Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przesłanki unieważnienia małżeństwa – małżeństwo z obcokrajowcem

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 24.02.2011

Pół roku temu wyszłam za mąż za Turka, ślub był cywilny. Męża zaprosiłam do Polski, bo tu postanowiliśmy mieszkać, mąż ma ważną wizę. Niestety, musiało upłynąć trochę czasu zanim okazało się, że nie jest zainteresowany życiem w prawdziwej rodzinie. O moim istnieniu nigdy nie powiedział swojej rodzinie, traktował mnie „przejściowo”. Przyszłość wiąże ze swoim krajem, gdzie obecnie przebywa. Chciałabym wiedzieć, czy można unieważnić takie małżeństwo.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z przepisem art. 1 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński”, czyli w tzw. małżeństwo cywilne lub laickie.

 

Jeśli zatem złożyła Pani wraz z mężem stosowne oświadczenie przed kierownikiem stanu cywilnego, to małżeństwo zostało zawarte z tą chwilą i ma moc prawną.

 

Podstawą do unieważnienia małżeństwa są:

 

  1. przeszkoda wieku, tj. mężczyzna nie ukończył 18 lat lub kobieta nie ukończyła 16 lat,
  2. jeden z nupturientów jest dotknięty chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym,
  3. bigamia (jeden z nupturientów pozostawał już w związku małżeńskim),
  4. pokrewieństwo między nupturientami,
  5. przysposobienie między nupturientami,
  6. wada oświadczenia woli (np. oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński złożyła osoba, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli, pod wpływem groźby lub błędu co do tożsamości drugiej strony) – jednak na tej podstawie żądać unieważnienia można jedynie po upływie 6 miesięcy od ustania stanu wyłączającego świadome wyrażenie woli, od wykrycia błędu lub od ustania obawy wywołanej groźbą – a w każdym przypadku po upływie 3 lat od zawarcia małżeństwa.

 

Nie wydaje mi się możliwym, aby w Pani wypadku zachodziła którakolwiek z przyczyn opisanych tutaj jako podstawy żądania unieważnienia małżeństwa (art. 10-16 K.r.io.). A zatem najszybszym sposobem rozwiązania małżeństwa jest rozwód. Należy zatem wnieść powództwo o rozwód.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus pięć =

»Podobne materiały

Związek małżeński z obcokrajowcem

Chciałabym zawrzeć związek małżeński z obcokrajowcem. Mój partner mieszka w Kosowie i nie ma możliwości podróżowania bez wizy, którą jest bardzo trudno uzyskać. Ja zaś mieszkam w Holandii, ale być może przeprowadzę się niedługo do Francji, obywatelstwo mam natomiast polskie. Z moim partnerem ch

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »