Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przelew gotówki na polskie konto a urząd skarbowy

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 29.03.2012

Od 10 lat mieszkam za granicą. Teraz chciałbym kupić mieszkanie w Polsce i w związku z tym planuję przelać gotówkę na polskie konto. Są to moje oszczędności z pensji uzyskiwanej poza granicami RP. Jestem zameldowany w Polsce, nie zgłaszałem nigdzie informacji o zmianie miejsca zamieszkania. Czy mogę mieć jakieś problemy z urzędem skarbowym? A co gorsza – czy czekają mnie jakieś dodatkowe opłaty?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ograniczenia funkcjonujące na gruncie prawa dewizowego nie dotyczą w zasadzie przelewów bankowych. Artykuł 18 ustawy Prawo dewizowe stanowi:

 

„Art. 18. Rezydenci i nierezydenci przekraczający granicę państwową są obowiązani zgłaszać, w formie pisemnej, organom celnym lub organom Straży Granicznej, przywóz do kraju oraz wywóz za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej, bez względu na ilość, a także krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10 000 euro. Nie stanowi wykonania obowiązku zgłoszenia podanie w zgłoszeniu nieprawdziwych danych”.

 

Nierezydentami są między innymi osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą.

 

Odnośnie Pana obowiązków w Polsce związanych ze zmianą miejsca zamieszkania – co nie ma wpływu na miejsce zameldowania – trudno jednoznacznie orzec, bowiem nie podaje Pan jakichkolwiek informacji na temat Pana uprzednich obowiązków względem organów podatkowych w Polsce i nie podaje Pan, czy kiedykolwiek występował o nadanie NIP, składał zgłoszenie identyfikacyjne osób fizycznych itd.

 

Co do zasady, jeśli zmienia się miejsce zamieszkania, należy złożyć NIP-3, wskazując nowe miejsce zamieszkania. Każdy podatnik, który wbrew obowiązkowi nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych bądź podaje dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub niepełne – podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Niezłożenie NIP-3 jest wykroczeniem, jednakże artykuł 51 § 1 Kodeksu karnego skarbowego stanowi, iż karalność wykroczenia skarbowego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. Zatem w Pana przypadku można złożyć NIP-3 bez konsekwencji, jeśli zmienił Pan miejsce zamieszkania 10 lat temu, wskazując tę datę jako datę zmiany miejsca zamieszkania.

 

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Z kolei osoby fizyczne, jeżeli nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Organ podatkowy czerpie informacje o tym, czy dana osoba jest, czy nie jest osobą zamieszkałą w Polsce – właśnie z NIP-3.

 

Gdy będzie Pan nabywać w Polsce nieruchomość, konieczne będzie zawarcie aktu notarialnego. Notariusz przesyła go organowi podatkowemu, który automatycznie dowiaduje się, iż wydał Pan określoną kwotę pieniędzy. Organ może zażądać, by udowodnił Pan legalność pochodzenia tych środków. Ryzyko takiego żądania ze strony organu maleje, jeśli uprzednio zaktualizowało się swoje dane i widnieje się w rejestrze jako osoba mająca miejsce zamieszkania za granicą.

 

Dodatkowo zaznaczę, iż nabywając mieszkanie, zapłaci Pan podatek od czynności cywilnoprawnych, który ciąży na kupującym przy umowie sprzedaży.

 

Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – wynosi 2%.

 

Notariusz jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego, więc to on dokona obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Mieszkanie za gotówkę zarobioną przez prostytutkę

Od czterech lat pracuję za granicą jako prostytutka. Zarabiam legalnie, rozliczam się z podatków. Mam wszystkie dokumenty z ostatnich dwóch lat (wcześniejsze niestety zgubiłam). Obecnie planuję zakup mieszkania za gotówkę w Polsce za 250 tys. zł – to moje oszczędności. W Polsce nie pracuję, nie mam dochodów. Czy po zakupie mieszkania za gotówkę urząd skarbowy może mnie męczyć – tzn. kontrolować źródło pochodzenia pieniędzy? W jakim czasie od zakupu mieszkania mogę spodziewać się kontroli? Czy pracowników urzędu skarbowego obowiązuje jakaś tajemnica zawodowa?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »