.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przepisanie mieszkania na opiekuna a roszczenia o zachowek

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 10.06.2011

Opiekuję się starszym panem, który ma dwoje dzieci. Syn i córka jednak nie utrzymują z nim od wielu lat kontaktów, nie pomagają, nie opiekują się. Znajomy zaproponował, że przepisze mi mieszkanie w zamian za opiekę. Jak powinien napisać testament, bym w przyszłości uniknął płacenia zachowku jego dzieciom?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną dla przedstawionego przez Pana pytania stanowią przepisy Kodeksu cywilnego, tj. art. 908 i następne.

 

Stosownie do art. 908 § 2 „jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia”.

 

Jak więc wynika z przepisów, w zamian za przeniesienie na Pana rzecz własności nieruchomości (mieszkania) zobowiąże się Pan do opieki nad znajomym, dostarczania mu środków utrzymania, mieszkania itp.

 

Umowa dożywocia podobnie jak umowa sprzedaży jest umową wzajemną, odpłatną. Fakt ten powoduje, że obie umowy wyłączają możliwość skorzystania przez uprawnionych z roszczenia o zachowek. Na rzecz znajomego w zamian za przeniesienie prawa własności ustanawiana jest służebność osobista mieszkania.

 

Umowa dożywocia wymaga dla swej skuteczności zachowania formy aktu notarialnego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl