Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przewóz ładunków do 3,5 t - jak wystawiać VAT za usługi?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 25.04.2019

Zajmuję się przewozem ładunków do 3,5 t. Jak prawidłowo wystawiać VAT za usługi? Mogą być następujące sytuacje. Otrzymałem zlecenie od firmy z Polski, przewóz w krajach UE, jaki procent VAT wystawić po wykonaniu zlecenia? Otrzymałem zlecenie od Polskiej firmy na przewóz ładunku, który był załadowany/rozładowany w Polsce.  Otrzymałem zlecenie od NIEpolskiej firmy na przewóz ładunku w UE bez Polski, druga sytuacja z załadunkiem/rozładunkiem w Polsce.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 

Na gruncie ustawy VAT można wyróżnić następujące rodzaje transportu:

 

 1. krajowy – wykonywany w całości wyłącznie na terytorium Polski,
 2. wewnątrzwspólnotowy – dokonywany pomiędzy różnymi krajami członkowskimi UE,
 3. międzynarodowy – rozpoczynający się w kraju należącym do Unii Europejskiej i kończący się na terytorium państwa trzeciego i odwrotnie, przy czym na pewnym odcinku trasa przebiega przez terytorium Polski,

 

Transport towarów na gruncie ustawy VAT stanowi świadczenie usług, dlatego też w celu ustalenia gdzie usługa transportu jest opodatkowana należy przede wszystkim określić miejsce świadczenia.

 

W tym zakresie w pierwszej kolejności należy sięgnąć do treści art. 28b ustawy VAT. Przepis ten podaje, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

 

Od powyższej zasady ustawa VAT przewiduje dwa wyjątki w zakresie transportu towarów. Otóż w sytuacji, gdy nabywca jest polskim podatnikiem VAT, natomiast usługa w całości wykonywana jest poza terytorium Unii Europejskiej – wówczas przyjmuje się, że miejscem świadczenia jest terytorium znajdujące się poza Unią (art. 28f ust. 1a pkt 1). Drugi z wyjątków stanowi, że usługa transportu towarów jest wykonywana na rzecz podatnika z kraju trzeciego (spoza UE), ale transport w całości jest wykonywany na terytorium kraju – wówczas przyjmuje się, że miejscem świadczenia jest terytorium kraju (art. 28f ust. 1a pkt 2).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Należy podkreślić, że żaden z powyższych wyjątków nie znajduje w Pana przypadku zastosowania, ponieważ transport nie jest wykonywany ani poza UE, ani też dla podatnika z kraju spoza UE. W rezultacie w tym przypadku znajdzie zastosowanie art. 28b ustawy.

 

Należy bowiem mieć na uwadze, że o miejscu opodatkowania danej usługi przewozu towarów nie decyduje miejsce jej faktycznego wykonania czy też miejsce załadunku lub rozładunku towarów. Miejsce świadczenia usługi transportu jest uzależnione przede wszystkim od miejsca siedziby nabywcy usługi transportu.

 

W rezultacie usługa transportu wykonywana na zlecenie podatnika z Polski, nawet jeżeli transport odbywa się na terenie UE, podlega opodatkowaniu w Polsce, co oznacza, że należy wystawić fakturę VAT ze stawką 23%.

 

Z drugiej strony usługa transportu wykonywana na rzecz podatnik z Niemiec (nawet jeżeli transport jest wykonywany w Polsce lub w innych krajach UE) podlega opodatkowaniu w Niemczech. W rezultacie taka usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Powinien Pan z tego tytułu wystawić fakturę bez kwoty podatku, ze stawką „NP” (nie podlega) oraz z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Wykonywanie usług dla kontrahenta z UE przez czynnego podatnika VAT wiąże się z określonymi obowiązkami podatkowymi. Po pierwsze czynny podatnik VAT musi przed wykonaniem takiej usługi zarejestrować się dla celów transakcji unijnych. Zgodnie bowiem z art. 97 ust. 3 ustawy VAT czynny podatnik VAT świadczący usługi na rzecz innego podatnika, z jednego z krajów Unii Europejskiej, jest zobowiązany do zarejestrowania się w ramach VAT-UE. Rejestracji należy dokonać przed wykonaniem pierwszej czynności. Aby uzyskać numer VAT-UE na formularzu VAT-R, w części C.3 podatnik powinien zaznaczyć poz. 58.

 

Jak wynika z treści art. 97 ust. 10 ww. ustawy, podatnik świadczący usługi, do których stosuje się regułę z art. 28b ustawy, są obowiązani posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

 

Kolejnym obowiązkiem czynnego podatnika VAT jest składanie informacji podsumowujących w związku ze świadczeniem usług na terytorium UE dla których podatnikiem jest usługobiorca. Jak bowiem stanowi art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT,
podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE,są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych  usługach świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (tzw. informacje podsumowujące). Informacje podsumowujące składa się za okresy miesięczne za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji.

 

Ponadto, jak powszechnie wiadomo, czynni podatnicy VAT składają deklaracje podatkowe (VAT-7/VAT-7K). W deklaracji tej należy również wykazywać świadczenie usług dla innych podatników z UE. Wartość netto usługi należy wpisać w poz. 12 „Świadczenie usług o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy”.

 

Na marginesie zaznaczyć należy, że istnieje możliwość skorzystania ze stawki 0% do usług transportu jednak wyłącznie przy transporcie międzynarodowym (czyli musi rozpoczynać się lub kończyć poza krajem UE). Przepis § 6 ust. 1 rozporządzenia w sprawie stawek zezwala na stosowanie preferencyjnej stawki VAT m.in. w stosunku do usług:

 

 • transportu towarów, jeśli jest on wykonywany w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego;
 • wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, jeżeli transport ten stanowi część usługi transportu międzynarodowego;
 • transportu towarów świadczonych na rzecz podatnika, którego siedziba, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce, a transport jest w całości wykonywany poza terytorium kraju:
  1. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej lub
  2. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

 

Jeżeli jednak świadczone przez Pana usługi transportu nie są transportem międzynarodowym, to stawka 0% nie znajdzie zastosowania. W takim przypadku stosujemy regułę określoną w art. 28b ustawy, tj. usługa transportu towarów jest opodatkowana w tym kraju, w którym siedzibę ma usługobiorca.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • V minus dziewięć =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »