.
Mamy 12 156 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przepisanie majątku synom wraz z dożywociem

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 11.11.2018

Mamy z żoną połówkę bliźniaka z ogrodem. Zamierzamy przepisać dwóm synom (po 1/2) nasz majątek w formie umowy „dożywocia”. Jeden z synów jest samotny – po rozwodzie, drugi jest w związku małżeńskim, który prawdopodobnie tez zakończy się rozwodem. Chodzi tutaj o drugiego syna, czy majątek – umowa „dożywocia” – może stanowić wyłączną własność syna?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przepisanie majątku synom wraz z dożywociem

Fot. Fotolia

Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, iż wskazując na umowę dożywocia, ma Pan na myśli umowę darowizny z ustanowieniem na rzecz Pana i żony ograniczonego prawa rzeczowego w postaci służebności osobistej polegającej na prawie nieodpłatnego, dożywotniego prawa zamieszkiwania w ww. nieruchomości.

 

O ile dojdzie do zawarcie umowy darowizny z ustanowieniem na rzecz Pana i żony służebności osobistej (która prócz wyżej wskazanego zakresu może nakładać na synów także inne obowiązki względem Państwa), nie wejdzie ona w skład majątku wspólnego drugiego syna, jeśli samo Państwo takiej decyzji nie podejmiecie.

 

Powyższe wynika wprost z treści art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Innymi słowy zasadą jest wejście przedmiotu darowizny do tzw. majątku osobistego. Inny skutek nastąpi jedynie wówczas, jeżeli Państwo jako darczyńcy postanowią inaczej, tj. wprost określicie, że majątek wchodzi do ich wspólnego majątku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton