Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekwalifikowanie przez ZUS umów o dzieło na umowy-zlecenie a niedopłata podatku

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.01.2019

W wyniku kontroli ZUS przekwalifikował moje umowy o dzieło od sierpnia 2014 do listopada 2015 na umowy-zlecenie. Mój pracodawca naliczył i odprowadził składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i przedstawił je jako mój przychód w PIT-8C za 2016. Moje zeznanie za rok 2016 złożyłam osobiście według zaleceń urzędu skarbowego na PIT-36, wpisując kwotę składek ZUS jako inne źródła przychodów. Rozliczenie dokonałam wcześniej w domu za pomocą programu komputerowego, który nie wykazał żadnej niedopłaty. Kilka dni temu zostałam przez urzędniczkę telefonicznie poinformowana, że mam dokonać 1320 zł wpłaty z powodu niedopłaty podatku. Nie rozumiem dlaczego po raz drugi mam płacić podatek od umów, od których płaciłam już podatek w 2015 i 2016 roku. Czy postępowanie urzędu skarbowego jest poprawne? Nikt wcześniej nie poinformował mnie o robieniu korekty mojego zeznania. Złożyłam też pisemne zapytanie do naczelnika US o podstawę prawną takiego postępowania i naliczenia podatku od składek ZUS. Niestety do tej pory nie udzielono mi żadnej odpowiedzi. Jaki okres ma US na udzielenie pisemnej odpowiedzi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W dużym uproszczeniu składki na ubezpieczenia społeczne winny być w części finansowane przez Panią jako ubezpieczonego, a w części przez zlecającego jako płatnika składek (składkę zdrowotną finansuje w całości ubezpieczony). W opisanej sytuacji w wyniku kontroli płatnik musi odprowadzić składki wstecznie za odpowiednie okresy. Ma dwa wyjścia – dochodzić od Pani zwrotu części wypłaconej kwoty, by pokryć część składek ciążącą na Pani, lub zapłacić „Pani” składki z własnej kieszeni. Jeśli wybiera to drugie rozwiązanie, uzyskuje Pani przychód i to ten przychód winien zostać opodatkowany. Nie wpływa to na podatek zapłacony uprzednio. Zleceniodawca wykazuje tę kwotę w PIT-8C.

 

Do samej procedury trudno mi się odnieść, gdyż Pani opis jest bardzo skąpy i trudno ustalić w jakim trybie odbywa się weryfikacja, ale na mocy art. 247 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej w razie stwierdzenia przez organ, że Pani deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy w zależności od charakteru i zakresu uchybień koryguje deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku albo kwoty nadwyżki podatku do przeniesienia lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 5000 zł. Na korektę, o której mowa w § 1 pkt 1, podatnik może wnieść sprzeciw do organu, który dokonuje korekty, w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę, a w razie niewniesienia sprzeciwu w terminie korekta deklaracji wywołuje skutki prawne jak korekta deklaracji złożona przez podatnika.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus 9 =

»Podobne materiały

Kontrola firmy przez urząd skarbowy – czy da się ją przerwać?

Od 4 miesięcy mam kontrolę z UKS. Prowadzę jednoosobową działalność. Nie wiem, dlaczego kontrola jest przeprowadzana i do czego prowadzi. Jestem schorowany, a cała sytuacja bardzo mnie stresuje. Jak mogę doprowadzić do przerwania czynności kontrolnych wobec mnie?

Czy to praca na czarno?

Mam uprawnienia do wykonywania instalacji elektrycznych. Niedawno zrobiłem taką dla znajomej. Nie mam firmy, ona też nie. Teraz żąda rachunku i grozi donosem do urzędu, że trudnię się pracą „na czarno”. Czy ma do tego prawo?

Kontrola UKS a dochody z Giełdy Papierów Wartościowych z lat 90.

Urząd Kontroli Skarbowej prowadzi kontrolę moich nieopodatkowanych źródeł przychodu. Źródłem moich dochodów od lat 90. była Giełda Papierów Wartościowych, która została opodatkowana w roku 2004. Posiadam jednak tylko umowy otwarcia rachunków maklerskich, ale UKS żąda historii finansowej z tych
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »