Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przychody z odsetek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 27.12.2012

Jestem udziałowcem spółki, ale jako osoba prywatna, ze swoich innych dochodów, udzieliłem tej firmie pożyczki. Poza tą kwotą umówiliśmy się też na odsetki od pożyczki. Czy przychody z odsetek muszą być opodatkowane? Czy da się je jakoś zmniejszyć, zoptymalizować? Kto odprowadza ten podatek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pyta Pan o opodatkowanie przychodu z odsetek. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. odsetki od pożyczek (art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Od uzyskanych przychodów z odsetek od pożyczek pobiera się w momencie wypłaty 19% zryczałtowany podatek dochodowy (z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, lecz to już wykluczyliśmy). Jako że podatek ten pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, co wynika z art. 30a ust. 6 ustawy, trudno mówić o optymalizacji, gdy udzielono już oprocentowanej pożyczki.

 

Spłata kapitału stanowi zwrot środków pożyczkodawcy, zatem nie stanowi przychodu. Potwierdzają to organy podatkowe w piśmie z dnia 3 listopada 2010 r., Izba Skarbowa w Poznaniu (sygn. akt ILPB1/415-908/10-3/IM) wskazuje, że „w ramach źródła przychodów z kapitałów pieniężnych odsetki od udzielonych pożyczek stanowić będą przychód podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast sama spłata pożyczki jest zdarzeniem neutralnym podatkowo”.

 

Zgodnie z art. 41 ust. 1 i ust. 4 tej ustawy spółka jest płatnikiem w omawianej sytuacji, jest zatem obowiązana obliczyć, pobrać i odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy od odsetek, które stanowią Pana przychód z kapitałów pieniężnych (przychód z odsetek).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus II =

»Podobne materiały

Odroczenie wpłaty podatku od sprzedaży nieruchomości

Sprzedałem mieszkanie w 2008 r. tuż przed upływem 5 lat od jego nabycia. Niestety sprzedaż jest obciążona 10% podatkiem. Zadeklarowałem, że pieniądze zostaną przeznaczone na zakup w ciągu 2 lat nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Jedną czwartą kwoty, jaką uzyskałem ze sprzedaży, zwróciłem do

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »