Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie własności nieruchomości i późniejsze jej odzyskanie

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 16.06.2020

Chciałbym podpisać umowę powierniczego przeniesienia nieruchomości ze spółką prawa handlowego. Zależy mi na tym, aby przez jakiś czas nie widnieć jako właściciel nieruchomości, ale później ją odzyskać. Jaką formę przeniesienia zastosować: sprzedaż, darowiznę, czy są jeszcze jakieś inne rozwiązania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przeniesienie własności nieruchomości i późniejsze jej odzyskanie

Obciążenie nieruchomości hipoteką, służebnościami

Wszystkie wymienione przez Pana czynności prawne są dozwolone, dodałabym jeszcze umowę zamiany, ale wówczas stałby się Pan właścicielem innej nieruchomości, więc zakładam, że nie o to chodzi.

 

Mogę się tylko domyślać intencji, więc postaram się zobrazować, że jeżeli chodzi przykładowo o to, aby nieruchomość nie stanowiła atrakcji dla wierzycieli, a może inaczej – potencjalnych nabywców w drodze licytacji komorniczej – można ją spróbować obciążyć hipotekami czy służebnościami przechodu i przejazdu lub służebnością mieszkania, jeżeli znajduje się na tej nieruchomości przykładowo budynek mieszkalny.

 

Ryzyko darowizny i transakcji sprzedaży

W przypadku sprzedaży i darowizny może Pan tylko liczyć na to, że ktoś Panu ponownie sprzeda czy daruje nieruchomość. W przypadku darowizny, jeżeli to nie będzie ktoś z najbliższej rodziny (dziecko, żona, rodzice), obdarowany będzie musiał liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od darowizny.

 

Z kolei umowa sprzedaży wiązać się będzie z obowiązkiem zapłaty 2% podatku od czynności cywilnoprawnych lub VAT, jeżeli sprzedaż będzie podlegać pod ustawę o podatku od towarów i usług i będzie tym podatkiem opodatkowana.

 

Każda czynność będzie zatem opodatkowana. Dalej ponowne przeniesienie nieruchomości na Pana rzecz przed upływem 5 lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpi darowizna lub sprzedaż co do zasady będzie się wiązać z zapłatą podatku dochodowego. Tak więc, aby uniknąć jego zapłaty, będzie trzeba czekać w zasadzie 6 lat z ponownym przeniesieniem nieruchomości na Pana.

 

Przewłaszczenie na zabezpieczenie

Jeżeli chodzi o przewłaszczenie na zabezpieczenie, to obecnie przyjmuje się, że przewłaszczenie nieruchomości na wierzyciela wraz z jego zobowiązaniem się do przeniesienia własności tej nieruchomości na dłużnika w razie terminowej spłaty (sądzę, że o to de facto Panu chodzi), nie narusza art. 157 § 1 w związku z art. 58 § 1 i art. 94 Kodeksu cywilnego, zaś to przynajmniej w teorii daje możliwość żądania zwrotnego przeniesienia nieruchomości (przy darowiźnie poza jej rozwiązaniem w razie rażącej niewdzięczności i umowie sprzedaży w zasadzie nie można dochodzić zwrotnego przeniesienia przed sądem), więc to wydaje się być rozwiązaniem in plus. Oczywiście musiałby Pan np. pożyczkę spłacić, czy inne zobowiązanie spełnić, aby móc żądać zwrotnego przeniesienia, ale to już inna sprawa.

 

Czynność przewłaszczenia na zabezpieczenie nie ma też charakteru przysparzającego w przeciwieństwie do np. umowy sprzedaży, zamiany czy darowizny, nie ma też charakteru ostatecznego, definitywnego, co powoduje, że do chwili spełnienia się ustalonego warunku, np. braku spłaty pożyczki do danej daty – przewłaszczający nie nabywa nieruchomości. Dlatego przyjmuje się, że samo przewłaszczenie na zabezpieczenie nie może rodzić takich skutków jak umowa sprzedaży czy darowizny i winno być obojętne podatkowo.

 

Reasumując, najlepszym rozwiązaniem wydaje się chyba być ostatnie ze wspomnianych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 0 =

»Podobne materiały

Alkoholiczka w ciąży

Mam ogromny problem z moją partnerką, która jest w szóstym miesiącu ciąży i jest alkoholiczką. Nie umiem na nią wpłynąć. Czy istnieje przymusowe leczenie i w jakiś sposób mogę na wypadek jakichkolwiek powikłań zdrowotnych dziecka związanych z jej uzależnieniem w przyszłości się zabezpieczyć ?

 

Wyegzekwowanie spłaty pożyczki

Pożyczyłam byłemu chłopakowi 1000 zł. Ciągle znajduje wymówki, by nie oddać mi tej kwoty, nie ma stałej pracy, posiada tylko 10-letni samochód. Podpisał oświadczenie, że pożycza daną kwotę, podał swój numer dowodu i datę składania podpisu (20.03.2010), ale nie napisał, od kogo bierze pożyczkę. Zastr

 

Egzekucja komornika z kupowanej przez nabywcę nieruchomości

Planuję kupić nieruchomość, ale po sprawdzeniu księgi wieczystej okazało się, że została wszczęta egzekucja komornika. Czy właściciel może mimo to przystąpić do sprzedaży? Czy możliwe jest zawarcie umowy przedwstępnej, w której zbywca zobowiąże się do sprzedaży nieruchomości wolnej od obciążeń, wsku

 

Spadek po rodzicach męża

Teść zmarł w 1980 r., teściowa w 1999 r. Mąż zmarł 2 miesiące temu. Czy należy mi się spadek po rodzicach męża? Jeśli tak, od czego zacząć załatwianie formalności?

 

Nabycie działki z nieujawnionym budynkiem

Kupiłem działkę, na której znajduje się niewielki domek drewniany (jest do niego doprowadzona woda i kanalizacja miejska). W akcie notarialnym wymieniona jest jednak tylko działka. Czy więc domek też jest moją własnością, czy tylko sama działka?

 

Obowiązek zameldowania lokatora

Chcę wynająć mieszkanie za symboliczną kwotę 300 zł. Oczywiście poza tą kwotą lokator będzie opłacał czynsz, wodę, prąd itd. Czy muszę zgłosić to do US i płacić podatek z tytułu wynajmu? Moje dzieci są już dorosłe, samodzielne i mieszkają za granicą. Nie wymeldowały się, ale nie zamierzają wracać. C

 

Udzielanie korepetycji a zwolnienie z VAT

Prowadzę firmę edukacyjną polegającą na oferowaniu udzielania korepetycji z matematyki przez zatrudnionych przeze mnie korepetytorów (studentów). Czy jest jakieś kryterium/sposób, które spowodowałoby, że mogę zostać zwolniony z VAT-u? Roczny przychód przekracza 200 tys. zł. Na jednej lekcji mam mnie

 

Renta socjalna a składki na KRUS

Otrzymuję rentę socjalną z KRUS, a od 20 lat płacę składki na KRUS co trzy miesiące. Co zrobić w tej sytuacji?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »