodziców. W tym roku sprzedaliśmy to mieszkanie za 185 000 zł. Kupujemy teraz mieszkanie z rynku wtórnego za 170.000 z

Wynajem lokali - forma opodatkowania

Wraz z żoną posiadamy 8 lokali mieszkalnych i 7 komercyjnych (w różnych lokalizacjach), które chcemy wynajmować (mieszkania na czas określony). Oboje pracujemy na etat i prowadzimy też spółkę zajmującą się handlem kosmetykami. Chcemy zawiesić jej działalność. Czy wynajem tych lokali można rozliczać

Data nabycia nieruchomości w spadku a ulga mieszkaniowa

Od kiedy liczymy datę nabycia nieruchomości w spadku na potrzeby rozliczeń z urzędem skarbowym – czy od daty śmierci spadkodawcy, czy od daty otrzymania dokumentów (np. stwierdzenia nabycia spadku przez sąd i podpisania aktu notarialnego o wydzieleniu ze współwłasności)? Chodzi o spadkobiercę

Preferencyjna stawka amortyzacji 10% dla nieruchomości

W 2008 r. kupiliśmy z żoną wspólnie dom o wartości 400 zł. W 2009 r. wykończyliśmy go i zamieszkaliśmy. Dom jest na kredyt. W 2012 r. dokonaliśmy podziału majątku, żona stała się właścicielką domu. W 2015 r. chce założyć działalność i wprowadzić dom do ewidencji środków trwałych. Czy może zastosować
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »