Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazywanie faktur za produkty dostawcy

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 22.05.2017

Prowadzę firmę szkoleniową prowadzimy szkolenia przez internet. Poza szkoleniami wykonujemy za dodatkową opłatą dla kursantów dokumenty. Czy możemy kwoty wpływające na konto za dokumenty przekazywać w całości do zakładu introligatorskiego? Po prostu cała kwota za produkty jest przekazywana dostawcy i nic na tym nie zarabiamy, zakład przygotowuje dokumenty, a my podpisujemy i odsyłamy do kursantów. My płacimy podatek VAT, a zakład introligatorski jest na karcie podatkowej.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oczywiście może Pan przekazywać te środki bezpośrednio do zakładu introligatorskiego w całości, to nie jest problem. Pytanie, a zarazem sedno sprawy jest inne – czy w tej części wpłata jest Pana przychodem i czy podlega opodatkowaniu u Pana podatkiem od towarów i usług?

 

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i w dużej mierze zależy tak od Pana umowy z kursantami, jak i od Pana umowy z zakładem introligatorskim. W podatku VAT podstawą opodatkowania, co do zasady, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Zatem jeśli kwota wpłacana od kursanta jest zapłatą dla Pana powiększa podstawę opodatkowania VAT u Pana. By tak nie było, należałoby zaznaczyć np., iż pobierana kwota X nie jest zapłatą za np. dyplom, a Pan jedynie kwotę tę pobiera na rzecz introligatora i w całości niezwłocznie mu przekazuje. W podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Tym samym, by wpłata w części dotyczącej dyplomu, nie stanowiła Pana przychodu musi Pan móc jednoznacznie wykazać, że kwota ta nie jest Panu należna. Zatem zgodnie z powyższym to kursant musiałby być, w zakresie usług introligatora, jego klientem, a Pan jedynie pośredniczyć między nimi w zawarciu umowy.

 

 

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + III =

»Podobne materiały

Błędnie wykonane tłumaczenie

Jestem tłumaczem freelancerem; jakiś czas temu przyjęłam zlecenie od restauracji, z którą współpracuję przy tłumaczeniu menu na język niemiecki (rok temu podpisałam umowę-zlecenie na inne tłumaczenie, od tego czasu dostaję co parę miesięcy kolejne teksty, ale nie podpisujemy już nowej umowy). O

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »