Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przepisy uchwały rady gminy a wewnętrzne prawo osiedlowe

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 17.01.2011

Mieszkam na terenie zamkniętego osiedla. Wewnętrzne prawo osiedlowe pozwala na wyprowadzanie psów bez smyczy i kagańca, ale prawo gminne nie pozwala na takie działania. Które przepisy są w tej sytuacji ważniejsze? Jak można zmusić właściciela, by wyprowadzał swojego psa na smyczy?

Arkadiusz Dudkiewicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Gradacja źródeł prawa, a więc nośników prawa, do którego musimy się stosować, została określona w art. 87 Konstytucji RP. Kwestii obowiązywania aktów prawa miejscowego (np. uchwał rad gmin) dotyczy ust. 2 art. 87 Konstytucji RP, z którego wynika, że „źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego”.

 

Z powyższego wynika, że uchwała rady gminy, która dotyczy opisanego przez Pana problemu, ma walor powszechnie obowiązujący w gminie, w której Pan mieszka, a więc także na tym obszarze, na którym posadowione jest osiedle. Waloru powszechnego obowiązywania, nawet ograniczonego do określonego obszaru, nie można z kolei przyznać „wewnętrznemu prawu osiedlowemu”. W przypadku jednak sprzeczności pomiędzy „prawem osiedlowym” a prawem gminnym prymat należy oczywiście i bez wątpienia przyznać prawu gminnemu.

 

Skoro tak jest, to prawo gminne (uchwała rady gminy) jest naruszane. A skoro tak, to do wykonywania i do czuwania nad przestrzeganiem także aktów prawa miejscowego na obszarze gminy powołana jest straż gminna i do niej należy kierować zawiadomienia o popełnieniu wykroczeń.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus osiem =

01.08.2012

A zgodnie z wiedzą weterynaryjną i behawiorystyką 75% czasu na spacerze pies powinien biegać luzem (dla jego zdrowia fizycznego i psychicznego, w przeciwnym przypadku będzie niezrównoważony).
Więc ciekawe gdzie ma to robić, skoro w Polsce nie zabezpiecza się na osiedlach żadnych terenów dla wybiegania się psów. A skoro uchwała gminy nakazuje trzymac na smyczy psy (bez względu na rodzaj), to też jest niezgodna z innymi przepisami, w których wyraźnie (i w interpretacjach sądu też) jest to dozwolone przy określonych okolicznościach.
Niektórym ludzion w miastach to nawet latające ptaki przeszkadzają. Może i na to zrobić zakazy.

kama

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Utrata koncesji na alkohol

Spóźniłem się z opłatą koncesji na alkohol i prawdopodobnie lokal straci koncesję. Jest to restauracja, a pomieszczenia są dzierżawione od innej spółki. Prowadzę jednoosobową firmę, zatrudniam pracownika, który został przyjęty w ramach utworzenia stanowiska pracy i stanowisko to zostało doposażone ze środków urzędu pracy i jeszcze 10 miesięcy będzie trwać ta umowa, więc likwidacja mojej firmy nie wchodzi w grę. Jak uzyskać koncesję? Moja żona prowadzi zbliżoną działalność, tzn. usługi noclegowe i kateringowe. Urzędnik w UM doradził, aby to ona starała się o koncesję. Proszę o wskazówki, jak rozwiązać ten problem.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »