Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe dzieci a podatek

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 15.10.2018

W 2017 roku sprzedałam nieruchomość, którą nabyłam w 2014 roku. Nieruchomość sprzedałam przed upływam pięciu lat od daty zakupu, zatem jestem zobligowana zapłacić podatek od sprzedanej nieruchomości. Przy czym pieniądze ze sprzedaży nieruchomości w całości przeznaczyłam na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych moich dzieci poprzez nabycie w grudniu 2017 roku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Czy w takiej sytuacji jestem zobligowana zapłacić podatek od zbycia nieruchomości? Czy z uwagi na fakt, że środki ze sprzedaży zbytej nieruchomości przeznaczyłam na zakup innej nieruchomości (która będzie zaspokajać potrzeby mieszkaniowe mojej rodzinnym), przysługuje mi zwolnienie z podatku dochodowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe dzieci a podatek

Fot. Fotolia

W przypadku dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, powstaje obowiązek zapłaty podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości. Nie zawsze jednak podatnik będzie zobowiązany do zapłaty podatku, bowiem istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 131 ustawy PIT. Zgodnie z tym przepisem podatek nie powstanie, jeżeli cały przychód uzyskany ze sprzedaży zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe.


Należy wyraźnie podkreślić, ze wspomniany przepis stanowi o poniesieniu wydatków na własny cel mieszkaniowy podatnika. Wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe oznacza, według stanowiska prezentowanego przez fiskus i sądy administracyjne, że celem podatnika jest realizacja potrzeby zapewnienia sobie tzw. dachu nad głową. W rezultacie nie wystarczy samo poczynienie wydatków na nabycie nieruchomości, lecz konieczne jest, aby nastąpiło jednocześnie w celu realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych. 

 

W przypadku nabycia nieruchomości mieszkalnej ze środków ze sprzedaży innej nieruchomości podatnik faktycznie winien w nowo nabytej nieruchomości własne cele mieszkaniowe realizować, a więc mieszkać. Nie wystarczy być zatem właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości – w nieruchomości tej trzeba jeszcze faktycznie mieszkać. Innymi słowy podatnik, który nabywa budynek mieszkalny dla własnych potrzeb ma w tym lokalu faktycznie mieszkać. Budynek, który nie jest zamieszkały przez podatnika, jest niewykorzystywany przez niego do zamieszkania lub jest wykorzystywany do innych celów niż zaspokojenie własnych potrzeb podatnika (np. zamieszkują go inne niż podatnik osoby), nie jest budynkiem, którego zakup mógłby zostać uznany za realizację własnego celu mieszkaniowego.


Powyższe znajduje potwierdzenie m.in. w wyroku WSA w Łodzi: z 2 czerwca 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 229/14, z 24 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/Łd 1639/11, czy z 12 września 2012 r., sygn. akt I SA/Łd 874/12.

 

Podsumowując, przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na zakup nieruchomości dla dzieci nie daje prawa do zwolnienia, ponieważ środki muszą być wydatkowane na własne, a nie cudze, cele mieszkaniowe.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus II =

»Podobne materiały

Nieudokumentowane dochody z pracy najemnej za granicą a kontrola skarbowa

Pracuję u niemieckiego armatora na kilkumiesięcznych kontraktach – jestem marynarzem. Armator nie opłaca mi ubezpieczenia ani zdrowotnego, ani emerytalnego. Nigdy nie rozliczałem się z urzędem skarbowym z uzyskanych dochodów ani nie opłacałem składek w ZUS. Nie prowadzę żadnej działalnośc

 

Podatek od hodowli egzotycznych zwięrząt

Nabyłam samiczkę i samczyka pewnego egzotycznego gatunku jeża i chciałabym, kiedy dochowam się potomstwa, sprzedawać te zwierzątka indywidualnym klientom. Okres przetrzymywania takiego gryzonia od urodzenia do oddania nabywcy to ponad 2 miesiące (ok. 9 tyg.). Bardzo mi zależy, żeby to była legalna h

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »