.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przeniesienie syna do szkoły zawodowej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 06.06.2019

Mój syn lat 17, aktualnie uczy się w LO w pierwszej klasie. Chciałby przenieść się do szkoły zawodowej do klasy branżowej (kursy zawodowe odbywają się w drugim półroczu) i uczyć się na mechanika pojazdów samochodowych. Cech Rzemiosł Różnych zgodził się na podpisanie umowy o pracę, praktyka zawodowa jest również załatwiona. Pani dyrektor szkoły wyraża zgodę na przyjęcie syna do szkoły, jednak twierdzi, że jedyną przeszkoda jego przyjęcia jest to, że umowa o pracę nie może być podpisana później niż we wrześniu. Czy ma rację? Co da się zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przeniesienie syna do szkoły zawodowej

Praktyczna nauka zawodu odbywa się w ramach stosunku pracy na podstawie indywidualnej umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, zawartej między uczniem szkoły zawodowej (pracownikiem młodocianym) a zakładem pracy (pracodawcą).

 

Zgodnie z § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 2010) umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu zawiera pracodawca z młodocianym w terminie przyjęć kandydatów do branżowych szkół I stopnia. Jeżeli młodociany nie dokształca się w branżowej szkole I stopnia, umowa o pracę, o której mowa w ust. 1, może być zawarta w innym terminie.

 

Termin zawarcia umowy w przypadku odbywania przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu powinien być zbieżny z terminami przyjęć kandydatów do szkół zawodowych, co jest uzasadnione potrzebą równoczesnego rozpoczęcia nauki praktycznej i teoretycznej.

W przypadku szkół, rok szkolny rozpoczyna się w pierwszym powszednim dniu września.

 

Dlatego dyrektor ma rację – nie można podpisać umowy w lutym, bowiem nauka w szkole rozpoczęła się we wrześniu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl