Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przepisanie majątku synom wraz z dożywociem

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 11.11.2018

Mamy z żoną połówkę bliźniaka z ogrodem. Zamierzamy przepisać dwóm synom (po 1/2) nasz majątek w formie umowy „dożywocia”. Jeden z synów jest samotny – po rozwodzie, drugi jest w związku małżeńskim, który prawdopodobnie tez zakończy się rozwodem. Chodzi tutaj o drugiego syna, czy majątek – umowa „dożywocia” – może stanowić wyłączną własność syna?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Przepisanie majątku synom wraz z dożywociem

Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, iż wskazując na umowę dożywocia, ma Pan na myśli umowę darowizny z ustanowieniem na rzecz Pana i żony ograniczonego prawa rzeczowego w postaci służebności osobistej polegającej na prawie nieodpłatnego, dożywotniego prawa zamieszkiwania w ww. nieruchomości.

 

O ile dojdzie do zawarcie umowy darowizny z ustanowieniem na rzecz Pana i żony służebności osobistej (która prócz wyżej wskazanego zakresu może nakładać na synów także inne obowiązki względem Państwa), nie wejdzie ona w skład majątku wspólnego drugiego syna, jeśli samo Państwo takiej decyzji nie podejmiecie.

 

Powyższe wynika wprost z treści art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Innymi słowy zasadą jest wejście przedmiotu darowizny do tzw. majątku osobistego. Inny skutek nastąpi jedynie wówczas, jeżeli Państwo jako darczyńcy postanowią inaczej, tj. wprost określicie, że majątek wchodzi do ich wspólnego majątku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - 3 =

»Podobne materiały

Czy umowa o dożywocie może dotyczyć pieniędzy?

Teściowa po śmierci teścia chce sprzedać mieszkanie i przenieść się do miasta, w którym mieszkam z żoną. Jest schorowana, wymaga opieki. Dla uniknięcia spraw spadkowych po śmierci teściowa chce przekazać mojej żonie swoją część pieniędzy ze sprzedaży mieszkania, aby ta dołożyła i kupiła mieszkanie &

Przekazanie udziału w nieruchomości poprzez umowę darowizny

Wspólnie z mamą i siostrą zakupiliśmy mieszkanie własnościowe oraz garaż. Obydwa zakupy zostały potwierdzone odrębnymi aktami notarialnymi, w których widnieje podział udziałów na nas troje. Transakcję opłaciliśmy w formie gotówkowej bez udziału kredytu. W jaki sposób obecnie mogę swoje udziały przek

Darowizna dla osoby niespokrewnionej

Mieszkamy w budynku należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, mamy możliwość wykupu mieszkania. Niedawno sąsiad zaproponował nam, że możemy wykupić jego lokal (on nie ma na to pieniędzy). Oczywiście sąsiad miałby do śmierci mieszkać w swoim mieszkaniu. Czy możliwe jest przekazanie mieszkania w f
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »