Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przychody fundacji

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 15.06.2015

Prowadzę działalność gospodarczą i chcę założyć fundację. Czy mogę sprzedać jej serwis przynoszący niewielkie, ale stałe dochody? Zależy mi, by fundacja miała środku na realizację swoich celów. A czy można w fundacji wytwarzać wyroby i je sprzedawać? Jak wtedy wyglądają jej podatki? Czy mogę być prezesem tej fundacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nic nie stoi na przeszkodzie, by ustawiła Pani fundację. Fundacja, co wynika z art. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, w szczególności takich, jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami.

 

Fundacje mogą ustanawiać nie tylko osoby prawne, co ostatnio jest częstym zjawiskiem, ale również osoby fizyczne. W tym celu konieczne jest złożenie oświadczenie woli przez żyjącego fundatora o ustanowieniu fundacji i musi ono mieć formę aktu notarialnego (można ustanowić fundację w testamencie i wtedy forma aktu notarialnego nie jest wymagana). Należy wskazać cel fundacji oraz składniki majątkowe przeznaczone na jego realizację (mogą nimi być pieniądze, papiery wartościowe, a także oddane fundacji na własność rzeczy ruchome i nieruchomości). Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą, ale jedynie w rozmiarach służących realizacji jej celów i przewidzianą w jej statucie. Podjęcie przez fundację działalności gospodarczej nieprzewidzianej w statucie wymaga uprzedniej zmiany statutu. Warto też pamiętać, że jeżeli fundacja ma prowadzić działalność gospodarczą, to wartość środków majątkowych fundacji przeznaczonych na działalność gospodarczą nie może być mniejsza niż 1000 złotych.

 

Fundacja podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego i uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Może więc samodzielnie nabywać majątek, nie ma przeszkód, by fundacja nabyła od Pani wskazany serwis. Pamiętać jednak należy, że Pani reprezentować będzie w umowie sprzedaży siebie jako osobę fizyczną i nie może Pani jednocześnie reprezentować w tej samej umowie fundacji, stąd np. dla fundacji może Pani powołać pełnomocnika do zawierania umów z członkami zarządu. Nic ma przeszkód uniemożliwiających pełnienie funkcji prezesa fundacji z prowadzeniem indywidualnej działalność gospodarczej.

 

Warto tu wspomnieć również, że w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 29 kwietnia 2008 r. (sygn. akt I SA/Łd 225/08) sąd uznał, że „działalność gospodarcza fundacji ma z jednej strony pozostawać w ścisłym związku z prowadzoną działalnością statutową, z drugiej jednak strony nie może stanowić wyłącznego zadania fundacji. Efekty działalności gospodarczej mają zatem tylko uzupełniać środki przeznaczone na działalność statutową”. Fundacja zatem może prowadzić działalność gospodarczą, w tym wytwórczą, i sprzedawać wytworzone wyroby, jednak nie może być to jedyny, główny, cel istnienia fundacji.

 

W kwestii podatków.

 

CIT. Fundacja jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku dochodowego, niemniej jednak na ogół fundacje nie płacą podatku dochodowego od osób prawych (lub tylko płacą w części), bowiem korzystają ze zwolnienia podmiotowego z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, który zwalnia od podatku dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele. Można tu dodać, że fundacja, również gdy całość jej dochodów korzysta ze zwolnienia od podatku, musi się rozliczać, tj. ustalać dochód, określać przychód i koszty itd. – co powoduje, że ponosić należy koszty prowadzenia księgowości nawet przy fundacji o niewielkich rozmiarach. Jest to konieczne, bowiem dopiero ustalony prawidłowo dochód podlega wskazanemu zwolnieniu przedmiotowemu. Gdy część dochodu korzysta ze zwolnienia, a część nie, fundacja musi oddzielić dochody zwolnione od opodatkowanych, co wymaga uprzedniego oddzielenia przychodów i koszów.

 

VAT. Fundację uznaje się za normalnego podatnika podatku od towarów i usług, gdy prowadzi działalności gospodarczą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, więc np. odpłatna sprzedaż produkowanych towarów będzie podlegała opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - 6 =

»Podobne materiały

Jakie opłaty i podatki płaci fundacja?

Zamierzam założyć fundację, przekażę na nią działkę, natomiast zaprzyjaźniona firma – dom, który na tej działce postawi. Będzie to siedziba fundacji i miejsce spotkań. Moje pytanie: czy fundacja będzie musiała zapłacić jakieś podatki (dochodowy, od darowizny) w związku z uz

Wydłużenie roku obrotowego przez stowarzyszenie

W październiku 2013 r. założyliśmy stowarzyszenie. Nie prowadziło ono działalności, nie miało żadnych dochodów. Zapomnieliśmy w 2014 r. złożyć CIT-8 za 2013 r., później zrobiliśmy to wraz z czynnym żalem. Rokiem obrotowym jest u nas rok kalendarzowy. Chcielibyśmy złożyć sprawoz

Ominięcie ustawy o zbiórkach publicznych

Jestem prezesem fundacji, która prowadzi działalność gospodarczą. Chcemy zorganizować pomoc na pewien cel, ale ominąć ustawę o zbiórkach publicznych, która jest przestarzała i rygorystyczna. Naszym pomysłem na zbieranie środków na cele statutowe jest zakup powiedzmy kalendarzyków z p
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »