Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przerwa podczas pracy przy komputerze

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 06.08.2013

Pracownik, którego obowiązki związane są z obsługą komputera, powinien mieć zapewnione jak najdogodniejsze warunki, które zmniejszą uciążliwość takiej pracy. Pracodawca może rozwiązać tę sprawę bądź poprzez odpowiednią organizację pracy, bądź udzielanie przerw pracownikowi.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Sposoby, w jakie pracodawca może zapewnić pracownikom chwilę oddechu od pracy z komputerem, określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej1. Zgodnie z § 7 tego aktu prawnego pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom:

  1. łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nieobciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała – przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub
  2. co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.


Zaznaczyć należy, że za pracownika w rozumieniu rozporządzenia należy rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, jeżeli osoba ta pracuje przed monitorem komputera przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy (czyli, co do zasady, przez co najmniej 4 godziny). Nie ma przy tym znaczenia, czy komputer służący do pracy wyposażony jest w monitor kineskopowy, czy też jest to nowsza wersja monitora (np. monitor z ekranem ciekłokrystalicznym).

To, czy pracownikowi będzie przysługiwała 5-minutowa przerwa po każdej godzinie pracy z komputerem, zależy od pracodawcy, a w szczególności od tego, w jaki sposób zorganizuje on pracownikom pracę. W praktyce nie jest trudnym takie ustalenie obowiązków pracownikowi, aby nie było potrzeby udzielania mu przerwy. Wystarczy, że po godzinie pracy przed komputerem zostaną mu zlecone konsultacje w sprawie określonego projektu z innymi pracownikami, wykonanie połączenia telefonicznego, segregacja dokumentów papierowych itp. W przypadku gdy pracodawca nie chce lub nie jest w stanie zróżnicować pracownikowi zadań, powinien udzielić mu cogodzinnej 5-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik, którego obowiązki nie ograniczają się tylko do pracy przed komputerem, mógł również skorzystać z 5-minutowej przerwy. Decyzja w tej kwestii należy do pracodawcy.

Należy pamiętać, że przerw przysługujących z tytułu pracy przy komputerze nie można łączyć. Nie jest więc możliwe udzielenie np. 15-minutowej przerwy po trzech godzinach pracy. Jeżeli odpoczynek od komputera jest przewidziany, powinien on odbywać się po każdej godzinie pracy w wymiarze 5-minutowym.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 


____________________________________
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973).Stan prawny obowiązujący na dzień 06.08.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Pojęcie – dzień pracy

Dzień pracy określony jest w przepisach prawa pracy jako liczba godzin w ciągu doby, w których pracownik pracę wykonuje. Początek doby liczony jest od godziny rozpoczęcia wykonywania obowiązków przez zatrudnioną osobę.

Szkolenia BHP dla praktykantów

Niezależnie od podstawy prawnej odbywania praktyki zawodowej oraz pomimo tego, że praktykanci nie są pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy, pracodawcy organizujący praktyki są zobowiązani zapewnić praktykantom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Dotyczy to w szczególności zapewnienia
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »