Pracownik, którego obowiązki związane są z obsługą komputera, powinien mieć zapewnione jak najdogodniejsze warunki, które zmniejszą uciążliwość takiej pracy. Pracodawca może rozwiązać tę sprawę bądź poprzez odpowiednią organizację pracy, bądź udzielanie przerw pracownikowi.
|
Sposoby, w jakie pracodawca może zapewnić pracownikom chwilę oddechu od pracy z komputerem, określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej1. Zgodnie z § 7 tego aktu prawnego pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom:
- łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nieobciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała – przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub
- co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Zaznaczyć należy, że za pracownika w rozumieniu rozporządzenia należy rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, jeżeli osoba ta pracuje przed monitorem komputera przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy (czyli, co do zasady, przez co najmniej 4 godziny). Nie ma przy tym znaczenia, czy komputer służący do pracy wyposażony jest w monitor kineskopowy, czy też jest to nowsza wersja monitora (np. monitor z ekranem ciekłokrystalicznym).
To, czy pracownikowi będzie przysługiwała 5-minutowa przerwa po każdej godzinie pracy z komputerem, zależy od pracodawcy, a w szczególności od tego, w jaki sposób zorganizuje on pracownikom pracę. W praktyce nie jest trudnym takie ustalenie obowiązków pracownikowi, aby nie było potrzeby udzielania mu przerwy. Wystarczy, że po godzinie pracy przed komputerem zostaną mu zlecone konsultacje w sprawie określonego projektu z innymi pracownikami, wykonanie połączenia telefonicznego, segregacja dokumentów papierowych itp. W przypadku gdy pracodawca nie chce lub nie jest w stanie zróżnicować pracownikowi zadań, powinien udzielić mu cogodzinnej 5-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik, którego obowiązki nie ograniczają się tylko do pracy przed komputerem, mógł również skorzystać z 5-minutowej przerwy. Decyzja w tej kwestii należy do pracodawcy.
Należy pamiętać, że przerw przysługujących z tytułu pracy przy komputerze nie można łączyć. Nie jest więc możliwe udzielenie np. 15-minutowej przerwy po trzech godzinach pracy. Jeżeli odpoczynek od komputera jest przewidziany, powinien on odbywać się po każdej godzinie pracy w wymiarze 5-minutowym.
____________________________________ 1 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973).
Stan prawny obowiązujący na dzień 06.08.2013
|
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>