Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przepisanie przez męża części domu na syna bez zgody

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 09.12.2018

Jestem od 2 lat w separacji z mężem, nie robiliśmy podziału majątku. Posiadamy wspólny dom. Mąż bez mojej zgody przepisał swoją część na syna. Czy mogę się jakoś od tego odwołać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oczywiście istnieją podstawy prawne do uznania rozporządzenia za bezskuteczne. Opierając się na powyższych ustaleniach, sąd zważył  że w sprawie o podział majątku istotną kwestią jest ustalenie składu majątku wspólnego na dzień ustania wspólności majątkowej małżeńskiej. Podzielił stanowisko Sądu Najwyższego, iż rozporządzenie – po ustaniu wspólności ustawowej – przez jednego z małżonków, bez zgody drugiego małżonka, udziałem w przedmiocie, który był objęty wspólnością ustawową, jest bezskuteczne o tyle, o ile narusza uprawnienia drugiego małżonka wynikające z przepisów o podziale wspólnego majątku małżonków. Wskazał, że o bezskuteczności takiego rozporządzenia rozstrzyga sąd w toczącym się postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami. Wskazał, że w postępowaniu o podział majątku wspólnego sąd rozstrzyga kompleksowo zarówno o roszczeniach przewidzianych w art. 45 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jak i o roszczeniach za czas od ustania wspólności ustawowej do chwili podziału majątku wspólnego.

 

Podkreślił, że po wszczęciu postępowania o podział majątku wspólnego sąd w tym postępowaniu rozstrzyga o bezskuteczności rozporządzenia względem współmałżonka udziałem w przedmiocie, który był objęty wspólnością ustawową (art. 1036 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 46 Kodeksu rodzinnego). Powoduje to możliwość dokonania podziału majątku tak, jakby rozporządzenie to – w zakresie uznanym za bezskuteczne – nie zostało w ogóle dokonane. Udział taki może być zatem objęty aktywami dzielonego majątku i podlegać podziałowi (tak: Uchwała Sądu Najwyższego z 28.03.1993, sygn. akt III CZP 95/93). 

 

Wskazał też, że po ustaniu wspólności ustawowej do rozporządzenia przez jedno z małżonków przysługującym mu udziałem w przedmiocie, stanowiącym składnik majątku, który był objęty tą wspólnością, art. 198 Kodeksu cywilnego nie stosuje się, a zamiast niego odpowiednie zastosowanie znajduje art. 1036. Rozporządzenia takiego jedno z małżonków może dokonać za zgodą drugiego z nich (tak: M. Sychowicz i in., Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz).

 

W toku postępowania może Pani podnosić, iż nie wyraziła Pani zgody na darowiznę udziału, a jej dokonanie uniemożliwia realizację wniosku o podział np. fizycznego podziału nieruchomości, co de facto powoduje naruszenie Pani praw.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus zero =

»Podobne materiały

Separacja w Norwegii – ważna w Polsce?

Czy rozdzielność majątkowa oraz separacja zawarte w Norwegii są ważne w Polsce? Jak uprawomocnić taki dokument w Polsce? Obie strony mają tylko obywatelstwo polskie.

Wykończenie domu za własne pieniądze a podział majątku

Przed ślubem miałem własne mieszkanie, które w trakcie małżeństwa sprzedałem, a środki przeznaczyłem na wykończenie nowego domu. Czy mogę to traktować jako wartość wniesioną i odliczyć przy podziale majątku?

PIT-y jako dowód a brak zgłoszonego wniosku formalnego o dokonanie nierównego podziału majątku dorobkowego

Czy sąd I instancji złamał prawo, oddalając PIT-y, które chciałam przedstawić jako dowód o nierówny wkład wnioskodawcy w gospodarstwo domowe? Sąd wyjaśnił powód odmowy nie na rozprawie, lecz dopiero w uzasadnieniu postanowienia. Stwierdził, że wcześniej nie zgłosiłam wniosku formalnego o nierów
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »