Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przychód z najmu mieszkania, stanowiącego współwłasność małżeńską

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 08.03.2011

W jakiej części przychód z najmu mieszkania, stanowiącego współwłasność małżeńską (z założenia każdy z małżonków posiada 50% udziałów), powinien być podany w urzędzie pracy przez jednego z małżonków, starającego się o status bezrobotnego? Czy fakt, że pracujący małżonek w całości rozlicza przychód z powyższego najmu, jest równoznaczny z tym, że drugi małżonek formalnie nie uzyskuje przychodu z tego najmu i może to oświadczyć w urzędzie pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wskazuje, że bezrobotny to osoba, która m.in. „nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych”.

 

Na gruncie tej ustawy przychód oznacza „przychody z tytułu innego niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

 

Co do zasady przychody opisane należą do każdego podatnika proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, tj. prawa własności; ma to zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody ze wspólnej własności, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.

 

Zgodnie jednak z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym do majątku wspólnego należą m.in. dochody z majątku wspólnego.

 

Jak Pan widzi, można argumentować na dwa sposoby. Ustawa jest w tym zakresie niejednoznaczna. Gdyby trzymać się jej literalnie, to zapis „przychody z tytułu innego niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych” nie miałby w ogóle sensu, bowiem ustawodawca wskazuje tu przychody podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to o tyle „dziwne”, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie podlegają przychody, a dochody – wskazuje to wprost już art. 1 ustawy: „ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych”.

 

W praktyce urzędów pracy spotkałem się z podejściem opartym na kryterium dochodowym – urząd na terenie którego niejako pracuję na co dzień, żąda od potencjalnego bezrobotnego umowy najmu; jeśli w umowie jako oddający w najem widnieje tylko jeden małżonek, prosi o okazanie oświadczenia, że tylko on opodatkowuje wymieniony przychód – po dokonaniu tych formalności rejestruje jako osobę bezrobotną małżonka nieuzyskującego dochodu podlegającego opodatkowaniu.

 

Nie ma tu złotego środka i jednej recepty na „rejestrację”, bowiem nie ma ścisłego przepisu i jednolitej praktyki urzędów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + 9 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »