Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeprowadzka do Polski niemieckiej emerytki

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 14.12.2018

Moja mama jest obywatelką Niemiec. Jest wdową po obywatelu Niemiec i emerytką jednocześnie, pobierającą w Niemczech własną emeryturę za przepracowany okres w Niemczech oraz dużą wdowią emeryturę po zmarłym mężu. Mama chciałaby zamieszkać na stałe w Polsce. Czy po przeprowadzce świadczenia uzyskiwane z Niemiec ulegną jakimkolwiek zmniejszeniom lub utracie? Mama, według mojej wiedzy, nie miała w Niemczech wliczanego okresu składkowego z Polski. W Polsce organ ubezpieczeniowy wypłaca mamie emeryturę za czas przepracowany w Polsce. Wypłata jest na konto w banku w Polsce.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Przeprowadzka do Polski niemieckiej emerytki

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Transfer w opisanym wypadku dotyczy jedynie przelewu za granicę, a nie przeniesienia świadczenia do ZUS-u. Wiele zależy od tego, na jakiej podstawie i za jaki okres była wyliczona emerytura niemiecka

 

Jeśli była wyliczona na podstawie umowy z 1975 roku, to będzie podlegała wypłacie tylko i wyłącznie pod warunkiem stałego zamieszkania w Niemczech.

 

Nada niestety obowiązuje polsko-niemiecka umowa z 1975 r., która mówi, że dopóki emeryt mieszka w Niemczech, strona niemiecka wypłaca mu emeryturę wypracowaną i w Polsce, i w Niemczech. Gdy zamelduje się w Polsce, Niemcy wypłacają tylko swoją część emerytury, a mama będzie musiała zwrócić się do oddziału ZUS-u, żeby otrzymać polską część. Niewątpliwie łączna emerytura będzie niższa od wypłacanej w całości przez Niemców.

 

Jeśli nie została przyznana na postawie tej ustawy – nie ma przeszkód, aby transferować ją do Polski, składając w urzędzie emerytalnym w Niemczech odpowiedni wniosek.

 

Świadczenie rentowo-emerytalne może zostać przelana na Pani konto w Polsce. Jednak Deutsche Rentenversicherung pokrywa koszty przelewu do pierwszego banku, któremu udzieliła zlecenia. Inne wydatki, opłaty związane z przewalutowaniem czy straty wynikające z różnic kursu nie są pokrywane. Koszty te poniesie ubezpieczona.

 

W myśl art. 18 ust. 1 umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) emerytury i podobne świadczenia i renty, otrzymane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie. Zgodnie z art. 18 ust. 2 ww. umowy wyjątek dotyczy sytuacji, gdy renta jest wypłacana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Wówczas płatności takie podlegają opodatkowaniu tylko w państwie źródła, tj. w Niemczech.

 

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).


Na podstawie art. 18 ust. 1 ww. umowy emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie.

 

Natomiast zgodnie z art. 18 ust. 2 ww. umowy bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie.

 

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż renta otrzymywana z Niemiec, wypłacana osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce, podlega co do zasady opodatkowaniu tylko w Polsce. Wyjątek dotyczy jednak sytuacji, gdy świadczenie jest wypłacane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Wtedy, stosownie do art. 18 ust. 2 ww. umowy, płatności takie podlegają opodatkowaniu tylko w państwie źródła, tj. w Niemczech.

 

Przepisy dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego wprowadzają zakaz kumulacji świadczeń tego samego rodzaju Kumulacja świadczeń z tytułu inwalidztwa, starości i rent rodzinnych ustalanych lub udzielanych na podstawie okresów ubezpieczenia i/lub zamieszkania spełnionych przez te same osoby uważana jest za kumulację świadczeń tego samego rodzaju. Mowa o tym w art. 53 ust. 1 rozporządzenia 883/2004/WE w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Ponieważ rozporządzenie to obowiązuje stosunkowo niedługo, nie ma jeszcze orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii (TSUE), które doprecyzowywałyby, co tak naprawdę należy rozumieć pod pojęciem świadczeń tego samego rodzaju.

 

Jeśli świadczenia zostałyby przeniesione do ZUS-u – będzie kumulacja świadczeń i jedno z nich zostanie zawieszone.

 

Problem może pojawić się także w przypadku pobytu w państwie, z którym Niemcy podpisały umowę o zabezpieczeniu społecznym (umowa z 1975 r.).

 

Tutaj nie można wypłacać świadczenia z uwzględnieniem okresów, które zostały wypracowane poza dzisiejszym obszarem Republiki Federalnej Niemiec, ale które zawarte są w niemieckiej emeryturze, jak okresy składkowe z obszarów Rzeszy albo okresy składkowe i zatrudnienia określone w ustawie Fremdrentengesetz.

 

Jeśli renta rodzinna jest tak policzona – może zostać zawieszona.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + dziesięć =

»Podobne materiały

Emerytura polska dla obywatela niemieckiego

Mój partner nabędzie wkrótce prawo do wcześniejszej emerytury w Niemczech. Wyjechał z Polski niecałe 20 lat temu, wcześniej wiele lat tu pracował. Ma obywatelstwo niemieckie. Obecnie, by pobierać pełną emeryturę za okres pracy w Niemczech i w Polsce, musi tam mieszkać. Czy w tej sytuacj

Przekształcenie renty w emeryturę

Jestem inwalidką II grupy, lecz od roku 2005 pracuję na cały etat – mam pozwolenie lekarza medycyny pracy. Mam ponad 20-letni staż pracy (okresy składkowe + nieskładkowy). W czerwcu kończę 60 lat. Wiem, że podlegam przepisom, na podstawie których dokonuje się przekształcenia rent w

Składki na KRUS a sprzedaż domu bez gruntów rolnych

Moja ciocia jest panną, osobą samotną, posiada gospodarstwo rolne (dom, budynki gospodarcze i 2,5 hektara pola). Opłaca KRUS, by w wieku 55 lat dostać rentę. Brakuje jej jeszcze 7 lat. Chciałaby mi zapisać tylko dom, lecz boi się, że straci prawo do renty, gdy dokona takiej darowizny.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »