Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie na stanowisko zastępcy dyrektora szkoły

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 14.03.2017

Jestem nauczycielem dyplomowanym, zatrudnionym na podstawie mianowania. Od 5 lat pełnię obowiązki wicedyrektora. Od połowy stycznia do końca sierpnia 2015 r. br. na skutek śmierci dyrektora pełnię obowiązki dyrektora szkoły, w której nie ma obecnie wicedyrektora. Przed miesiącem odbył się konkurs na dyrektora, który przegrałam. Do 31 sierpnia przyszłego roku mam powołanie na wicedyrektora szkoły, które dał mi zmarły dyrektor. Otrzymałam propozycję pracy w sąsiedniej szkole również na stanowisku wicedyrektora od września br. W jaki sposób mogę skorzystać z tej propozycji? Czy możliwe jest przeniesienie służbowe i jak to się odbywa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oczywiste jest, że powierzenie stanowiska w stosunku do osoby wcześniej niezatrudnionej w danej szkole nie może być czynnością prowadzącą do nawiązania stosunku pracy. Powierzającym stanowisko jest dyrektor szkoły, a więc organ wewnętrzny (danej szkoły), a nie zewnętrzny. Osoba, której powierza się stanowisko, powinna pozostawać w stosunku pracy z daną szkołą lub placówką. Jeżeli przed powierzeniem jej stanowiska była zatrudniona gdzie indziej jako nauczyciel, to powinno nastąpić przeniesienie służbowe na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela (KN).

 

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 KN – nauczyciel może być przeniesiony na własną prośbę (przeniesienie na wniosek nauczyciela) lub z urzędu za jego zgodą (przeniesienie z urzędu) na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko. W tym trybie nauczyciel może nie tylko zająć inne stanowisko w tej samej szkole, ale również takie samo lub inne stanowisko w innej szkole, która może znajdować się w miejscowości będącej dotychczasowym miejscem pracy nauczyciela bądź też w innej miejscowości.

 

Podsumowując, jeśli dostała Pani korzystniejszą ofertę w innej szkole, powinna Pani złożyć wniosek o przeniesienie na podstawie art. 18 KN do tej właśnie szkoły. Jednocześnie jednak nie może Pani pozostawać wicedyrektorem w obecnej szkole, wobec czego powinna Pani złożyć rezygnację ze stanowiska. Proszę jednak pamiętać, ze rezygnację składa się z trzymiesięcznym wypowiedzeniem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus 10 =

»Podobne materiały

Czy subwencja oświatowa może być przeznaczona na remont?

Czy według prawa pieniądze z subwencji oświatowej w przedszkolu niepublicznym mogę przeznaczyć na remont budynku przedszkola? Właścicielem tego przedszkola jest urząd, ja tylko dzierżawię. Wyremontowałem dach i zrobiłem ocieplenie – urząd dał materiał, ja poniosłem koszty robocizny.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »