.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przepisanie działki na nowożeńców

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 06.03.2015

Za miesiąc biorę ślub z narzeczoną. Teściowie chcą nam przepisać działkę budowlaną. Jak to zrobić, by uniknąć podatku, ale byśmy mieli wspólne prawa do działki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Mówimy tu o zwolnieniu z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, który zwalnia od podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę – pod pewnymi warunkami. Jak Pan widzi, nie ma w tym kręgu zięcia (ani odpowiednio synowej). Tym samym na bazie tego zwolnienia nie może Pan uniknąć podatku. Brak jest też innego zwolnienia, które ewentualnie by na to pozwalało, więc zgodnie z zasadami ogólnymi od wartości przekraczającej 9637 zł przyszłoby Panu zapłacić podatek. Dodać do tego można kolejne 9637 zł z art. 4 ust. 1 pkt 5, który zwalnia nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 9637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę domu jednorodzinnego, nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami.

 

W praktyce podatnicy postępują w taki sposób, że teściowe darują swojemu dziecku np. grunt, a w późniejszym okresie ono swojemu małżonkowi daruje jego część lub rozszerza wspólność majątkową na przedmiot nabyty wcześniej w drodze darowizny. To drugie rozwiązanie moim zdaniem jest zgodne z prawem, bowiem art. 49 § 1 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zabrania jedynie przez umowę majątkową małżeńską rozszerzyć wspólności na przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny. Użyty tu jest czas przyszły „przypadną”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »