Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazywanie informacji do urzędu skarbowego o przelewach powyżej 15 tysięcy euro

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 12.08.2018

Mam pytanie odnośnie dochodów z innego źródła na konto bankowe. Mianowicie chodzi o zakłady bukmacherskie zarejestrowane poza Polską. Słyszałem, że przelewy nie są przekazywane do urzędu skarbowego do 15 tysięcy euro. Pytanie tylko przez jaki okres? 5 lat? I co wtedy, gdy dostanie się takie wezwanie? W tytułach przelewów nie ma nic uwzględnionego na temat zakładów bukmacherskich. Bardzo proszę o pomoc. Od marca co jakiś czas dostawałem przelewy, łącznie na jakieś 25 tysięcy.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 107 § 2 kodeksu karnego skarbowego każdy kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (bez względu na rezydencję podatkową i obywatelstwo) uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym (zakłady bukmacherskie) popełnia przestępstwo skarbowe i podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. W wypadku mniejszej wagi sprawca popełnia „jedynie” wykroczenie i podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. W mojej ocenie nie można wygrać legalnie, będąc w Polsce, wygranej w zakładach wzajemnych (bukmacherskich) zagranicznych, przez internet, u bukmachera niedziałającego w oparciu o krajową ustawę żadnej kwoty. Proszę zwrócić uwagę, że ze względu na ostatnie zmiany prawne wielu zagranicznych bukmacherów nie oferuje już swoich usług w języku polskim. Skoro, jak wskazałem powyżej, tego rodzaju przychodów nie można osiągać w sposób legalny, nie można takich dochodów, w pewnym uproszczeniu, opodatkować podatkiem dochodowym, więc ewentualne raportowanie przez bank odniosłoby inny skutek, np. sprawa karnoskarbowa, grzywna, a nawet przepadek całej wygranej (jeżeli sprawca osiągnął z popełnienia przestępstwa skarbowego korzyść majątkową, zasadniczo sąd orzeka środek karny przepadku tej korzyści).

 

Na mocy art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Dlatego nie ma mowy o opodatkowaniu. Oprócz ww. istnieje także inna sankcja, trzeba pamiętać, że zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega uczestnik gry hazardowej urządzanej bez koncesji, bez zezwolenia lub bez zgłoszenia; karą tą jest 100% uzyskanej wygranej niepomniejszonej o kwoty wpłaconych stawek.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Przekazywanie informacji do urzędu skarbowego o przelewach powyżej 15 tysięcy euro

 

Odnośnie raportowania, nie wiem, czy o to Pan pyta, ale Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 września 2001 r. w sprawie określenia wzoru rejestru transakcji, sposobu jego prowadzenia oraz trybu dostarczania danych z rejestru Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej dotyczy transakcji, których wartość przekracza 15 000 euro przeprowadzanej również w drodze więcej niż jednej operacji, których okoliczności wskazują, że są ze sobą powiązane, a także transakcji, której okoliczności wskazują, że wartości majątkowe mogą pochodzić z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł, bez względu na jej wartość i charakter. Obowiązek rejestracji ciąży na tzw. instytucjach obowiązanych. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu instytucja obowiązana przeprowadzająca transakcję (np. bank), której równowartość przekracza 15 000 euro, ma obowiązek zarejestrować taką transakcję również w przypadku, gdy jest ona przeprowadzana za pomocą więcej niż jednej operacji, których okoliczności wskazują, że są one ze sobą powiązane i zostały podzielone na operacje o mniejszej wartości z zamiarem uniknięcia obowiązku rejestracji. Sam rejestr transakcji jest przechowywany przez okres 5 lat, licząc od pierwszego dnia roku następującego po roku, w którym transakcje zostały zarejestrowane, a informacje o transakcjach przeprowadzanych przez instytucje obowiązane oraz dokumenty dotyczące transakcji są przechowywane przez okres 5 lat, licząc od pierwszego dnia roku następującego po roku, w którym dokonano ostatniego zapisu związanego z transakcją. Warto pamiętać, ze instytucja obowiązana przeprowadzająca transakcję, której okoliczności wskazują, że może ona mieć związek z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu, ma obowiązek zarejestrować taką transakcję, bez względu na jej wartość i charakter.

 

Informacje o transakcjach zarejestrowanych instytucja przekazuje się do Generalnego Inspektora zasadniczo w terminie 14 dni po upływie każdego miesiąca kalendarzowego, a niezwłocznie w przypadku transakcji, o których mowa w art. 8 ust. 3 ww. ustawy, tj. mogących mieć związek z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ustawa hazardowa – co zrobić, skoro ustawa hazardowa zabrania reklamy zakładów bukmacherskich?

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą w Polsce, ale ustawa hazardowa podcięła mi skrzydła. Jestem operatorem serwisu poświęconego internetowym zakładom bukmacherskich (mam też linki do serwisów bukmacherskich), a teraz ustawa hazardowa zabrania reklamy zakładów. Moje pytania to: jakie są sankcje karne za złamanie tego zakazu? Czy ustawa hazardowa pozwala mi w jakikolwiek sposób prowadzić dalej tę działalność? Czy np. jako spółka zagraniczna będę mógł dalej prowadzić ten serwis?

Działalność wykonywana osobiście

Jak rozumiem, gra w pokera jest w Polsce nielegalna. Chciałbym uczyć, jak grać w pokera, jakie strategie stosować. Taka działalność byłaby wykonywana osobiście przeze mnie np. za pomocą Skype’a. Czy takie nauczanie byłoby zgodne z prawem? Jak miałbym opodatkować taki dochód? Czy pisemne umowy byłyby konieczne?

 

Prowadzenie gry losowej bez zezwolenia – jakie grożą mi kary?

Prowadzę grę losową, ale nie mam na nią jeszcze zezwolenia. Czy grozi mi za to kara? Jeśli tak, to jaka?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »