Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie na stanowisko pracy fizycznej osoby niepełnosprawnej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 24.11.2019

Jestem osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności bez świadczeń. Pracuję z zakładzie pracy chronionej od 24 lat. Zakład zatrudnia powyżej 100 osób. W tej chwili jestem w okresie chronionym (ur. w 1958r.) Udziałowcem strategicznym w naszej spółce jest firma z Łodzi. Oni to dyktują warunki i obecnie dokonują dużych przesunięć kadrowych. Wiele stanowisk likwidują, choć teoretycznie zarząd jest nadal na miejscu. Tak ma być zlikwidowane moje stanowisko. Mam dostać wypowiedzenie zmieniające. Jestem pracownikiem umysłowym, byłam kierownikiem działu, który już został zlikwidowany. Nigdy nie pracowałam fizycznie (niepełnosprawność), a teraz jest propozycja pracy fizycznej na magazynie. Wiem, że mają obowiązek wypłacać mi dodatek wyrównawczy, ale bardziej chodzi mi o pracę – wiem, że jej nie podołam. Czy mają prawo tak ze mną postąpić? Do 60 lat brakuje mi 11 miesięcy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przeniesienie na stanowisko pracy fizycznej osoby niepełnosprawnej

Fot. Fotolia

Kiedy pracodawca nie może zwolnić pracownika przed emeryturą?

Zgodnie z art. 39 ustawy Kodeks pracy „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.

Modyfikacja zatrudnienia w okresie ochronnym

Pracodawca w stosunku do pracownika objętego okresem ochronnym, o którym mowa w art. 39 K.p., nie może zastosować wypowiedzenia modyfikującego na niekorzyść pracownika jego dotychczasowe warunki pracy lub płacy.

 

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której dochodzi do likwidacji stanowiska pracy danego pracownika. Wówczas zastosowanie znajda przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

 

Zgodnie z art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy w okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy pracownikowi w wieku przedemerytalnym chronionemu na podstawie art. 39 k.p. Co więcej, jeżeli wypowiedzenie zmieniające powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje do końca okresu, w którym korzystałby ze szczególnej ochrony, dodatek wyrównawczy obliczony według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Likwidacja stanowiska i wypowiedzenie zmieniające

Powyższe oznacza, że w sytuacji ,gdy następuje rzeczywista likwidacja stanowiska, pracodawca może dokonać wypowiedzenia zmieniającego i zaproponować Pani inne stanowisko. Jeśli Pani się z taką modyfikacją stosunku pracy nie zgadza, powinna Pani skierować sprawę do sądu pracy. Może tez Pani nie przyjmować propozycji pracy na innym stanowisku (i odwołać się do sądu pracy).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - 9 =

»Podobne materiały

Zmiana wymiaru czasu pracy a korzystny moment na zajście w ciążę

Mam umowę na pełen etat na czas określony. Wiem na pewno, że umowa zostanie przedłużona, a ja będę pracować na pół etatu. Planuję ciążę. Czy lepiej (jeśli chodzi o finanse) byłoby przejść na zwolnienie chorobowe jeszcze na obecnej umowie, czy poczekać do umowy na nowych warunkach?

 

Zaliczenie czasu trwania nauki do stażu pracy

Czy do stażu pracy zalicza się czas trwania nauki w szkole średniej? Chodzi mi o określenie długości urlopu wypoczynkowego oraz o staż pracy zaliczany do emerytury lub renty.

 

Osiągnięcie wieku emerytalnego a wypowiedzenie umowy o pracę

Za kilka tygodni nabywam prawo do emerytury. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, który osiągnął wiek emerytalny? Słowem – czy może mnie zmusić do odejścia? 

 

Zasady przyznawania nagrody jubileuszowej

Moje pytanie dotyczy zasad przyznawania nagrody jubileuszowej w spółce z o.o. Właściciel chce uzależnić wysokość tej nagrody od zajmowanego stanowiska. Czy to zgodne z przepisami?  

 

Wprowadzenie monitoringu w zakładzie pracy

Jestem właścicielem małego sklepu stacjonarnego, niemała część sprzedaży to wysyłki paczek. Zatrudniam 3 pracowników. Chciałbym w zakładzie pracy zainstalować monitoring i proszę o wskazówki, jak zrobić to zgodnie z prawem. Zależy mi przy tym na uwzględnieniu wytycznych RODO. Bywa dość często, że ni

 

Wypadek przy pracy – dlaczego warto zgłaszać?

Miałem wypadek w pracy – podźwignąłem paczkę o wadze 70 kg i coś mi strzeliło w kręgosłupie. Byłem miesiąc na chorobowym, wróciłem do pracy. Przedstawiłem zaświadczenie od ortopedy, że mogę dźwigać ciężary do maksymalnie 20 kg, więc pierwszego dnia rzeczywiście dostałem pracę lżejszą, ale byłe

 

Czy muszę odprowadzać podatek od sprzedaży ubrań i torebek na Allegro?

Znalazłam się w trudnej sytuacji finansowej i postanowiłam wystawić na Allegro swoje nieużywane ubrania oraz torebki. Aukcji jest kilkadziesiąt. Dochód miesięczny ze sprzedaży może przekroczyć nawet 10 000 zł, gdyż są to markowe produkty. Każda z rzeczy jest starsza niż 6 miesięcy, każda jest moja i

 

Wcześniejsza emerytura z tytułu choroby zawodowej

Urodziłam się w 1959 r. Pracuję od 1984 r. W 1997 r. otrzymałam orzeczenie o chorobie zawodowej. Rentę pobierałam do 1999 r., jednocześnie pracując. Później założyłam swoją działalność. Czy posiadając orzeczenie o chorobie zawodowej, mogę przejść na wcześniejszą emeryturę? Jakie świadczenia otrzymam

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »