Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekroczenie 150 tys zł obrotu przy najmie a VAT

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 01.04.2018

Wynajmuję lokal użytkowy pewnej firmie, mam sporządzoną umowę najmu i na podstawie tej umowy firma przelewa mi co miesiąc kwotę za najem bez wystawiania faktur i rachunków; nie jestem zarejestrowanym płatnikiem VAT. Firma rachunkowa, która prowadzi moje sprawy, nie zauważyła, że w latach 2015 i 2014 obroty z tytułu najmu przekroczyły kwotę 150 tys. zł, a więc powinienem od pewnego momentu wystawiać fakturę VAT. Nie mam zarejestrowanej działalności gospodarczej i płacę podatek zryczałtowany. Jakie kary mi grożą i jakie jest wyjście z tej sytuacji?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Definicję podatnika znajdziemy w art. 15 ust. 1 ustawy VAT. W świetle tego przepisu podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy VAT). W myśl powyższych przepisów nawet wykorzystywanie majątku prywatnego w sposób ciągły dla celów zarobkowych stanowi działalność gospodarczą nawet pomimo formalnego braku rejestracji działalności gospodarczej.

 

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług najem nieruchomości kwalifikowany jest jako czynność opodatkowana w postaci świadczenia usługi. Działanie polegające na wynajmowaniu lokalu stanowi, na gruncie wspomnianej ustawy, przejaw wykonywania działalności gospodarczej. Jak bowiem wynika z definicji ustawowej – działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Potwierdził to również Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacja indywidualna z dnia 7 marca 2016 r. (ILPP3/4512-1-257/15-6/DC), w której czytamy, że „Wnioskodawca wynajmując prywatny lokal świadczy usługi, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynność ta wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Przekroczenie 150 tys zł obrotu przy najmie a VAT

 

Jeżeli zatem przekroczył Pan kwotę limitującą zwolnienie od podatku na podstawie art. 113 ustawy VAT (obecnie jest to 200 tys. zł*) i nie korzysta Pan ze zwolnień przedmiotowych (np. najem lokalu na cele mieszkaniowe art. 43 ust. 1 pkt. 36 ustawy VAT), stał się Pan podatnikiem podatku VAT od pierwszej czynności, która spowodowała przekroczenie ww. limitu.

 

Proszę również pamiętać, że dla świadczenia usług najmu obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny, tj. z chwilą wystawienia faktury, nie później niż z chwilą upływu terminu płatności. Faktury dokumentujące świadczenie usług najmu wystawiane być muszą, co do zasady, najpóźniej w dniu upływu terminu płatności. Podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest, co do zasady, wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Na gruncie tego przepisu podstawę opodatkowania usług najmu stanowi nie tylko czynsz najmu, ale również wszelkie inne kwoty, którymi wynajmujący obciąża nabywcę. Jak przykładowo wskazuje interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 21.08.2013 r., ITPP1/443-487/13/KM: „równowartość podatku od nieruchomości zobowiązany jest Pan traktować jako część kwoty należnej z tytułu świadczonych usług najmu. A zatem do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług należy wliczać również element kalkulacyjny, jakim jest podatek od nieruchomości, którym obciąża najemcę lokalu użytkowego”.

 

W rezultacie powyższego jest Pan zobligowany do wystawienia faktur za wszystkie okresy rozliczeniowe, złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, złożenia zaległych deklaracji VAT-7 oraz wpłacenia kwoty podatku wraz z kwotą odsetek od zaległości podatkowych. Jednocześnie proszę pamiętać, że nadal posiada Pan prawo do rozliczania najmu na zasadach ryczałtu 8,5%. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 10 listopada 2011 r., nr ILPP1/443-1103/11-2/NS:

 

„(…) najem, jako usługa wymieniona w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy VAT, definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych, bez względu na to, czy najem będzie prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…)”

 

Teoretycznie grozi Panu odpowiedzialność karno-skarbowa za niewpłacenie podatku w terminie. Jednak zgodnie z art. 16a Kodeksu karnego skarbowego – jeżeli złoży Pan czynny żal i wpłaci całą kwotę podatku wraz z odsetkami, urząd skarbowy odstąpi od ukarania Pana.

 

 

 

 

Opis sprawy z lipca 2017 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Gabinet stomatologiczny i przejście na VAT

Niedługo otwieram prywatny gabinet stomatologiczny. Czy opłaca mi się przejść na VAT na jeden rok w celu uzyskania zwrotu podatku VAT po zakupie sprzętu? Jakie zobowiązania i koszty wiążą się z przejściem na VAT?

Podatek VAT od sprzedaży nieruchomości przez sp. z o.o.

Sp. z o.o. posiada nieruchomość. Spółka postawiła halę na działce i jeszcze jej nie dokończyła. Na działce znajduje się też budynek mieszkalny. Spółka go remontowała przez lata i oczywiście eksploatowała, odliczając VAT od remontów. Od nakładów na budowę hali też odliczano VAT. W obecnej sytuacji zrobiono podział bez wyjścia ze współwłasności – oddzielono działkę z halą od budynku mieszkalnego. Jak należy odprowadzić VAT od sprzedaży – od całej nieruchomości czy ewentualnie od ich części?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »