Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przelew na konto małoletniej córki a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 16.02.2019

Przelałem na konto małoletniej córki sporą sumę pieniędzy. Czy muszę zgłosić to do urzędu skarbowego jako darowiznę w imieniu niepełnoletniej córki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Przelew na konto małoletniej córki a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Co do zasady dziecko małoletnie może posiadać majątek, ponieważ prawo przyznaje mu zdolność prawną, czyli zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków. Oznacza to, że małoletnia osoba może otrzymać darowiznę.

 

W zakresie kwestii podatkowej wskazać należy, że zgodnie z art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w drodze darowizny. Powyższy przepis mówi o „osobach fizycznych”, a nie o „pełnoletnich osobach fizycznych”, co oznacza, że podatnikiem są również małoletnie dzieci.

 

W konsekwencji uważam, że przekazaną darowiznę powinien Pan zgłosić do urzędu skarbowego w imieniu małoletniej córki jako jej opiekun prawny (ewentualnie może to uczynić matka).

 

Darowizny dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny korzystają ze zwolnienia od podatku pod warunkiem, że środki pieniężne zostały przekazane za pomocą rachunku bankowego lub przekazu pocztowego, a obdarowany złoży w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny do urzędu skarbowego zgłoszenie SD-Z2. W rezultacie opisany dokument SD-Z2 w imieniu córki składa jeden z rodziców, który również podpisuje ten dokument jako opiekun prawny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - X =

»Podobne materiały

Zrzeczenie się ojcostwa

Od 20 lat nie żyję z byłą żoną, z którą mam rozwód. Nie utrzymujemy ze sobą kontaktów. Aby w przyszłości nie mieć niespodzianek w postaci jakichś spraw spadkowych, chciałbym wycofać się z usynowienia dziecka (jest już pełnoletnie) byłej żony i jej byłego męża. Jak mam się do tego zabrać?

Uznanie dziecka przez nowego partnera matki

Mam dziecko z byłym partnerem, który obecnie przebywa w zakładzie karnym. Przed trafieniem do więzienia, a także potem, wielokrotnie groził mi śmiercią; często mnie bił, nawet jak byłam w ciąży; jest uzależniony od narkotyków. Nie uznał dobrowolnie dziecka, kiedy miał ku temu okazję. Wszystkie

Pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca dziecka (Niemca)

Mam pytanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Otóż mam 2-letnią córkę z Niemcem, nie jesteśmy małżeństwem i nie jesteśmy razem. Córka urodziła się i wychowuje w Polsce, ale ojciec również ją uznał i ma podwójne obywatelstwo. Ojciec jej nie odwiedza i nie łoży na jej utrzymanie. Do tego wydzwania
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »