Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie urzędnika służby cywilnej na inne stanowisko

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 03.01.2017

Pracuję w administracji państwowej, jestem pracownikiem (nie urzędnikiem) służby cywilnej, tak więc obowiązuje mnie zarówno Kodeks pracy, jak i ustawa o służbie cywilnej. Chciałbym, pozostając w swoim urzędzie, zmienić stanowisko. Czy dyrektor generalny urzędu ma możliwość przeniesienia mnie na inne stanowisko bez przeprowadzania naboru zewnętrznego? Czy istnieje taka prawna możliwość?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 62 ustawy o służbie cywilnej – jeżeli jest to uzasadnione potrzebami urzędu, dyrektor generalny urzędu może w każdym czasie przenieść urzędnika służby cywilnej na inne stanowisko w tym samym urzędzie w tej samej lub w innej miejscowości, uwzględniając jego przygotowanie zawodowe.

 

Przeniesienie członka korpusu służby cywilnej do innego urzędu, także w innej miejscowości, na jego wniosek lub za jego zgodą może nastąpić w każdym czasie.

 

Przepisy ustawy regulują jedynie kwestie przeniesienia służbowego urzędników służby cywilnej i urzędników zajmujących kierownicze stanowiska. W takiej sytuacji przeniesienie jest możliwe w każdym czasie za zgodą urzędnika albo na jego wniosek.

 

Jeśli jednak Pan nie jest urzędnikiem, zmiana stanowiska może nastąpić tylko na podstawie przepisów prawa pracy w drodze porozumienia stron – jeśli to Pan wystąpi z wnioskiem o zmianę stanowiska.

 

Porozumienie nie jest wymienione wprost w przepisach prawa pracy, gdyż wywodzi się z zasady swobody umów – jednej z zasad Kodeksu cywilnego. Jest dwustronną czynnością prawną, która obejmuje zgodne oświadczenie woli stron – pracodawcy i pracownika. Z inicjatywą zmian warunków pracy lub płacy mogą więc wystąpić obie strony, a do zmiany dojdzie wyłącznie na podstawie zgodnej woli obu stron. Brak zgody którejkolwiek z nich uniemożliwia wprowadzenie zmian do stosunku pracy w tym trybie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + X =

»Podobne materiały

Okres czynnej służby wojskowej

Jestem żołnierzem zawodowym. Służbę rozpocząłem w 1987 r. jako kandydat na żołnierza zawodowego w Wojskowej Akademii Technicznej. Przed rozpoczęciem służby uczyłem się w technikum. Czy do okresu czynnej służby wojskowej, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej, mogę zaliczyć ok

 

Status dyrektora sądu

Jaki jest obecnie status dyrektora sądu? Czy w świetle obowiązujących aktów prawnych przysługuje mu dodatek za wieloletnią pracę?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »