Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przesłanki rozwodu

Autor: Krystyna Ewa Nizioł • Opublikowane: 28.01.2013

Jesteśmy 25 lat po ślubie. Od kilku lat żyjemy jak znajomi, mamy osobne konta, osobne sypialnie, nawet osobne półki w lodówce. Chciałabym uzyskać rozwód. Mąż jednak oznajmił mi, że wciąż mnie kocha i nie chce mnie stracić. Wydaje mi się to śmieszne. Jakie są przesłanki rozwodu? Czy sąd może orzec tylko separację? Dodam, że mamy troje pełnoletnich dzieci.

Krystyna Ewa Nizioł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przesłankami rozwodu są zupełny i trwały rozkład pożycia między małżonkami (art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w skrócie K.r.io.).

 

„Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego” (art. 56 § 2).

 

„Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego” (art. 56 § 3).

 

Celem postępowania rozwodowego jest ustalenie, czy zaistniały przesłanki zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami. W tym celu sąd ustala, czy między małżonkami doszło do ustania więzi uczuciowej, fizycznej i majątkowej i czy stan ten ma charakter trwały.

 

W pozwie, a także w toku postępowania rozwodowego powinna Pani wskazać te twierdzenia (przesłanki rozwodu) oraz dowody na ich poparcie, które będą wykazywały, że między Panią a mężem doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia (np. nie łączą Państwa żadne więzi emocjonalne, fizyczne, majątkowe).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego może wynikać, że pomiędzy Państwem doszło do ustania więzi uczuciowej, fizycznej i majątkowej i stan ten trwa od paru lat. Jeżeli udałoby się to wykazać Pani w toku postępowania rozwodowego, to wymagane ustawowe przesłanki rozwodu zostałyby spełnione.

 

Zgodnie z art. 57 § 1 i 2 „orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy”.


W związku z tym, jeżeli Pani oraz Pani mąż zgłosicie zgodny wniosek o rozwód bez orzekania o winie, to w sąd mógłby zaniechać orzekania o winie. Jeżeli Pani mąż nie zgadza się na rozwód bez orzekania o winie, to sąd będzie ustalał, kto z Państwa jest winny rozkładu pożycia.

 

W takiej sytuacji sąd będzie prowadził postępowanie dowodowe w tym kierunku, może w tym celu przeprowadzać dowody, np. przesłuchiwać świadków, w tym również i Państwa jako strony postępowania.

 

W praktyce często sąd pyta strony, czy nie chcą rozwodu bez orzekania o winie, co czyni całe postępowanie rozwodowe mniej uciążliwym dla stron.

 

W przypadku Państwa dzieci, jeżeli są pełnoletnie, posiadają pełną zdolność do czynności prawnych, a więc nie podlegają już władzy rodzicielskiej. Sąd nie będzie więc w Pani przypadku orzekał o władzy rodzicielskiej, co może w praktyce ułatwić postępowanie rozwodowe, ponieważ nie trzeba będzie badać więzi emocjonalnych między dziećmi i rodzicami.

 

Zgodnie z art. 611 § 1-3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację.

 

Jednakże mimo zupełnego rozkładu pożycia orzeczenie separacji nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

 

Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków”.

 

Przesłanką orzeczenia separacji jest zupełny rozkład pożycia, który nie ma jednak charakteru trwałego, tak jak jest to wymagane w przypadku rozwodu. W art. 612 § 1 Kodeksu określono, że „jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód”.


Jeżeli jednak orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację.

 

W związku z tym, gdyby np. Pani żądała rozwodu, a Pani mąż separacji, to sąd będzie badał, czy zaistniały przesłanki do rozwodu, i jeżeli stwierdzi, że tak, orzeknie rozwód.

 

W praktyce zatem, jeżeli zamierza Pani uzyskać rozwód, a między Państwem istnieje zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, to sąd może orzec rozwód. W dużej mierze będzie to zależało od wyniku postępowania, tj. dowodów (m.in. świadków), które wykażą, że pomiędzy Państwem wygasły wszelkie więzi i nie ma szans na ich powtórne nawiązanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rozwód bez orzekania o winie na jednej rozprawie

Czy rozwód bez orzekania o winie, bez prawa o alimenty (dzieci dorosłe), może zakończyć się na jednej rozprawie?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »