Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przestępstwo internetowe

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 18.07.2013

Mój syn kilka lat temu dopuścił się przestępstwa internetowego, w związku z którym został skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata. Niestety w ciągu okresu próby kupił konto bankowe założone na tzw. słupa, które posłużyło mu do kolejnego oszustwa. Poszkodowana osoba zgłosiła sprawę na policję; funkcjonariusze znaleźli syna po numerze IP. Syn nie przyznał się do winy. Argumentuje, że w lokalu mieszkam jeszcze ja (jego matka) i młodszy brat, oprócz tego do komputera mogli mieć dostęp koledzy czy kuzyni – nie sposób więc udowodnić, że to właśnie on logował się do konta. Czy prokuratura może postawić zarzuty, opierając się na poszlakach i fakcie, że syn popełnił już wcześniej podobne przestępstwo? Czy brat mógłby wziąć winę na siebie?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną mojej odpowiedzi na Pani pytanie dotyczące przestępstwa internetowego stanowią przepisy Kodeksu karnego, zwanego dalej K.k.

 

Przestępstwem przewidzianym przez polski Kodeks karny, którego znamiona w mojej ocenie może wypełniać zachowanie, które Pani opisuje, jest oszustwo (art. 286 § 1 K.k.): „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Głównym motywem działania sprawcy tego rodzaju przestępstwa jest chęć uzyskania korzyści majątkowej – wprowadzenie innej osoby w błąd, wyzyskanie jej błędu lub niezdolności do poprawnej oceny swoich czynów, a w konsekwencji – doprowadzenie jej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Istota tego przestępstwa polega więc na posłużeniu się fałszem.

 

Czym innym jest jednak dopuszczenie się czynu (np. przestępstwa internetowego), a czym innym jego udowodnienie.

 

W chwili obecnej zasadne jest wykazanie, że komputer, z którego logowano się na konto, na które wpłynęły środki pieniężne, był ogólnodostępny dla wszystkich użytkowników lokalu, w którym Państwo mieszkają. Ważne jest także ustalenie, czy dostęp do komputera jest zablokowany hasłem. Jeżeli hasła dostępu nie ma – problem nie istnieje. Jeżeli hasło dostępu było ustalone, należy wskazać osoby, które je znały. W pytaniu zaznacza Pani, że z komputera mogli korzystać koledzy, z czego wnioskuję, że do komputera miała dostęp nieograniczona liczba osób. Zasadne byłoby także złożenie wniosku o przeprowadzenie dowodu z odcisków palców, które znajdowały się na klawiaturze, aby ustalić, ile osób mogło korzystać z komputera. Taki dowód pozwoli wykazać możliwość logowania się nieograniczonej liczby osób, a to z kolei uwiarygodni dotychczasowe zeznania syna.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Proces poszlakowy jest oczywiście możliwy, ale trzeba podkreślić, że w przypadku oszustwa niezbędne jest wykazanie, że sprawca miał zamiar bezpośredni kierunkowy. Szczegółowa analiza praktyki pozwala postawić tezę, że oszustwo jest przestępstwem trudnym do udowodnienia ze względu na konieczność wykazania zamiaru bezpośredniego kierunkowego, zarówno co do celu działania, jak i używanych środków. Pogląd taki znalazł również wyraz w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 1973 r. (OSNPG 1974, nr 7, poz. 7). Aby lepiej zobrazować problem, należy wskazać na jedno z orzeczeń Sądu Najwyższego z dnia 16 stycznia 1980 r., zgodnie z którym nie wypełnia znamion tego przestępstwa sam fakt, że pożyczkobiorca pomimo upomnień ze strony pożyczkodawcy nie zwraca pożyczki.

 

Natomiast według wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 29 kwietnia 1999 r. (sygn. Aka 48/99) „do przypisania oszustwa konieczne jest ustalenie, że występując o udzielenie pożyczki, kredytu lub innego płatnego świadczenia, sprawca działał z zamiarem jego niezwrócenia lub niespłacenia. Należy dodać, że sam fakt zadłużenia nie może decydować o zamiarze wyłudzenia, a dopiero powiązanie różnych okoliczności związanych z zawieranymi umowami kredytowymi lub innymi transakcjami może pozwolić na wyprowadzenie wniosków o zamiarze oskarżonego”.

 

Organy ścigania muszą wykazać, że zakup konta nastąpił w celu dokonania oszustwa w przyszłości. Aby to zrobić, konieczne byłoby przesłuchanie osoby, od której Pani syn odkupił konto; w przeciwnym razie nie sposób próbować wskazywać na jego zamiar bezpośredni kierunkowy. W mojej ocenie fakt, że w przeszłości syn popełnił przestępstwo internetowe, może mieć wpływ na tok rozumowania osób, które będą się zajmowały sprawą, ale nie może takiego toku narzucać, ponieważ jego wina powinna zostać udowodniona. Należy wskazać chociażby na treść art. 5 § 2 Kodeksu postępowania karnego (w skrócie: K.p.k.), zgodnie z którym niedające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego.

 

Innymi słowy, to organy ścigania powinny przeprowadzić czynności zmierzające do wykazania winy Pani syna. Musiałyby zatem ustalić, że kiedy dochodziło do logowania, pozostali domownicy byli poza domem.

 

Dobrze byłoby znaleźć dla syna alibi, aby wykazać, że kiedy dochodziło do logowania, nie było go w domu. Skoro organy ścigania szukają sprawcy przestępstwa internetowego na podstawie numeru IP, nie sposób przyjąć, że podczas nieobecności syna była także możliwość logowania się na konto z domowego komputera. Takie rozumowanie jest nielogiczne i sprzeczne wewnętrznie.

 

Kwestia postępowania w sytuacji przedstawienia zarzutów Pani synowi jest w znacznej mierze uzależniona od tego, czy jego brat był przesłuchiwany w sprawie. Należy bowiem wskazać, że jeżeli brat został już przesłuchiwany, konieczna byłaby zmiana zeznań i przyznanie się do winy. Taka możliwość istnieje, ale dobrze byłoby, gdyby jednocześnie syn miał alibi, tak aby zeznania braci były jeszcze bardziej wiarygodne.

 

Czyn penalizowany w art. 286 K.k. jest przestępstwem kierunkowym. Stronę podmiotową oszustwa określonego w § 1 przedmiotowego przestępstwa stanowi zamiar bezpośredni. Wykładnia przepisów wymaga udowodnienia zamiaru bezpośredniego kierunkowego, zarówno co do celu działania, jak i używanych środków.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Oszukałem na Allegro – co teraz?

Mieszkam i pracuję w Anglii. Od dłuższego czasu sprzedawałem na Allegro i wszystko było OK do czasu, aż zostałem oszukany. Postanowiłem, że się odbiję i też wystawiłem fikcyjny telefon. Ale pazerność człowieka nie zna granic, no i wystawiłem tak jeszcze kilka innych. Teraz policja przychodzi do mojego rodzinnego w Polsce (na ten adres miałem konto w Allegro) i straszy moich rodziców, że m.in. zatrzymują mnie na granicy, gdy wrócę. Czy polska policja może mnie też znaleźć w Anglii i zamknąć? Kiedy sprawa się przeterminuje? A może jest jakieś inne wyjście z tej sytuacji?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »