.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przerwanie urlopu rodzicielskiego i powrót do pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 06.04.2019

Czy po przebywaniu na urlopie macierzyńskim, następnie rodzicielskim, łącznie 6 miesięcy, mogę przerwać urlop rodzicielski i powrócić do pracy (nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony)? Czy pozostała część urlopu rodzicielskiego może wykorzystać mój mąż? Jakie będą konsekwencje przerwania przeze mnie urlopu, jeśli na początku urlopu macierzyńskiego poinformowałam pracodawcę, że będę na urlopie przez rok? Jakie wynagrodzenie będzie przysługiwało mężowi w pozostałej cześć urlopu rodzicielskiego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przerwanie urlopu rodzicielskiego i powrót do pracy

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 1821c ustawy Kodeks pracy „urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia”.

 

Zgodnie z art. 1791 § „pracownica, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W razie złożenia takiego wniosku pracownica może dzielić się z pracownikiem – ojcem wychowującym dziecko albo ubezpieczonym – ojcem dziecka korzystaniem z urlopu rodzicielskiego albo pobieraniem zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu”.

 

W takim przypadku pisemny wniosek dotyczący:

 

  1. rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy – składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy;
  2. udzielenia urlopu rodzicielskiego w całości albo w części – składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu albo jego części.

 

Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wnioski, o których mowa wyżej.

 

Pracownik może też zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy. Rezygnacja z korzystania z urlopu rodzicielskiego nie powinna być traktowana jako zrzeczenie się prawa do tego urlopu. Jeżeli więc pracownica po wykorzystaniu części urlopu rodzicielskiego zdecyduje się zrezygnować z urlopu i powrócić do pracy, to z pozostałej części urlopu może skorzystać drugi rodzic dziecka lub sama pracownica w późniejszym terminie. Pamiętać jednak należy, że części urlopu nie mogą być krótsze niż 8 tygodni.

 

Jeśli Pani mąż przejmie urlop rodzicielski, otrzyma zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + 9 =

11.12.2019

Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wnioski, o których mowa wyżej. - w KP czytamy, że powrót możliwy jest za zgodą pracodawcy, czy w takim razie musi on zgodzić się na wcześniejszy powrót pracownicy?

Mila

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton