Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie syna do szkoły zawodowej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 06.06.2019

Mój syn lat 17, aktualnie uczy się w LO w pierwszej klasie. Chciałby przenieść się do szkoły zawodowej do klasy branżowej (kursy zawodowe odbywają się w drugim półroczu) i uczyć się na mechanika pojazdów samochodowych. Cech Rzemiosł Różnych zgodził się na podpisanie umowy o pracę, praktyka zawodowa jest również załatwiona. Pani dyrektor szkoły wyraża zgodę na przyjęcie syna do szkoły, jednak twierdzi, że jedyną przeszkoda jego przyjęcia jest to, że umowa o pracę nie może być podpisana później niż we wrześniu. Czy ma rację? Co da się zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przeniesienie syna do szkoły zawodowej

Praktyczna nauka zawodu odbywa się w ramach stosunku pracy na podstawie indywidualnej umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, zawartej między uczniem szkoły zawodowej (pracownikiem młodocianym) a zakładem pracy (pracodawcą).

 

Zgodnie z §  5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 2010) umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu zawiera pracodawca z młodocianym w terminie przyjęć kandydatów do branżowych szkół I stopnia. Jeżeli młodociany nie dokształca się w branżowej szkole I stopnia, umowa o pracę, o której mowa w ust. 1, może być zawarta w innym terminie.

 

Termin zawarcia umowy w przypadku odbywania przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu powinien być zbieżny z terminami przyjęć kandydatów do szkół zawodowych, co jest uzasadnione potrzebą równoczesnego rozpoczęcia nauki praktycznej i teoretycznej.

W przypadku szkół, rok szkolny rozpoczyna się w pierwszym powszednim dniu września.

 

Dlatego dyrektor ma rację – nie można podpisać umowy w lutym, bowiem nauka w szkole rozpoczęła się we wrześniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - 2 =

»Podobne materiały

Czy WSHE oraz IPT mogą egzekwować opłaty za czesne?

Byłem studentem Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, podpisałem także umowę z Instytutem Postępowania Twórczego. W 2008 roku zostałem skreślony z listy studentów, po czym otrzymałem wezwanie do zapłaty czesnego za 2. półrocze. Czy szkoła ma prawo egzekwować ode mnie pieniądze, skoro st

 

Czy subwencja oświatowa może być przeznaczona na remont?

Czy według prawa pieniądze z subwencji oświatowej w przedszkolu niepublicznym mogę przeznaczyć na remont budynku przedszkola? Właścicielem tego przedszkola jest urząd, ja tylko dzierżawię. Wyremontowałem dach i zrobiłem ocieplenie – urząd dał materiał, ja poniosłem koszty robocizny.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »