Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazywanie informacji do urzędu skarbowego o przelewach powyżej 15 tysięcy euro

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 12.08.2018

Mam pytanie odnośnie dochodów z innego źródła na konto bankowe. Mianowicie chodzi o zakłady bukmacherskie zarejestrowane poza Polską. Słyszałem, że przelewy nie są przekazywane do urzędu skarbowego do 15 tysięcy euro. Pytanie tylko przez jaki okres? 5 lat? I co wtedy, gdy dostanie się takie wezwanie? W tytułach przelewów nie ma nic uwzględnionego na temat zakładów bukmacherskich. Bardzo proszę o pomoc. Od marca co jakiś czas dostawałem przelewy, łącznie na jakieś 25 tysięcy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Przekazywanie informacji do urzędu skarbowego o przelewach powyżej 15 tysięcy euro

Zgodnie z art. 107 § 2 kodeksu karnego skarbowego każdy kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (bez względu na rezydencję podatkową i obywatelstwo) uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym (zakłady bukmacherskie) popełnia przestępstwo skarbowe i podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. W wypadku mniejszej wagi sprawca popełnia „jedynie” wykroczenie i podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. W mojej ocenie nie można wygrać legalnie, będąc w Polsce, wygranej w zakładach wzajemnych (bukmacherskich) zagranicznych, przez internet, u bukmachera niedziałającego w oparciu o krajową ustawę żadnej kwoty. Proszę zwrócić uwagę, że ze względu na ostatnie zmiany prawne wielu zagranicznych bukmacherów nie oferuje już swoich usług w języku polskim. Skoro, jak wskazałem powyżej, tego rodzaju przychodów nie można osiągać w sposób legalny, nie można takich dochodów, w pewnym uproszczeniu, opodatkować podatkiem dochodowym, więc ewentualne raportowanie przez bank odniosłoby inny skutek, np. sprawa karnoskarbowa, grzywna, a nawet przepadek całej wygranej (jeżeli sprawca osiągnął z popełnienia przestępstwa skarbowego korzyść majątkową, zasadniczo sąd orzeka środek karny przepadku tej korzyści).

 

Na mocy art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Dlatego nie ma mowy o opodatkowaniu. Oprócz ww. istnieje także inna sankcja, trzeba pamiętać, że zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega uczestnik gry hazardowej urządzanej bez koncesji, bez zezwolenia lub bez zgłoszenia; karą tą jest 100% uzyskanej wygranej niepomniejszonej o kwoty wpłaconych stawek.

 

Odnośnie raportowania, nie wiem, czy o to Pan pyta, ale Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 września 2001 r. w sprawie określenia wzoru rejestru transakcji, sposobu jego prowadzenia oraz trybu dostarczania danych z rejestru Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej dotyczy transakcji, których wartość przekracza 15 000 euro przeprowadzanej również w drodze więcej niż jednej operacji, których okoliczności wskazują, że są ze sobą powiązane, a także transakcji, której okoliczności wskazują, że wartości majątkowe mogą pochodzić z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł, bez względu na jej wartość i charakter. Obowiązek rejestracji ciąży na tzw. instytucjach obowiązanych. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu instytucja obowiązana przeprowadzająca transakcję (np. bank), której równowartość przekracza 15 000 euro, ma obowiązek zarejestrować taką transakcję również w przypadku, gdy jest ona przeprowadzana za pomocą więcej niż jednej operacji, których okoliczności wskazują, że są one ze sobą powiązane i zostały podzielone na operacje o mniejszej wartości z zamiarem uniknięcia obowiązku rejestracji. Sam rejestr transakcji jest przechowywany przez okres 5 lat, licząc od pierwszego dnia roku następującego po roku, w którym transakcje zostały zarejestrowane, a informacje o transakcjach przeprowadzanych przez instytucje obowiązane oraz dokumenty dotyczące transakcji są przechowywane przez okres 5 lat, licząc od pierwszego dnia roku następującego po roku, w którym dokonano ostatniego zapisu związanego z transakcją. Warto pamiętać, ze instytucja obowiązana przeprowadzająca transakcję, której okoliczności wskazują, że może ona mieć związek z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu, ma obowiązek zarejestrować taką transakcję, bez względu na jej wartość i charakter.

 

Informacje o transakcjach zarejestrowanych instytucja przekazuje się do Generalnego Inspektora zasadniczo w terminie 14 dni po upływie każdego miesiąca kalendarzowego, a niezwłocznie w przypadku transakcji, o których mowa w art. 8 ust. 3 ww. ustawy, tj. mogących mieć związek z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus cztery =

»Podobne materiały

Ustawa hazardowa – co zrobić, skoro ustawa hazardowa zabrania reklamy zakładów bukmacherskich?

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą w Polsce, ale ustawa hazardowa podcięła mi skrzydła. Jestem operatorem serwisu poświęconego internetowym zakładom bukmacherskich (mam też linki do serwisów bukmacherskich), a teraz ustawa hazardowa zabrania reklamy zakładów. Moje pytania to: jakie są san

Działalność wykonywana osobiście

Jak rozumiem, gra w pokera jest w Polsce nielegalna. Chciałbym uczyć, jak grać w pokera, jakie strategie stosować. Taka działalność byłaby wykonywana osobiście przeze mnie np. za pomocą Skype’a. Czy takie nauczanie byłoby zgodne z prawem? Jak miałbym opodatkować taki dochód? Czy pisemne umowy

Prowadzenie gry losowej bez zezwolenia – jakie grożą mi kary?

Prowadzę grę losową, ale nie mam na nią jeszcze zezwolenia. Czy grozi mi za to kara? Jeśli tak, to jaka?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »