Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeprowadzka bez wyrejestrowania odbiornika RTV

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 09.12.2015

Otrzymałem wezwanie do zapłaty abonamentu RTV za lata 2009–2014. W wyniku rozwodu (maj 2009) wyprowadziłem się z mieszkania, w którym był zarejestrowany na mnie odbiornik. Żona nadal tam mieszka i korzysta ze sprzętu RTV. Jakie mam szanse na uniknięcie zapłaty abonamentu od czerwca 2009 r.?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak wynika z ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (art. 2 ust. 2) „obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego”.

 

Przywołałam powyższy przepis, ponieważ przede wszystkim na nim opierają się twierdzenia Poczty Polskiej w sprawach podobnych do Pańskiej. Konkretnie chodzi o fakt, iż ustawa obowiązku abonamentowego nie wiąże z samym rzeczywistym korzystaniem z usług RTV, a konkretnie z zarejestrowaniem odbiornika.

 

Orzecznictwo polskich sądów nie pozostawia w tej kwestii wątpliwości i przychyla się jednoznacznie do przedstawionej powyżej interpretacji przepisów.

 

Konkludując, z punktu widzenia prawa, jeśli się Pan nie wyrejestrował, obowiązek zapłaty powstał i Poczta Polska ma prawo dochodzić uregulowania opłat.

 

Może Pan jednak spróbować obronić się przed egzekucją i wnieść stosowny zarzut przeciw postępowaniu w Pana sprawie. Podstawę zarzutu w tym wypadku może stanowić nieistnienie zobowiązania, ponieważ wyprowadził się Pan z poprzedniego miejsca zamieszkania, a co za tym idzie nie korzystał z odbiorników RTV; jak się domyślam, ma Pan na to niezbite dowody, choćby w postaci meldunku w nowym miejscu zamieszkania, płaconych tam rachunków, itd.; innymi słowy nie tylko nie korzystał Pan z odbiorników RTV (mimo niekorzystania ustawa nadal zakłada istnienie obowiązku uiszczania opłat), ale nawet nie miał takiej fizycznej możliwości.

 

Proszę powyższe możliwie szczegółowo opisać w piśmie skierowanym do podmiotu prowadzącego egzekucję i poprzeć stosownymi dokumentami/dowodami, powołując się na powyżej przytoczone argumenty.

 

Ewentualnie może się też Pan powołać na błąd co do osoby zobowiązanego, ponieważ pod adresem, na który zarejestrowane były odbiorniki, obecnie zamieszkuje Pana była żona, ona korzysta z tych odbiorników RTV i wobec niej powinno się toczyć postępowanie egzekucyjne (jeśli wyjść z założenia, że rejestracja jest przyporządkowana do gospodarstwa domowego pod określonym adresem, a nie do konkretnej osoby, niezależnie od jej miejsca zamieszkania – ustawa nie jest w tym miejscu wystarczająco precyzyjna).

 

W tym jednak wypadku obowiązek uiszczenia zaległych opłat abonamentowych przeszedłby na Pańską byłą żonę.

 

Osobiście rekomendowałabym wybranie pierwszego rozwiązania jako bardziej prawdopodobnego do udowodnienia i przekonania organu egzekucyjnego, że abonament nie powinien być ściągany.

 

Niestety obawiam się, że wobec niewyrejestrowania odbiornika sprawa może nie zakończyć się pomyślnie. Rejestracja temu właśnie służy – pobieraniu opłat, a ta konkretna ustawa została skonstruowana i jest egzekwowana zdecydowanie nie po myśli obywatela, a Skarbu Państwa. Jednakże warto spróbować, powołując się na powyżej zaproponowane rozwiązania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + II =

»Podobne materiały

Opłacanie alimentów bez pośrednictwa komornika i zmiana ich wysokości

Pięć lat temu rozwiodłem się z żoną, z którą mam dwoje dzieci. Płacę na nie alimenty (ściąga je komornik – są potrącane co miesiąc z mojego wynagrodzenia). Kwota ta jest niższa niż zasądzona (możliwie najwyższa zgodnie z obowiązującymi przepisami). Rośnie więc moje zadłużenie alimentacyjne ora

 

Zakup pojazdu objętego zajęciem komorniczym

Kilka miesięcy temu kupiłem ciężarówkę. Otrzymałem fakturę VAT. Udałem się do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu; otrzymałem tablice i czasowy dowód rejestracyjny. Zdążyłem już wyremontować pojazd, gdy otrzymałem z urzędu telefon, że na pojeździe jest zajęcie komornicze, auto nie po

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »