Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przerwa podczas pracy przy komputerze

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 06.08.2013

Pracownik, którego obowiązki związane są z obsługą komputera, powinien mieć zapewnione jak najdogodniejsze warunki, które zmniejszą uciążliwość takiej pracy. Pracodawca może rozwiązać tę sprawę bądź poprzez odpowiednią organizację pracy, bądź udzielanie przerw pracownikowi.Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sposoby, w jakie pracodawca może zapewnić pracownikom chwilę oddechu od pracy z komputerem, określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej1. Zgodnie z § 7 tego aktu prawnego pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom:

  1. łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nieobciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała – przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub
  2. co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.


Zaznaczyć należy, że za pracownika w rozumieniu rozporządzenia należy rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, jeżeli osoba ta pracuje przed monitorem komputera przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy (czyli, co do zasady, przez co najmniej 4 godziny). Nie ma przy tym znaczenia, czy komputer służący do pracy wyposażony jest w monitor kineskopowy, czy też jest to nowsza wersja monitora (np. monitor z ekranem ciekłokrystalicznym).

To, czy pracownikowi będzie przysługiwała 5-minutowa przerwa po każdej godzinie pracy z komputerem, zależy od pracodawcy, a w szczególności od tego, w jaki sposób zorganizuje on pracownikom pracę. W praktyce nie jest trudnym takie ustalenie obowiązków pracownikowi, aby nie było potrzeby udzielania mu przerwy. Wystarczy, że po godzinie pracy przed komputerem zostaną mu zlecone konsultacje w sprawie określonego projektu z innymi pracownikami, wykonanie połączenia telefonicznego, segregacja dokumentów papierowych itp. W przypadku gdy pracodawca nie chce lub nie jest w stanie zróżnicować pracownikowi zadań, powinien udzielić mu cogodzinnej 5-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik, którego obowiązki nie ograniczają się tylko do pracy przed komputerem, mógł również skorzystać z 5-minutowej przerwy. Decyzja w tej kwestii należy do pracodawcy.

Należy pamiętać, że przerw przysługujących z tytułu pracy przy komputerze nie można łączyć. Nie jest więc możliwe udzielenie np. 15-minutowej przerwy po trzech godzinach pracy. Jeżeli odpoczynek od komputera jest przewidziany, powinien on odbywać się po każdej godzinie pracy w wymiarze 5-minutowym.

 

 


____________________________________
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973).


Stan prawny obowiązujący na dzień 06.08.2013


Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - VIII =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki