Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie własności nieruchomości w zamian za spłatę pożyczki

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 08.10.2014

Jestem wspólnikiem spółki z o.o., udzieliłem spółce pożyczki, spółka nie ma pieniędzy, posiada natomiast zabudowaną nieruchomość, którą w zamian chce przenieść na mnie. Czy taka transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów, którą to zgodnie z art. 7 ust. 1 jest co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przypomnę, że towary to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

 

W opisanym stanie faktycznym zamiast pieniądza, który nie jest towarem, dochodzi do spłaty pożyczki za pomocą rzeczy, a dokładniej przeniesienia jej własności. Zatem będziemy mieć tu do czynienia z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Operacja taka będzie więc podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

 

Podobnie wskazuje fiskus, przykładowo w piśmie z dnia 20 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy [sygnatura: ITPP2/443-1048/10/AK] wydanym w bardzo podobnym stanie faktycznym, przeczytać możemy, iż „Analiza powołanych przepisów na tle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego prowadzi do wniosku, że jeśli strony transakcji ustaliły określoną kwotę, za jaką zostanie sprzedana – tytułem spłaty zaciągniętej pożyczki – nieruchomość, będzie stanowić ona wynagrodzenie za dostawę towarów, natomiast podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie kwota należna pomniejszona o kwotę należnego podatku – o ile strony transakcji tak się umówią może być to wartość ewidencyjna nieruchomości – pod warunkiem, że właściwy organ podatkowy nie określi wysokości obrotu z tytułu planowanej transakcji, zgodnie z art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług.”

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - 0 =

»Podobne materiały

Koszt uzyskania przychodu, podatek VAT

Chciałbym kupować od dystrybutora sprzęt AGD i sprzedawać go później przez internet. Czy w takim wypadku podatek VAT zapłacony dystrybutorowi jest mi zwracany po odsprzedaży do klienta końcowego, a zakup danego produktu od dystrybutora stanowi wtedy koszt uzyskania przychodu?

 

Podatek VAT od aportu – czy wartość aportu zawiera VAT?

Gmina na rzecz spółki ciepłowniczej wniosła aportem – w zamian za objęcie udziałów – używane węzły cieplne. Wycena węzłów w łącznej kwocie 96 841 zł wynikała z ewidencji księgowej jako wartość netto. Kwota ta w akcie notarialnym również została ustalona jako kwota netto. Czy jako po

 

Zakup działki budowlanej, jej podział i sprzedaż - jak wygląda sytuacja podatkowa?

Mam zamiar kupić działkę budowlaną od osoby fizycznej, sam też jestem osobą fizyczną. Następnie chciałbym tę działkę podzielić na dwie części – jedna część byłaby moja, a drugą część chciałbym sprzedać. Jak w tym przypadku wygląda sytuacja podatkowa? Rozumiem, że z podatku dochodowego byłbym z

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »