
Indywidualne porady prawne
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własnościAutor: Łukasz Poczyński |
Odkupiłem od mamy jej nieruchomość wraz z działką w użytkowaniu wieczystym. W księdze wieczystej zapisane jest, że działka ma 10 a, po zmianach numeracji działek nasza nieruchomość ma jednak 15 a. Za użytkowanie tych 5 a płaciła mama, obecnie płacę ja. Chciałem podzielić działkę, ale urząd odmawia mi prawa do wspomnianych 5 a, twierdząc, że tę część może mi odsprzedać. Co powinienem zrobić? |
Analizując Pański problem, doszedłem do wniosku, iż w pierwszej kolejności powinien Pan spróbować dokonać aktualizacji zapisów dotyczących powierzchni nieruchomości w księdze wieczystej prowadzonej dla przedmiotowej nieruchomości.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece oraz z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne podstawą oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej są dane z ewidencji gruntów i budynków.
Z przepisu art. 24 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wynika, że „informacje o gruntach i budynkach zawiera operat ewidencyjny, składający się z map, rejestrów oraz dokumentów uzasadniających wpisy do rejestrów”. Wydane przez organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków wyrysy i wypisy z operatu ewidencyjnego są dokumentami urzędowymi, jeżeli zostały zaopatrzone przez organ prowadzący ewidencję w stosowne klauzule, w tym w klauzulę, iż mogą stanowić podstawę wpisu do księgi wieczystej.
W razie zatem niezgodności danych w ewidencji gruntów i budynków z oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej sprostowanie oznaczenia nieruchomości jest dokonywane na podstawie tych danych z ewidencji gruntów i budynków.
Zgodnie zaś z art. 27 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece „w razie niezgodności danych katastru nieruchomości z oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej sąd rejonowy dokonuje – na wniosek właściciela nieruchomości lub wieczystego użytkownika – sprostowania oznaczenia nieruchomości na podstawie danych katastru nieruchomości”.
Należy zauważyć, iż na mocy art. 25 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym „do czasu przekształcenia ewidencji gruntów i budynków w kataster nieruchomości, przez użyte w tej ustawie oraz w ustawach nią znowelizowanych (m.in. ustawa o księgach wieczystych i hipotece) pojęcie «kataster nieruchomości», rozumie się tę ewidencję”.
Sąd dokonuje sprostowania oznaczenia nieruchomości w dziale I księgi wieczystej na podstawie danych z operatu – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego. Sprostowania oznaczenia nieruchomości dokonuje się na podstawie następujących dokumentów:
Na koniec dodam, że niezgodność pomiędzy działem I księgi wieczystej a ewidencją gruntów powstaje po odnowach ewidencji gruntów i z reguły jest usuwana z urzędu przez sądy wieczystoksięgowe wskutek zawiadomienia właściwego organu geodezyjnego. Organy geodezyjne nie zawsze są jednak zainteresowane zawiadamianiem sądów wieczystoksięgowych o dokonanych zmianach z uwagi na odpłatność za wydawane wyrysy z map ewidencyjnych z wypisami z rejestru gruntów, według mechanizmu: gdyby sąd wieczystoksięgowy został zawiadomiony o dokonanych zmianach w ewidencji gruntów i z urzędu dokonałby sprostowania w księgach wieczystych, to nie byłoby zainteresowanych wykonaniem wyrysu z mapy ewidencyjnej z wypisem z rejestru gruntów w celu sprostowania księgi wieczystej.
Reasumując powyższe, uważam, ze powinien Pan wystąpić do sądu wieczystkoksiegowego o sprostowanie oznaczenia nieruchomości. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika |
|
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>