.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeznaczenie zysku spółki na zwiększenie kapitału

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 26.09.2017

Wspólnicy spółki jawnej podjęli decyzję o przeznaczeniu zysku spółki z roku 2016 na zwiększenie kapitału spółki. Czy w związku z zaistniałą sytuacją musimy opłacić PCC, zmienić umowę spółki, czy jesteśmy jeszcze do czegoś zobligowani?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przeznaczenie zysku spółki na zwiększenie kapitału

Fot. Fotolia

Spółki osobowe, a taką jest spółka jawna, nie posiadają statusu podatników podatku dochodowego, zatem podatnikami są wspólnicy i każdy ze wspólników, będący osobą fizyczną, jest zobowiązany obliczać i wpłacać podatek dochodowy – zysk jest zatem opodatkowany na poziomie wspólników, a w konsekwencji tego jego podział czy w ogóle zarządzenie nim nie implikuje skutków w podatku dochodowym. Niepodzielenie go powoduje powstanie ryzyka powstania obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej od zmiany umowy spółki tak jak i np. podwyższenie wkładów do spółki.

 

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych reguluje opodatkowanie tym podatkiem m.in. umowy spółki oraz zmiany tej umowy jeżeli powoduje ona podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania. W opisanej sytuacji mamy zatem do czynienia ze zmianą umowy spółki na gruncie PCC. Czy jest tu wymagana zmiana umowy zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, nie wiem, bowiem nie znam postanowień Państwa umowy. Co do zasady wniesienie dodatkowych wkładów do spółki jawnej wymusza zmianę umowy spółki i jej zgłoszenie w KRS, gdyż wkłady wnoszone przez każdego wspólnika oraz ich wartość muszą być określone w umowie spółki.

 

Wracając do PCC, obowiązek podatkowy przy umowie spółki cywilnej ciąży na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce. Podstawę opodatkowania przy umowie spółki przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki to 0,5%. Spółka jest obowiązana, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »