Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie własności nieruchomości w zamian za dług

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 05.06.2018

Czy da się wystosować pismo do dłużnika o przeniesieniu własności nieruchomości na moją rzecz w zamian za jego dług?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak rozumiem, po licytacji nie znalazł się nabywca. Jeśli pierwsza licytacja była nieskuteczna, to komornik na wniosek wierzyciela wyznacza termin drugiej licytacji. Jeśli na drugiej licytacji nikt nie zakupi nieruchomości, to możliwe jest przejęcie nieruchomości na własność przez wierzyciela na podstawie art. 984 Kodeksu postępowania cywilnego:

 

„§ 1. Jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi. Jeżeli przedmiotem egzekucji jest nieruchomość rolna, stosuje się art. 982 z wynikającą z niniejszego przepisu zmianą co do ceny przejęcia. W wypadku gdy osoby określone w art. 982 nie skorzystają z prawa przejęcia nieruchomości rolnej, prawo to przysługuje także wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu.

§ 2. Wniosek o przejęcie nieruchomości wierzyciel powinien złożyć sądowi w ciągu tygodnia po licytacji, składając jednocześnie rękojmię, chyba że ustawa go od niej zwalnia.

§ 3. Jeżeli kilku wierzycieli składa wniosek o przejęcie, pierwszeństwo przysługuje temu, kto zaofiarował cenę wyższą, a przy równych cenach – temu, czyja należność jest większa”.

 

Stosownie do art. 964 § 1 nie składa rękojmi osoba, której przysługuje ujawnione w opisie i oszacowaniu prawo, jeżeli jego wartość nie jest niższa od wysokości rękojmi i jeżeli do tej wysokości znajduje ono pokrycie w cenie wywołania wraz z prawami stwierdzonymi w opisie i oszacowaniu, korzystającymi z pierwszeństwa przed jej prawem. Nadto art. 989 stanowi, że gdy przejęcie na własność ma nastąpić po nie dojściu do skutku drugiej licytacji, sąd udzieli przybicia po wysłuchaniu wnioskodawcy oraz uczestników, jeżeli stawią się na posiedzenie.

 

Jeśli nie złożył Pan w terminie wniosku, obecnie tylko dobrowolna sprzedaż z wolnej ręki przez dłużnika może spowodować przejęcie przez Pana nieruchomości. Nie ma prawnej procedury, aby go do tego zmusić. Co najwyżej ponowny wniosek o egzekucję z nieruchomości.

 

Ewentualnie można by spróbować – nie wiem, z czego wynika zobowiązanie – zawiadomić organy ścigania o przestępstwie oszustwa czy wyłudzenia. Niekiedy wyrok karny mobilizuje dłużników.

 

Oczywiście opcja zbycia wierzytelności jakiejś firmie windykacyjnej jest także wyjściem. Albo cierpliwe czekanie – aż dłużnik stanie się wypłacalny lub ktoś nabędzie nieruchomości.

 

Wystarczy, aby raz na 10 lat złożył Pan wniosek do komornika – aby nie dopuścić do przedawnienia. Niestety prawo przewiduje tylko takie rozwiązania.

 

Pismo ograniczy się do treści: „proponuję przeniesienie na moją rzecz własności nieruchomości …, … w zamian za zwolnienie z długu z wyroku o sygn. akt …”. Ale dłużnik wcale nie musi się na to zgodzić.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus siedem =

»Podobne materiały

Kara za przetrzymanie książek

Około dziesięć lat temu wypożyczyłem książki z biblioteki. Niedługo później przeprowadziłem się za granicę i zapomniałem o zwrocie. Teraz otrzymałem pismo z firmy windykacyjnej z zawiadomieniem o wszczęciu postępowania – wynika z niego, że powinienem zapłacić 2000 zł i 300 zł kosztów post

 

Rozwiązanie umowy sprzedaży i żądanie zwrotu sprzętu

Sprzedałem znajomemu używanego laptopa. Tydzień temu kolega chciał zwrócić mi komputer, stwierdzając, że jest uszkodzony i mam go naprawić. Dla uniknięcia kosztów i nieporozumień uzgodniliśmy zwrot całej kwoty (co zrobiłem) i oddanie mi laptopa. Tymczasem kolega powiedział, że na komputerze są niele

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »