.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie na stanowisko pracy fizycznej osoby niepełnosprawnej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 24.11.2019

Jestem osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności bez świadczeń. Pracuję z zakładzie pracy chronionej od 24 lat. Zakład zatrudnia powyżej 100 osób. W tej chwili jestem w okresie chronionym (ur. w 1958r.) Udziałowcem strategicznym w naszej spółce jest firma z Łodzi. Oni to dyktują warunki i obecnie dokonują dużych przesunięć kadrowych. Wiele stanowisk likwidują, choć teoretycznie zarząd jest nadal na miejscu. Tak ma być zlikwidowane moje stanowisko. Mam dostać wypowiedzenie zmieniające. Jestem pracownikiem umysłowym, byłam kierownikiem działu, który już został zlikwidowany. Nigdy nie pracowałam fizycznie (niepełnosprawność), a teraz jest propozycja pracy fizycznej na magazynie. Wiem, że mają obowiązek wypłacać mi dodatek wyrównawczy, ale bardziej chodzi mi o pracę – wiem, że jej nie podołam. Czy mają prawo tak ze mną postąpić? Do 60 lat brakuje mi 11 miesięcy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przeniesienie na stanowisko pracy fizycznej osoby niepełnosprawnej

Fot. Fotolia

Kiedy pracodawca nie może zwolnić pracownika przed emeryturą?

Zgodnie z art. 39 ustawy Kodeks pracy „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.

Modyfikacja zatrudnienia w okresie ochronnym

Pracodawca w stosunku do pracownika objętego okresem ochronnym, o którym mowa w art. 39 K.p., nie może zastosować wypowiedzenia modyfikującego na niekorzyść pracownika jego dotychczasowe warunki pracy lub płacy.

 

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której dochodzi do likwidacji stanowiska pracy danego pracownika. Wówczas zastosowanie znajda przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

 

Zgodnie z art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy w okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy pracownikowi w wieku przedemerytalnym chronionemu na podstawie art. 39 k.p. Co więcej, jeżeli wypowiedzenie zmieniające powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje do końca okresu, w którym korzystałby ze szczególnej ochrony, dodatek wyrównawczy obliczony według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Likwidacja stanowiska i wypowiedzenie zmieniające

Powyższe oznacza, że w sytuacji ,gdy następuje rzeczywista likwidacja stanowiska, pracodawca może dokonać wypowiedzenia zmieniającego i zaproponować Pani inne stanowisko. Jeśli Pani się z taką modyfikacją stosunku pracy nie zgadza, powinna Pani skierować sprawę do sądu pracy. Może tez Pani nie przyjmować propozycji pracy na innym stanowisku (i odwołać się do sądu pracy).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl