Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie synowi samochodu należącego do majątku firmy – kwestia podatku

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 11.01.2010

Od kilku miesięcy prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem płatnikiem VAT. W majątek firmy wprowadziłem własny używany samochód (złożyłem oświadczenie, które przekazałem księgowej prowadzącej moją księgę przychodów i rozchodów). Obecnie chciałbym ten samochód wycofać ze stanu firmy i sprzedać lub darować mojemu synowi. Jak powinienem to zrobić, by nie ponosić kosztów podatkowych?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Należy pamiętać, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi ujętymi w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zatem odpłatne zbycie składników majątku, o których mowa powyżej, nawet jeżeli przed zbyciem samochód osobowy wycofa Pan z działalności gospodarczej, podlegać będzie opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej, gdy między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, a dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynie 6 lat.

 

Podatek z powyższej sprzedaży nie będzie wysoki, gdyż niezamortyzowana wartość początkowa samochodu jest kosztem uzyskania przychodu z jego sprzedaży, a Pan dokonuje odpisów z tytułu amortyzacji dopiero od kilku miesięcy.

 

Art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 r. Nr 80, poz. 350 z późn. zm.) wskazuje, że przychodami z działalności gospodarczej są „przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku” – zatem darowizna samochodu, jako zbycie nieodpłatne, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż nie spowoduje powstania przychodu ze źródła działalność gospodarcza.

 

W Państwa przypadku taka darowizna w ogóle nie będzie opodatkowana, nawet podatkiem od spadków i darowizn – przy zachowaniu wymogów określonych w art. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, który wskazuje jasno, iż zwolnione od podatku jest nabycie własności rzeczy przez zstępnych (syn), jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (dla darowizny jest to dzień złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy w innej formie – moment spełnienia przyrzeczonego świadczenia).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Majątek firmy

Jestem osobą żonatą. Chciałbym założyć taką działalność gospodarczą, z której zarobione pieniądze nie wchodzą do majątku wspólnego i majątek firmy jest wyłącznie mój. Czy w ogóle taki rodzaj działalności istnieje?

Darowizna auta

Czy mogę podarować mój udział w aucie, które jest wzięte na kredyt (bank jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel)? Czy komornik może zająć auto w kredycie (chodzi o zajęcie auta na wniosek innego banku)? Czy taka darowizna auta jest w ogóle możliwa?

Przekazanie apteki

Jestem farmaceutką i właścicielką dwóch aptek (obie mają ten sam NIP). Jedną z nich od kilku lat prowadzi mój kolega (też magister farmacji). Chciałabym przekazać mu aptekę. Lokal, a także znajdujące się w nim meble, lodówki, komputery itd. należą do mnie. Czy mogę przekazać aptekę razem z całym wyposażeniem? Jak to zrobić? Jakie będą konsekwencje podatkowe?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »