.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przelew od ojca przekraczający kwotę zwolnioną od podatku

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 05.09.2016

Otrzymałam od ojca przelewem kwotę przekraczającą 10 tys. zł. Czy należy to zgłosić do urzędu skarbowego? Czy zapłacę od tej kwoty podatek? Czy można skorzystać z umowy pożyczki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (zwanej dalej „ustawą”).

 

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy zwalnia się od podatku nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 9637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19 274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę domu jednorodzinnego, nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami.

 

W tej sytuacji konieczne jest zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego i jej potwierdzenie dowodem przekazania środków pieniężnych w drodze przelewu. Proszę złożyć w urzędzie skarbowym formularz SD-Z2 celem wypełnienia przesłanek zwolnienia z podatku.

 

Z powyższego zwolnienia może Pani skorzystać tylko dlatego, że środki zostały Pani przekazane na rachunek bankowy, a nie do ręki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »