.
Mamy 13 789 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przepisanie mieszkania na opiekuna a roszczenia o zachowek

Opiekuję się starszym panem, który ma dwoje dzieci. Syn i córka jednak nie utrzymują z nim od wielu lat kontaktów, nie pomagają, nie opiekują się. Znajomy zaproponował, że przepisze mi mieszkanie w zamian za opiekę. Jak powinien napisać testament, bym w przyszłości uniknął płacenia zachowku jego dzieciom?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną dla przedstawionego przez Pana pytania stanowią przepisy Kodeksu cywilnego, tj. art. 908 i następne.

 

Stosownie do art. 908 § 2 „jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia”.

 

Jak więc wynika z przepisów, w zamian za przeniesienie na Pana rzecz własności nieruchomości (mieszkania) zobowiąże się Pan do opieki nad znajomym, dostarczania mu środków utrzymania, mieszkania itp.

 

Umowa dożywocia podobnie jak umowa sprzedaży jest umową wzajemną, odpłatną. Fakt ten powoduje, że obie umowy wyłączają możliwość skorzystania przez uprawnionych z roszczenia o zachowek. Na rzecz znajomego w zamian za przeniesienie prawa własności ustanawiana jest służebność osobista mieszkania.

 

Umowa dożywocia wymaga dla swej skuteczności zachowania formy aktu notarialnego.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Tomasz Krupiński

Magister prawa, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianego prawa nieruchomości. Uczestnik programów ministerialnych dotyczących problematyki prawnorodzinnej. Od kilku lat doradza prawnie zarządom wspólnot mieszkaniowych oraz zarządcom nieruchomości. Posiada również uprawnienia zarządcy nieruchomości.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl