.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie na stanowisko pracy fizycznej osoby niepełnosprawnej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 24.11.2019

Jestem osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności bez świadczeń. Pracuję z zakładzie pracy chronionej od 24 lat. Zakład zatrudnia powyżej 100 osób. W tej chwili jestem w okresie chronionym (ur. w 1958r.) Udziałowcem strategicznym w naszej spółce jest firma z Łodzi. Oni to dyktują warunki i obecnie dokonują dużych przesunięć kadrowych. Wiele stanowisk likwidują, choć teoretycznie zarząd jest nadal na miejscu. Tak ma być zlikwidowane moje stanowisko. Mam dostać wypowiedzenie zmieniające. Jestem pracownikiem umysłowym, byłam kierownikiem działu, który już został zlikwidowany. Nigdy nie pracowałam fizycznie (niepełnosprawność), a teraz jest propozycja pracy fizycznej na magazynie. Wiem, że mają obowiązek wypłacać mi dodatek wyrównawczy, ale bardziej chodzi mi o pracę – wiem, że jej nie podołam. Czy mają prawo tak ze mną postąpić? Do 60 lat brakuje mi 11 miesięcy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przeniesienie na stanowisko pracy fizycznej osoby niepełnosprawnej

Fot. Fotolia

Kiedy pracodawca nie może zwolnić pracownika przed emeryturą?

Zgodnie z art. 39 ustawy Kodeks pracy „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.

Modyfikacja zatrudnienia w okresie ochronnym

Pracodawca w stosunku do pracownika objętego okresem ochronnym, o którym mowa w art. 39 K.p., nie może zastosować wypowiedzenia modyfikującego na niekorzyść pracownika jego dotychczasowe warunki pracy lub płacy.

 

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której dochodzi do likwidacji stanowiska pracy danego pracownika. Wówczas zastosowanie znajda przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

 

Zgodnie z art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy w okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy pracownikowi w wieku przedemerytalnym chronionemu na podstawie art. 39 k.p. Co więcej, jeżeli wypowiedzenie zmieniające powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje do końca okresu, w którym korzystałby ze szczególnej ochrony, dodatek wyrównawczy obliczony według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Likwidacja stanowiska i wypowiedzenie zmieniające

Powyższe oznacza, że w sytuacji ,gdy następuje rzeczywista likwidacja stanowiska, pracodawca może dokonać wypowiedzenia zmieniającego i zaproponować Pani inne stanowisko. Jeśli Pani się z taką modyfikacją stosunku pracy nie zgadza, powinna Pani skierować sprawę do sądu pracy. Może tez Pani nie przyjmować propozycji pracy na innym stanowisku (i odwołać się do sądu pracy).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

odpowiedziprawne.pl