Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przepisanie nieruchomości na dzieci w postaci darowizny

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 14.09.2015

Czy przepisanie nieruchomości na dzieci w postaci darowizny pozwali im w dowolnej chwili na sprzedaż tej nieruchomości bez płacenia podatku? Czy korzystniejsza będzie sprzedaż nieruchomości przez jednego z rodziców (obecnych współwłaścicieli) z chwilą śmierci drugiego? Jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze ze względu na odprowadzane opłaty?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

„Czy przepisanie nieruchomości na dzieci w postaci darowizny pozwali im w dowolnej chwili na sprzedaż (…)?”

 

Nie, by uniknąć podatku będą musiały odczekać przed sprzedażą pięć lat (liczone od końca roku, w którym darowizna zostanie wykonana) lub sprzedając przed ww. terminem przeznaczyć całość przychodów na własne cele mieszkaniowe (zgodne z art. 21 ust. 1 pkt 131 i ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 

„Czy korzystniejsza będzie sprzedaż nieruchomości przez jednego z rodziców (…)?”

 

Rodziców również dotyczy pięcioletni termin posiadania przed zbyciem, więc sprzedaż nieruchomości po śmierci jednego z nich, nawet jeśli spadkobiercą będzie tylko drugi, podlegać będzie opodatkowaniu co najmniej w połowie. Jest tak, bowiem jeśli małżonkowie wspólnie nabyli nieruchomość dawniej niż pięć lat temu to z chwilą śmierci jednego z nich drugi nabywa w drodze dziedziczenia część tej nieruchomości i zgodnie z przeważającą praktyką przyjmuje się, że stanowi to dla niego nowe nabycie. Musiałoby zatem upłynąć pięć lat (liczone od końca roku, w którym pierwszy z rodziców umrze), by ten drugi mógł sprzedać dom w ogóle bez opodatkowania podatkiem dochodowym.

 

„Jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze (…)?”

 

Jeśli celem jest przekazanie dzieciom pieniędzy, a rodzice posiadają nieruchomość dłużej niż ww. pięć lat to optymalna jest sprzedaż nieruchomości przez rodziców (przychód nie podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i darowanie środków pieniężnych dzieciom (które mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn z art. 4a, jeśli zgłoszą nabycie na druku SD-Z2 w terminie 6 miesięcy i udokumentują otrzymanie pieniędzy dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym). Środki otrzymane w darowiźnie mogą dowolnie wydatkować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przejęcie firmy po zmarłym

Prowadzę sklep z artykułami spożywczymi, rozliczam się ryczałtem, nie mam kasy fiskalnej ani nie opłacam VAT-u. Niedawno zmarła moja matka, która też prowadziła sklep. Jestem jedynym spadkobiercą i chciałbym przejąć sklep po mamie. Rzecz w tym, że mama rozliczała się na zasadach ogólnych, była vatowcem i miała kasę fiskalną. 1) Jak postępować z urzędem gminy, sanepidem, urzędem skarbowym, ZUS-em, PIP-em i innymi instytucjami? 2) Jak postępować z jedynym pracownikiem zatrudnionym w firmie matki? 3) Czy dotychczasowi podatnicy mogą być nadal, po przejęciu sklepu po mamie, rozliczani na różnych zasadach (ryczałt i zasady ogólne)? 4) Czy aby rozpocząć procedurę przejęcia sklepu matki, muszę czekać na postanowienie o nabyciu spadku? 5) Jak generalnie postępować w przejmowaniu firmy?

Czy można obniżyć podatek od sprzedaży darowanego mieszkania?

W 2007 r. otrzymałem w drodze darowizny mieszkanie od mojej babci. Nie byłem w nim zameldowany, ale wyremontowałem je (na fakturach widnieje jednak mój adres, a nie adres tego mieszkania). Sprzedałem je w 2009 r. i wiem, że od tej sprzedaży muszę zapłacić podatek w wysokości 19%. Czy mogę ten podatek jakoś obniżyć lub zlikwidować?

Podatek od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Na mocy testamentu sporządzonego przez moją zmarłą siostrę nasza mama i córka siostry odziedziczyły po niej dom. Po uprawomocnieniu się wyroku w listopadzie 2008 r., sprzedały dom pół roku później. Czy mama musi zapłacić teraz podatek od sprzedaży?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »