.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przelew wynagrodzenia na cudze konto przy zajęciu komorniczym

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 30.01.2021 • Zaktualizowane: 30.01.2021

Popadłem w problemy finansowe i sprawa trafiła do komornika. Moim głównym źródłem dochodu jest wykonywanie usługi dla pewnej firmy. Co miesiąc wystawiam rachunek a wynagrodzenie trafia na cudze konto, którego nie jestem właścicielem. Czy komornik jest w stanie ustalić firmę, która przelewa mi wynagrodzenie za wykonaną usługę i zająć całą kwotę? Czy ja jestem zobowiązany do wyjawienia mu, skąd mam dochody?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przelew wynagrodzenia na cudze konto przy zajęciu komorniczym

Informacja o przelewach wynagrodzenia

Jeżeli komornik zjawiłby się u Pana na czynnościach w miejscu prowadzenia działalności i zażądał przedłożenia dokumentów księgowych (to jest możliwe) albo wskazania biura rachunkowego, które prowadzi Panu księgowość i od tego biura zażądałby wykazu wierzytelności (w trybie art. 761 Kodeksu postępowania cywilnego, biuro rachunkowe musiałby udzielić takiej informacji), to możliwe jest powzięcie tej wiadomości.

 

W trybie art. 814 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządzi otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszuka jego rzeczy, mieszkanie i schowki. Gdyby to nie wystarczyło, komornik może ponadto przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie. Komornik może to uczynić także wówczas, gdy dłużnik chce się wydalić lub gdy zachodzi podejrzenie, że chce usunąć od egzekucji przedmioty, które ma przy sobie.

 

Wielokrotnie spotykałam się z tym, że komornik żądał wydania ksiąg, a na ich podstawie ustalał tzw. trzeciodłużników, czyli firmy takie jak wspomniana przez Pana i zajmował wierzytelności, ale wielokrotnie również komornicy aż tak się nie wysilali i ograniczali się jedynie do egzekucji za pośrednictwem pism.

 

Nie jestem niestety w stanie przewidzieć, jaki komornik się Panu trafi, generalnie jednak ustalić to można w sposób opisany Panu powyżej.

Wykaz majątku dłużnika

Powinien Pan wyjawić dochody, jeżeli złoży Pan wykaz majątku, o który na pewno prosi Pan komornik. Wykaz ten, jak głosi art. 8011 Kodeksu postępowania cywilnego, winien Pan złożyć pod rygorem odpowiedzialności karnej. Przepis cytuję poniżej:


„§ 1. Dłużnik składa komornikowi, na piśmie lub ustnie do protokołu, wykaz majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Wzywając dłużnika do złożenia wykazu majątku, komornik uprzedza go o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia oraz poucza, że w razie niezłożenia wykazu majątku wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika”.

 

W tym wykazie majątku oczywiście powinien Pan wskazać wierzytelności wobec tej firmy. Wówczas komornik wyśle do niej zajęcie tych wierzytelności co powinno się wiązać z przekazywaniem środków pieniężnych komornikowi zamiast Panu.

Kara za wynagrodzenie na cudzym koncie

Jeżeli Pan wykazu nie złoży, może Pan zostać ukarany grzywną, a potem w myśl paragrafu 3 tego przepisu komornik zwróci się do sądu o nakazanie przymusowego doprowadzenia Pana celem złożenia wykazu majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności. Może się to zatem skończyć interwencją policji i złożeniem wykazu majątku przed sądem.

 

Do Pana należy decyzja, czy chce Pan ryzykować odpowiedzialnością karną za ukrycie tego składnika majątku (cudze konto) – wierzytelności od wspomnianej firmy, jeżeli fakt ten się kiedyś wyda. Od razu zaznaczam, że ja nie mam możliwości przewidzenia, czy to wyjdzie na jaw, czasem niestety ktoś złośliwie uprzejmie poinformuje wierzyciela.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »