Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie własności nieruchomości przez zawarcie umowy darowizny

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 24.07.2014

Moja siostra przebywa na stałe za granicą i obecnie nie może przyjechać do Polski. Siostra jest współwłaścicielką działki. Postanowiła dokonać przeniesienia własności nieruchomości przez zawarcie umowy darowizny. Obdarowaną ma być córka siostry. Jak tę sprawę należy załatwić? Czy akt darowizny sporządzony za granicą będzie ważny w Polsce?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej odpowiedzi stanowi Kodeks cywilny (K.c.) oraz ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie.

 

Poniższa odpowiedź została oparta na faktach przedstawionych przez Panią w pytaniu oraz na ich ocenie prawnej.

 

Zgodnie z art. 158 K.c.: „Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione”.

 

Z treści powyższego przepisu wynika, że przeniesienie własności nieruchomości czy też udziału w nieruchomości, w tym poprzez umowę darowizny, wymaga formy aktu notarialnego, o jakim jest mowa w Prawie o notariacie.

 

W dalszej kolejności należy wskazać, iż art. 91 Prawa o notariacie stanowi: „Notariusz sporządza akt notarialny, jeżeli wymaga tego przepis prawa lub taka jest wola stron”.

 

W związku z powyższym umowa przeniesienia własności nieruchomości czy też udziału musi zostać sporządzona w Polsce przed notariuszem, o którym mowa w Prawie o notariacie.

 

Natomiast Pani siostra może udzielić pełnomocnictwa danej osobie w Polsce (np. Pani) do zawarcia w jej imieniu umowy darowizny.

 

Forma i treść pełnomocnictwa będzie wynikać z prawa właściwego w państwie, w jakim Pani siostra się znajduje. Musi to być pełnomocnictwo do rozporządzania prawem własności w nieruchomości.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Proszę przekazać siostrze, żeby ustaliła w państwie, w którym się znajduje, organ odpowiadający polskiemu notariuszowi, przed którym sporządzi pełnomocnictwo w odpowiedniej formie.

 

Takie pełnomocnictwo będzie wymagać zaopatrzenia w tzw. apostille lub legalizacji, aby mogło być skuteczne w Polsce; zależy to od tego, czy państwo jest stroną konwencji haskiej, czy też nie.

 

Najlepiej, aby Pani siostra ustaliła w danym państwie, w którym się znajduje, np. w organie, przed którym będzie udzielać pełnomocnictwa, czy jest stroną konwencji haskiej, tj. czy musi dokument być zaopatrzony w apostille, czy podlega legalizacji i jaki organ w danym państwie tego dokonuje.

 

Po zaopatrzeniu w apostille lub legalizacji pełnomocnictwo należy przetłumaczyć przez tłumacza przysięgłego na język polski. Takie pełnomocnictwo może służyć do dokonania darowizny w Polsce.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przeniesienie prawa własności nieruchomości na partnera

Rok temu z partnerką kupiliśmy dom. Mamy wspólny kredyt, ale prawnym właścicielem nieruchomości jest moja partnerka. Chcielibyśmy przenieść prawa właściciela na mnie. Czy jest to możliwe i jak należy postępować?

Przeniesienie własności nieruchomości

Mieszkam wraz z mamą w niedużym domku, który był własnością obojga rodziców. Ojciec zmarł w styczniu 2003 r. Po jego śmierci nie przeprowadzałyśmy żadnego postępowania. Mam jeszcze siostrę, która otrzymała przed prawie dwudziestu laty wkład na mieszkanie, ale nie ma na to pisemnych

Przeniesienie praw do lokalu

W 2009 r. podpisałem umowę partycypacyjną z TBS, a w 2010 r. umowę najmu. Tym samym stałem się zarówno partycypantem, jak i najemcą. W obydwu umowach nie ma klauzuli odnośnie cesji. Chciałbym odstąpić partycypację i najem wskazanej przez siebie osobie. Pracownik TBS poinformował mnie,
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »