.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazywanie nieruchomości w rodzinie a obowiązek podatkowy

Autor: Wioleta Biel • Opublikowane: 04.12.2017

Otrzymałam w spadku mieszkanie po ojcu. Chciałabym darować je w najbliższym czasie mojemu synowi. On planuje darować to mieszkanie swojej żonie, która z kolei – albo w nim zamieszka, albo sprzeda i wyremontuje inną swoją nieruchomość. Czy w przedstawionej konstrukcji przejmowania własności powstaje obowiązek podatkowy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przekazywanie nieruchomości w rodzinie a obowiązek podatkowy

Fot. Fotolia

Planowane transakcję podlegać będą zwolnieniu z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, bowiem będą to darowizny w ramach tzw. grupy 0.

 

Ustawodawca wprowadził preferencje podatkowe dla „grupy 0” – czyli podatników należących do grupy I z wyjątkiem teściów, zięciów i synowych. Nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę jest wolne od podatku.

 

Aby jednak podatnik nabył prawo do tego zwolnienia, musi spełnić 2 warunki:

 

  1. zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (formularz SD-Z2), oraz
  2. udokumentować, w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

 

Darowizny i spadki otrzymane od wskazanych osób korzystają z całkowitego zwolnienia od podatku, choć uzależnione jest to od spełniania wskazanych warunków – przede wszystkim zgłoszenia takiego nabycia organowi podatkowemu w ciągu 6 miesięcy (nie trzeba zgłaszać darowizn, które są dokonywane w formie aktu notarialnego). W przypadku darowizny pieniężnej trzeba ją dodatkowo udokumentować przekazem bankowym lub pocztowym.

 

Sprzedaż przed upływem 5 lat jako sprzedaż prywatna podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym wg 19% dochodu uzyskanego na sprzedaży (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT).

 

W przypadku sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej skorzystanie z preferencji podatkowej związanej z okresem 5-letnim i wyłączeniem spod opodatkowania tej transakcji będzie niemożliwe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »