Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie dokumentów sprawy karnej do innego sądu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 03.11.2010

Mój brat dostał karę 6 miesięcy pozbawienia wolności (odwieszono poprzedni wyrok). Zakład karny, w którym przebywa, umożliwił mu ubieganie się o wcześniejsze zwolnienie, ale sąd rozpatrujący ma urlop. Czy istnieje możliwość przeniesienia jego dokumentów do innego sądu, by przyspieszyć sprawę?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary reguluje Kodeks karny, poświęcając temu przepisy zawarte w art. 77-79. Przewidują one zarówno przesłanki materialne, jak i formalne, których spełnienie jest niezbędne do skorzystania z omawianej instytucji. Omówienie wskazanych wyżej przesłanek uznać należy za niecelowe, jako że zakład karny, w którym przebywa brat, umożliwił mu ubieganie się o warunkowe przedterminowe zwolnienie, tym samym przyjąć należy, iż wszystkie przesłanki są spełnione.

 

Organem powołanym do orzekania o warunkowym przedterminowym zwolnieniu skazanego osadzonego w zakładzie karnym jest sąd penitencjarny. Sąd penitencjarny jest organem postępowania wykonawczego. Zgodnie z art. 3 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego sądem penitencjarnym jest sąd okręgowy.

 

Przenosząc rozważania teoretyczne na grunt przedmiotowej sprawy, wskazać należy, iż właściwy jest sąd penitencjarny, w którego okręgu przebywa skazany. Sąd penitencjarny jest wydziałem sądu okręgowego. Posiedzenie powinno się odbyć w zakładzie karnym. Wniosek o warunkowe zwolnienie może złożyć również dyrektor zakładu karnego lub sądowy kurator zawodowy. Sąd penitencjarny powinien wysłuchać przedstawiciela administracji zakładu karnego.

 

Przeniesienie postępowania do innego sądu penitencjarnego jest jednak niemożliwe. Przepisy dotyczące właściwości sądów penitencjarnych mają charakter przepisów bezwzględnie obowiązujących, co oznacza, że nie mogą być wyłączone. Innymi słowy, ich zastosowanie nie może być wolą stron ani wyłączone, ani ograniczone.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Odroczenie odbycia kary więzienia

Otrzymałem wezwanie do zakładu karnego na okres trzech miesięcy (miałem zgłosić się 20 marca). Złożyłem wniosek o odroczenie na okres sześciu miesięcy, ale sprawa odbędzie się dopiero 25 czerwca – wtedy moja kara już by się zakończyła. Co jeszcze mogę zrobić, by odroczyć pobyt w więzieniu? Jestem jedynym żywicielem rodziny.

Kara za zniewagę policjanta a napisanie listu z przeprosinami

Jakiś czas temu wracałem do domu z dawnym kolegą, byliśmy nietrzeźwi. Zatrzymał nas patrol policji, a ja niestety naubliżałem jednemu z policjantów, za co zostałem oskarżony. Zdaję sobie sprawę, że czeka mnie kara za to głupie zachowanie, ale nie wiem, w jakim wymiarze? Słyszałem, że w takiej sytuacji warto napisać do policjanta list z przeprosinami – czy to może pomóc?

Ponowne złożenie wniosku o odroczenie

Starałem się o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności ze względu na konieczność podjęcia działań dla zapewnienia obsługi mojego kredytu bankowego podczas odbywania kary. Sąd okręgowy wyraził zgodę, prokuratura jednak złożyła zażalenie uwzględnione przez sąd apelacyjny. Otrzymałem wezwanie do stawienia się w zakładzie karnym. Czy jest możliwość ponownego złożenia wniosku o odroczenie, tym razem na 2 miesiące, i co należy zrobić, aby bez konsekwencji wynikających z niestawienia się w ZK oczekiwać na decyzje sądu?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »