.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przeniesienie dokumentów sprawy karnej do innego sądu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 03.11.2010

Mój brat dostał karę 6 miesięcy pozbawienia wolności (odwieszono poprzedni wyrok). Zakład karny, w którym przebywa, umożliwił mu ubieganie się o wcześniejsze zwolnienie, ale sąd rozpatrujący ma urlop. Czy istnieje możliwość przeniesienia jego dokumentów do innego sądu, by przyspieszyć sprawę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary reguluje Kodeks karny, poświęcając temu przepisy zawarte w art. 77-79. Przewidują one zarówno przesłanki materialne, jak i formalne, których spełnienie jest niezbędne do skorzystania z omawianej instytucji. Omówienie wskazanych wyżej przesłanek uznać należy za niecelowe, jako że zakład karny, w którym przebywa brat, umożliwił mu ubieganie się o warunkowe przedterminowe zwolnienie, tym samym przyjąć należy, iż wszystkie przesłanki są spełnione.

 

Organem powołanym do orzekania o warunkowym przedterminowym zwolnieniu skazanego osadzonego w zakładzie karnym jest sąd penitencjarny. Sąd penitencjarny jest organem postępowania wykonawczego. Zgodnie z art. 3 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego sądem penitencjarnym jest sąd okręgowy.

 

Przenosząc rozważania teoretyczne na grunt przedmiotowej sprawy, wskazać należy, iż właściwy jest sąd penitencjarny, w którego okręgu przebywa skazany. Sąd penitencjarny jest wydziałem sądu okręgowego. Posiedzenie powinno się odbyć w zakładzie karnym. Wniosek o warunkowe zwolnienie może złożyć również dyrektor zakładu karnego lub sądowy kurator zawodowy. Sąd penitencjarny powinien wysłuchać przedstawiciela administracji zakładu karnego.

 

Przeniesienie postępowania do innego sądu penitencjarnego jest jednak niemożliwe. Przepisy dotyczące właściwości sądów penitencjarnych mają charakter przepisów bezwzględnie obowiązujących, co oznacza, że nie mogą być wyłączone. Innymi słowy, ich zastosowanie nie może być wolą stron ani wyłączone, ani ograniczone.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl