Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie własności nieruchomości w zamian za spłatę pożyczki

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 08.10.2014

Jestem wspólnikiem spółki z o.o., udzieliłem spółce pożyczki, spółka nie ma pieniędzy, posiada natomiast zabudowaną nieruchomość, którą w zamian chce przenieść na mnie. Czy taka transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów, którą to zgodnie z art. 7 ust. 1 jest co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przypomnę, że towary to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

 

W opisanym stanie faktycznym zamiast pieniądza, który nie jest towarem, dochodzi do spłaty pożyczki za pomocą rzeczy, a dokładniej przeniesienia jej własności. Zatem będziemy mieć tu do czynienia z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Operacja taka będzie więc podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

 

Podobnie wskazuje fiskus, przykładowo w piśmie z dnia 20 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy [sygnatura: ITPP2/443-1048/10/AK] wydanym w bardzo podobnym stanie faktycznym, przeczytać możemy, iż „Analiza powołanych przepisów na tle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego prowadzi do wniosku, że jeśli strony transakcji ustaliły określoną kwotę, za jaką zostanie sprzedana – tytułem spłaty zaciągniętej pożyczki – nieruchomość, będzie stanowić ona wynagrodzenie za dostawę towarów, natomiast podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie kwota należna pomniejszona o kwotę należnego podatku – o ile strony transakcji tak się umówią może być to wartość ewidencyjna nieruchomości – pod warunkiem, że właściwy organ podatkowy nie określi wysokości obrotu z tytułu planowanej transakcji, zgodnie z art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług.”

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Koszt uzyskania przychodu, podatek VAT

Chciałbym kupować od dystrybutora sprzęt AGD i sprzedawać go później przez internet. Czy w takim wypadku podatek VAT zapłacony dystrybutorowi jest mi zwracany po odsprzedaży do klienta końcowego, a zakup danego produktu od dystrybutora stanowi wtedy koszt uzyskania przychodu?

Podatek VAT od aportu – czy wartość aportu zawiera VAT?

Gmina na rzecz spółki ciepłowniczej wniosła aportem – w zamian za objęcie udziałów – używane węzły cieplne. Wycena węzłów w łącznej kwocie 96 841 zł wynikała z ewidencji księgowej jako wartość netto. Kwota ta w akcie notarialnym również została ustalona jako kwota netto. Czy jako podstawę opodatkowania podatkiem VAT należy więc przyjąć kwotę 96 841 zł, czy może jest to jednak kwota brutto?

Zakup działki budowlanej, jej podział i sprzedaż - jak wygląda sytuacja podatkowa?

Mam zamiar kupić działkę budowlaną od osoby fizycznej, sam też jestem osobą fizyczną. Następnie chciałbym tę działkę podzielić na dwie części – jedna część byłaby moja, a drugą część chciałbym sprzedać. Jak w tym przypadku wygląda sytuacja podatkowa? Rozumiem, że z podatku dochodowego byłbym zwolniony, jeżeli dochód przeznaczę w ciągu dwóch lat na cele budowy domu. Jak będzie jednak z podatkiem VAT – czy byłbym zobligowany zapłacić VAT od sprzedaży części działki?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »