Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeznaczenie zysku spółki na zwiększenie kapitału

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 26.09.2017

Wspólnicy spółki jawnej podjęli decyzję o przeznaczeniu zysku spółki z roku 2016 na zwiększenie kapitału spółki. Czy w związku z zaistniałą sytuacją musimy opłacić PCC, zmienić umowę spółki, czy jesteśmy jeszcze do czegoś zobligowani?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Przeznaczenie zysku spółki na zwiększenie kapitału

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Spółki osobowe, a taką jest spółka jawna, nie posiadają statusu podatników podatku dochodowego, zatem podatnikami są wspólnicy i każdy ze wspólników, będący osobą fizyczną, jest zobowiązany obliczać i wpłacać podatek dochodowy – zysk jest zatem opodatkowany na poziomie wspólników, a w konsekwencji tego jego podział czy w ogóle zarządzenie nim nie implikuje skutków w podatku dochodowym. Niepodzielenie go powoduje powstanie ryzyka powstania obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej od zmiany umowy spółki tak jak i np. podwyższenie wkładów do spółki.

 

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych reguluje opodatkowanie tym podatkiem m.in. umowy spółki oraz zmiany tej umowy jeżeli powoduje ona podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania. W opisanej sytuacji mamy zatem do czynienia ze zmianą umowy spółki na gruncie PCC. Czy jest tu wymagana zmiana umowy zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, nie wiem, bowiem nie znam postanowień Państwa umowy. Co do zasady wniesienie dodatkowych wkładów do spółki jawnej wymusza zmianę umowy spółki i jej zgłoszenie w KRS, gdyż wkłady wnoszone przez każdego wspólnika oraz ich wartość muszą być określone w umowie spółki.

 

Wracając do PCC, obowiązek podatkowy przy umowie spółki cywilnej ciąży na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce. Podstawę opodatkowania przy umowie spółki przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki to 0,5%. Spółka jest obowiązana, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + VII =

»Podobne materiały

Usunięcie wspólnika ze spółki jawnej

Wspólnicy spółki jawnej chcieliby usunąć z niej jednego ze wspólników. Czy jeżeli sąd, w którym założą taką sprawę, wyda opinię pozytywną, to i tak będą musieli rozliczyć się z tym wspólnikiem? Czy taki pozew podpisują wszyscy wspólnicy, czy tylko ci, którzy chcą odwołania

Dokumentacja transakcji handlowych spółki jawnej

Na mocy kontraktu podpisanego przez naszą spółkę (jawną) dostarczamy kontrahentowi zarejestrowanemu w jednym z państw afrykańskich towary pochodzące z Litwy. Wiemy, że na żądanie odpowiedniego organu jesteśmy zobowiązani do przedstawienia stosownej dokumentacji. Kto powinien przygotowa

Jak rozwiązać spółkę jawną?

Jest nas dwóch wspólników spółki jawnej z równymi wkładami i udziałami. Chciałbym wystąpić ze spółki i otworzyć własną firmę. Jak zrobić to najkorzystniej, mając również na uwadze fiskusa? I drugie pytanie: zwróciłem uwagę, że umowa naszej spółki nic nie mówi o podziale
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »