.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przeniesienie udziału we wspólnej nieruchomości przez rodzica na dziecko

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 08.12.2010

Moi rodzice mają działkę z domem. Czy jedno z rodziców może przepisać na mnie prawo własności do swojej części? Co należałoby zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Możliwość dokonania darowizny przedmiotu wchodzącego w skład „wspólnego majątku” uzależniona jest od łączącego rodziców ustroju majątkowego.

 

W przypadku wspólności ustawowej nie ma możliwości dysponowania udziałem w majątku wspólnym ani poszczególnymi przedmiotami wchodzącymi w skład majątku. Ustrój wspólności ustawowej powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa (chyba że rodzice zawarli umowę majątkową małżeńską wyłączającą ten ustrój – popularnie zwaną intercyzą). Zniesienie ustroju majątkowego wspólności ustawowej następuje z chwilą wydania prawomocnego wyroku rozwodowego, orzekającego separację, jak też znoszącego wspólność ustawową. Wówczas powstaje między małżonkami czy też byłymi małżonkami współwłasność w częściach ułamkowych. W takiej sytuacji jedno z rodziców mogłoby na Pana przenieść udział we współwłasności przedmiotu majątkowego.

 

Ze względu na fakt, że chodzi o nieruchomość zabudowaną, konieczne jednak byłoby zniesienie współwłasności między rodzicami.

 

Z powyższego wynika, że przeniesienie nieruchomości z majątku wspólnego na osobę trzecią (także dziecko) może odbyć się jedynie po spełnieniu powyższych warunków.

 

W przypadku istnienia między rodzicami rozdzielności majątkowej nie ma ograniczeń w przepisaniu udziału w majątku wspólnym.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl