.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekroczenie progu VAT

Autor: Wioleta Biel • Opublikowane: 10.04.2016

Prowadzę działalność polegającą na nauce języka obcego. Według mojego rozeznania jestem zwolniony z płacenia podatku VAT przedmiotowo. Już dzisiaj wiem, że moja sprzedaż przekroczy 150 tysięcy zł. Czy mimo tego faktu dalej będę zwolniony z VAT-u? Jakie dokumenty będę musiał złożyć w urzędzie skarbowym, żeby zamknąć cały rok sprzedaży?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W przypadku nauki języków obcych ustawodawca wprowadził przedmiotowe zwolnienie z podatku VAT. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. usługa nauczania języków obcych oraz dostawa towarów i świadczenie usług związanych z tym nauczaniem (inne niż wymienione w pkt 26, 27 i 29) są zwolnione z podatku VAT.

 

Jednocześnie proszę mieć na uwadze, iż ustawa o podatku VAT przewiduje kilka podstaw do zwolnienia z tego podatku. Tymi podstawami są m.in.:

 

  • zwolnienie ze względu na rodzaj prowadzonej działalności (art. 43 ust. 1 ustawy o VAT) – zwolnienie przedmiotowe,
  • zwolnienie ze względu na nieprzekroczenie 150 000 PLN (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT) – zwolnienie podmiotowe,
  • zwolnienie na mocy rozporządzenia Ministra Finansów (art. 82 ustawy o VAT).

 

Oznacza to, iż zwolnienia przedmiotowe nie należy łączyć ze zwolnieniem dotyczącym tzw. drobnych przedsiębiorców, czyli zwolnieniem podmiotowym.

 

W konsekwencji, prowadząc działalność, która została zwolniona wprost w ustawie o VAT jako działalność przedmiotowo zwolniona, nie należy do niej stosować ograniczeń dotyczących limitu sprzedaży 150 000 zł.

 

Reasumując, nie ma Pan obowiązku rozliczania podatku VAT, nawet jeśli ww. limit zostanie przekroczony. Korzysta Pan bowiem ze zwolnienia przedmiotowego.

 

Dodatkowo rozumiem, iż prowadzi Pan działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, także rozliczenie roczne działalności należy rozliczyć w deklaracji PIT tak jak dotychczas.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl