
















W serwisie
Materiały
Przekazywanie kwot na raty kredytuAutor: Arkadiusz Dudkiewicz |
Opis Problemu: Wziąłem kredyt (80 000 zł), ale pieniądze są potrzebne mojej mamie. Będzie mi co miesiąc przekazywała odpowiednią kwotę na zapłatę rat. Powinna robić to w formie pożyczki czy darowizny, byśmy nie musieli płacić podatku? |
Umowa pożyczki jest bezwzględnie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych (2% wartości pożyczki), natomiast umowa darowizny jest wolna od podatku od spadków i darowizn, po spełnieniu przesłanek określonych w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tym przepisem:
„Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
Jeżeli spełni Pan wyżej wymienione warunki, to wtedy będzie Pan zwolniony z podatku od darowizny. Warunki te, to:
Niespełnienie powyższych warunków spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od darowizny (i wtedy bardziej opłaca się – przy takich sumach – zapłacenie podatku od umowy pożyczki).
Dla jasności dodam, że sporządzenie umowy darowizny nie jest konieczne. Wystarczy uznanie rachunku bankowego określoną kwotą pieniędzy. Dla art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn wystarczy SD-Z2 (przy każdej darowiźnie) plus potwierdzenie przelewu.
Stan prawny z 20.12.2010 r.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Arkadiusz Dudkiewicz Arkadiusz Dudkiewicz – doradca podatkowy, agent celny, prawnik. Absolwent prawa Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, wykładowca i prawnik, od 2000 r. agent celny, a od października 2007 r. wykwalifikowany doradca podatkowy (nr 10791). Specjalista w zakresie prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych oraz prawa celnego. Wieloletni współpracownik firm doradztwa podatkowego – posiada stałych klientów, którzy powierzyli mu obsługę podatkową oraz reprezentację w sprawach podatkowych. Uznany wykładowca problematyki celnej i podatkowej (VAT i akcyza), autor licznych publikacji. Biegły sądowy z zakresu podatków. Od maja 2014 roku także rzeczoznawca majątkowy.
Arkadiusz Dudkiewicz jest także autorem i współautorem szeregu publikacji naukowych, wśród których wymienić należy:
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>